Muzeum Speelklok, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Tagi , , ,

Szukasz wyjątkowej i ciekawej atrakcji w Utrechcie? Obecnie wiele muzeów oferuje angażujące zajęcia, aby pomóc odwiedzającym jak najlepiej wykorzystać ich wizytę. Ale Muzeum Speelklok w Utrechcie jest jednym z niewielu, które poświęcone jest samogrającym instrumentom muzycznym. Planujesz wizytę z tym miejscu? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się co zobaczyć i na co zwrócić szczególną uwagę.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Muzeum Speelklok?

Muzeum Speelklok znajduje się w centrum Utrechtu, w Buurkerk – jednym z największych i najstarszych kościołów parafialnych w Utrechcie. Dokładny adres Muzeum Speelklok to: Steenweg 6, 3511 JP Utrecht, Holandia.

Jak dojechać do Muzeum Speelklok w Utrechcie?

  • Pieszo lub rowerem: Muzeum znajduje się zaledwie dziesięć minut spacerem od Utrecht Centraal, jeśli spacerujesz przez centrum handlowe lub pięć minut jazdy rowerem (z tyłu stacji).
  • Transportem publicznym: Autobus nr 2, który odjeżdża z peronu „A” dworca Centraal, zatrzymuje się przy pobliskim Dom Toren (Dzwonnica). Stamtąd jest już tylko 3 minuty spacerem.
  • Samochodem: Nie zalecamy. Publiczne parkingi w centrum miasta są bardzo ograniczone. Z parkingów Vaartsche Rijn i Springweg można dojść na miejsce w 12 minut. Jeśli chcesz przyjechać samochodem rozważ skorzystanie z usług Park & Ride w Utrechcie. Bilet dzienny kosztuje 5 € i jest ważny dla maksymalnie 5 osób.

Ciekawostki na temat Muzeum Speelklok w Utrechcie

W Muzeum Speelklok znajduje się bogata kolekcja pozytywek, zabytkowych zegarów, pianoli, organów beczkowych – katarynek (w tym typowych holenderskich dużych organów ulicznych) oraz rzadki zegar wieżyczkowy z oryginalnym carillonem. Eksponaty muzeum obejmują kilka stuleci, pokazując ewolucję zautomatyzowanej muzyki od XVI wieku do współczesności. Co ciekawe, znajdziesz tu także nowe eksponaty oparte na sztucznej inteligencji i hologramach. Aby w pełni doświadczyć klimatu tego Muzeum, konieczne wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem.

Zwiedzanie Muzeum Speelklok w Utrechcie

Aby uzyskać prawdziwy wgląd w początki tych muzycznych maszyn, najlepiej zarezerwować jedną z wycieczek. Są one oferowane przez Muzeum co pół godziny. Może to wymagać trochę czasu przed rozpoczęciem wycieczki, ale warto, zwłaszcza że będziesz miał okazję zobaczyć wiele instrumentów w akcji. Wycieczki oferowane są w wielu językach, wystarczy poinformować o tym przewodnika (przed rozpoczęciem zwiedzania). 

Wśród słynnych instrumentów w Muzeum Speelklok w Utrechcie, odwiedzający mogą podziwiać umiejętnie odrestaurowane organy uliczne Arabier i zachwycającą Violinę, uważaną za ósmy cud świata. Instrumenty te mają ogromne znaczenie historyczne i były podziwiane przez wybitnych muzyków na przestrzeni lat. Organy uliczne Arabier, z misternymi rzeźbieniami i żywymi kolorami, prezentują kunszt budowniczych organów z początku XX wieku. Od dziesięcioleci zachwycają publiczność melodyjnymi dźwiękami. Violina, z drugiej strony, jest arcydziełem inżynierii. Te samodzielnie grające skrzypce wykazują niezwykłą dokładność oraz precyzję ruchów, urzekając słuchaczy pięknymi melodiami.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Speelklok?

Muzeum Speelklok oferuje również interaktywne eksponaty, dzięki czemu odwiedzający mogą nie tylko podziwiać muzyczne maszyny, ale także angażować się w ich praktyczne działanie. Niezależnie od tego, czy jest to gra na pozytywce, czy obsługa tradycyjnych holenderskich organów ulicznych, interaktywne elementy muzeum zapewniają wciągające i niezapomniane wrażenia. Szczególnie wśród dzieci. Speelklok Museum to prawdziwy unikat. To absolutna konieczność, jeśli odwiedzasz Utrecht z dziećmi i nie tylko!

Godziny otwarcia Muzeum Speelklok w Utrechcie

Od wtorku do niedzieli od 10.00 do 17.00. W święta państwowe czynne również w poniedziałki.

Bilety i ceny do Muzeum Speelklok w Utrechcie

  • Dorośli 15,50 €
  • Dzieci 4-12 – 8,00 €
  • Dzieci 13-17 – 11,50 €
  • Wejście z Kartą muzealną: bezpłatnie
  • Bilet łączony Dom Tower & Museum Speelklok 13+: 22.00 € , dzieci 4-12: 12.50 € – dostępny tylko w Muzeum lub w Dom Tower, nie online!

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Muzeum konwentu św. Katarzyny w Utrechcie, zwiedzanie

Centraal Museum w Utrechcie, zwiedzanie, bilety, godziny

Następny

Dodaj komentarz