Valkenburg – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , , ,

Valkenburg jest prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych miejsc turystyki lokalnej w Holandii. To miejsce tętni życiem przez całą dobę i jest tam wiele atrakcji i rzeczy do zobaczenia. Niezależnie od tego, co lubisz, Valkenburg może zaoferować Ci odpowiednią rozrywkę. Popularność ma jednak swoją wadę – małe holenderskie miasteczko może być dość zatłoczone w miesiącach letnich.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Valkenburg?

Valkenburg to urocze miasteczko położone w południowej Holandii, w prowincji Limburgia. Okolica jest dość pagórkowata, co jest dość nietypowe dla typowo płaskiego, holenderskiego krajobrazu. Jest to również jeden z powodów, dla których miejsce to jest tak popularne wśród lokalnych turystów. Przyjeżdża tu także wielu belgijskich oraz niemieckich turystów, ponieważ Valkenburg można łatwo odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki z obu tych krajów.

Oto kilka przykładowych odległości z/do Valkenburga:

  • Liege (Belgia) – Valkenburg: 40 km
  • Dusseldorf (Niemcy) – Valkenburg: 105 km
  • Akwizgran (Niemcy) – Valkenburg: 27 km
  • Luksemburg (Luksemburg) – Valkenburg: 190 km
  • Bruksela (Belgia) – Valkenburg: 135 km
  • Amsterdam (Holandia) – Valkenburg: 225 km
  • Maastricht (Holandia) – Valkenburg: 15 km

Valkenburg atrakcje

Valkenburg to miasto z dużą ilością atrakcji i miejsc wartych zobaczenia zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią.

Gemeentegrot

Gemeentegrot to rzymski kamieniołom z podziemnymi korytarzami, który podczas II wojny światowej pełnił funkcję kryjówki oraz schronu przeciwatomowego. Istnieje kilka opcji zwiedzania Gemeentegrot. Po korytarzach można przejść się pieszo lub wsiąść do podziemnego pociągu. Zdecydowanie polecamy wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, aby poznać interesującą historię tego dawnego kamieniołomu.

Godziny otwarcia Gemeentegrot różnią się w zależności od pory roku, więc najlepiej sprawdzić przed zwiedzaniem ich stronę internetową, aby uzyskać aktualne informacje. Bilety dla dorosłych kosztują około 8,50 EUR, natomiast dla dzieci (4 – 11 lat) – 6,00 EUR.

Jaskinia Fluwelengrot

Fluwelengrot (lub Aksamitna Jaskinia) to kolejny dawny kamieniołom kredy/wapienia. Korytarze powstały w średniowieczu i tworzą one rozległy labirynt o długości 5 km. Istnieją również drogi ewakuacyjne, które łączyły zamek z podziemnym kamieniołomem. Odwiedzając jaskinię Fluwelengrot, należy kupić bilet łączony na zwiedzanie zamku. Można zwiedzić zamek bez wizyty w jaskini, ale nie na odwrót. Tak więc bilet na zamek i jaskinię kosztuje dla dorosłych 15,00 EUR, a dla dzieci (4-12 lat) – 12,00 EUR. Bilety można kupić tylko na miejscu, nie są dostępne bilety elektroniczne. Jaskinia ma również dość zróżnicowane godziny otwarcia w zależności od pory roku, więc najlepiej jest sprawdzić ich stronę internetową, aby uzyskać najnowsze informacje.

„Straż Nocna” w MergelRijk

MergelRijk to kolejna popularna atrakcja w Valkenburgu. Jest to dawny kamieniołom, w którym można zobaczyć różne kamienne rzeźby, z których najpopularniejszą jest „Straż Nocna” Rembrandta. MergelRIjk można zwiedzić z przewodnikiem. Bilety dla dorosłych kosztują 17,50 EUR, natomiast dla dzieci (3-17 lat) 15,50 EUR.

Kopalnia węgla Steenkolenmijn

Tuż obok MergelRijk znajduje się kolejna interesująca atrakcja – Kopalnia Węgla (Steenkolenmijn). Prowincja Limburgia stała się bogata dzięki licznym kopalniom węgla w regionie. Jednak po ich zamknięciu w latach 70. ubiegłego wieku region zubożał i obecnie tutejsza gospodarka opiera się głównie na turystyce. Kopalnia węgla Steenkolenmijn jest jedyną kopalnią w Holandii, która jest nadal otwarta dla zwiedzających. Można tu zobaczyć, jak wyglądała praca pod ziemią oraz jak to jest być pracownikiem kopalni.Bilety wstępu dla dorosłych kosztują 13,00 EUR, a dla dzieci (5-17 lat) – 10,00 EUR. Można również zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem w języku angielskim, niemieckim lub holenderskim. Co ciekawe, przewodnikami są byli pracownicy tej kopalni.

Wilhelminatoren – Wieża Wilhelminy

Wilhelminatoren to kolejny symbol Valkenburga. Tę 30-metrową wieżę widokową zbudowano w 1906 roku. Swoim wyglądem przypomina ona nieco rakietę i można w niej dostrzec elementy gotyckiego odrodzenia. Widok z wieży jest po prostu niesamowity. Mówi się, że w pogodny dzień można stamtąd zobaczyć Akwizgran lub część Belgii. Na wieży znajduje się również restauracja, z której roztacza się piękny widok na miasto oraz wzgórza.

Muzeum Katakumb Rzymskich w Valkenburgu

To bardzo nietypowe muzeum. W rzeczywistości jest to replika chrześcijańskich katakumb w Rzymie (Włochy). Bogaty magnat tekstylny Jan Diepen postanowił zbudować własne muzeum w podziemnym labiryncie Valkenburga. Był on zafascynowany rzymskim dziedzictwem kulturowym. Dlatego też po szeroko zakrojonych badaniach naukowych wraz ze słynnym holenderskim architektem Pierrem Cuypersem (zaprojektował m.in.: Rijksmuseum i Dworzec Centralny w Amsterdamie), stworzył to niezwykłe muzeum. Muzeum Katakumb Rzymskich otwarto w lipcu 1910 roku. W muzeum znajduje się 14 katakumb, z których najbardziej znane to Katakumby Priscilli (przy Via Salaria) i Katakumby Świętego Kaliksta (przy Via Appia).

Zamek Den Halder

Zamek miejski Den Halder jest częścią starego bastionu. Zbudowano go około 1329 roku i na przestrzeni wieków był kilkakrotnie rozbudowywany. Podczas II wojny światowej doznał poważnych uszkodzeń, jednak w 2000 r. został całkowicie odnowiony. Wokół zamku znajduje się piękny park – Halderpark, który został zagospodarowany w 2014 roku.

Ruiny zamku

Ruiny tej niegdyś nie do zdobycia twierdzy, charakteryzują się tym, że  jest to miano jedynego zamku w Holandii, który zbudowano na wzgórzu. Pierwsza forteca wybudowana w tym miejscu powstała w 1075 roku, natomiast druga na początku XII wieku. Jednak obie te twierdze zostały zdobyte oraz zburzone. Zamek, którego pozostałości możemy dziś zwiedzać, został zbudowany na początku XIII wieku. W 1672 roku zamek został wysadzony na polecenie Willema III, aby zapobiec zdobycia go przez wojska francuskie. Po tym wydarzeniu zamek nigdy nie został odbudowany.

Bramy miejskie

Valkenburg rozwinął się jako ufortyfikowana osada u podnóża wzgórza, z zamkiem otoczonym wałami, wieżami oraz innymi strukturami obronnymi. Z 7 bram miejskich, które niegdyś miasto to posiadały, do dziś zachowały się tylko 3: Grendelpoort, Geulport oraz Berkelpoort. Wystarczy przejść się po starym mieście, aby je zobaczyć w pełnej krasie. 

Wjazd wyciągiem krzesełkowym na szczyt wzgórza

Holandia nie ma gór, ale w Valkenburgu znajduje się wyciąg krzesełkowy, który zabierze Cię na szczyt wzgórza Heunsberg. Ze szczytu roztacza się niesamowitym widok na Valkenburg i okolicę. Bilety zakupione online kosztują 5,00 EUR /os. dorosła, w kasie na miejscu – 5,50 EUR/os. dorosła. Dzieci (4-11 lat) płacą 3,00 EUR. 

Valkenburg pogoda, czyli kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie?

W Valkenburg lata są przyjemnie ciepłe, natomiast zimy są długie i mroźne. Przez cały rok jest dość wietrznie oraz częściowo pochmurno. W ciągu roku temperatury zazwyczaj wahają się od 1°C do 21°C i rzadko spadają poniżej -5°C oraz są wyższe niż 27°C. Biorąc pod uwagę pogodę, najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Valkenburga są miesiące od końca czerwca do początku września.

Gdzie smacznie zjeść w Valkenburgu?

Perron21 Gastro & Lounge

Perron21 Gastro & Lounge znajduje się w pobliżu zabytkowego dworca kolejowego w Valkenburgu. Warto wybrać się tu pyszny obiad lub kolację!

Vino Vidi Vici

W Vino Vidi Vinci można skosztować najsmaczniejszych win oraz przekąsek w Valkenburgu. Jest to doskonałe miejsce na drinka, kieliszek wina i smaczny posiłek.

Aan de Linde

W Aan de Linde można poczuć się jak we francuskim bistro! Restauracja znajduje się nad wodą, w samym sercu malowniczego Valkenburga. 

Gdzie zaparkować w Valkenburg?

Niektóre obszary lub drogi w Valkenburgu są niedostępne dla ruchu samochodów. Są to na przykład deptaki handlowe lub strefy wolne od ruchu samochodowego. Jeśli Twój hotel znajduje się w strefie wolnej od samochodów, możesz ubiegać się o pozwolenie wjazdu. Nieograniczone parkowanie jest natomiast możliwe na wszystkich miejskich parkingach. Znaki systemu parkingowego wskazują dostępne lokalizacje. 

Przykładowe parkingi w centrum Valkenburg:

  • Centrum – Daalhemerweg 8 – Valkenburg a/d Geul. Wjazd codziennie od 08:00 do 22:00, wyjazd 24/7. Opłata: 1,90 €/godz. oraz 8,00 €/dzień.
  • Parking Aan de Kei – Sint Pieterstraat 26-32 – Valkenburg, czynny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Opłata za parkowanie: 1,80 €/godz.

TOP 3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Valkenburg

Dormio Wine Hotel Valkenburg

Dormio Wine Hotel Valkenburg znajduje się w pobliżu zabytkowej części urokliwego miasta Valkenburg. Z okien pokoi roztacza się widok na najstarszy dworzec kolejowy w Holandii.

Logement viphouse Valkenburg

Logement viphouse Valkenburg oferuje klimatyzowane pokoje, w tym pokoje rodzinne z WiFi. 

Hotel Valkenhof

Hotel Valkenhof oferuje kameralną atmosferę oraz pokoje dla rodzin z dziećmi, w centrum starego miasta Valkenburg. Miejsce to zapewnia swoim Gościom bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz przepyszne śniadania.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Valkenburg

Boutique Hotel Scheepers

Hotel ten mieści się w budynku pochodzącym z 1800 roku. Boutique Hotel Scheepers oferuje bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, dwa tarasy i bar.

Bella vista

Goście mogą bezpłatnie korzystać z WiFi oraz prywatnego parkingu. W każdym pokoju oraz apartamencie znajduje się prywatna łazienka.

Appartementen Leonardus

Appartementen Leonardus oferuje luksusowe zakwaterowanie z dostępem do ogrodu, tarasem oraz WiFi. Wszystkie apartamenty posiadają część wypoczynkową, telewizor, łazienkę a także w pełni wyposażoną kuchnię. Do dyspozycji Gości jest także ekspres do kawy.

TOP 3 noclegi w Valkenburg w przystępnej cenie

Hotel Botterweck

Położony w centrum miasta Valkenburg – hotel Botterweck jest przyjaznym rodzinnym hotelem, który oferuje nocleg w przystępnych cenach. 

B&B Eleganza Sibbe

B&B Eleganza Sibbe usytuowany jest w budynku z 1978 roku. Ten butikowy hotel oferuje bezpłatne WiFi w pokojach a także prywatny parking. 

Villa Valkenburg

Villa Valkenburg położona jest niecałe 10 minut spacerem od dworca kolejowego w Valkenburgu. Miejsce to oferuje komfortowo urządzone pokoje z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu w centrum miasta. Goście mogą także za darmo korzystać z zaplecza odnowy biologicznej w Parkhotel Valkenburg.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Wycieczka do Bourtange – miasto-twierdza w Holandii, atrakcje

Alkmaar – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz