MAS – Museum aan de Stroom, zwiedzanie, atrakcje, bilety

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Antwerpia, znana na całym świecie z rozwiniętego przemysłu stoczniowego i bogatego dziedzictwa kulturowego, jest miastem, które przez wieki przyciągało wielu wybitnych artystów, znanym współcześnie nie tylko historykom sztuki. Połączenie tych dwóch cech jest widoczne w MAS – Museum aan de Stroom, muzeum etnograficznym, antropologicznym i morskim, położonym na terenie antwerpskiego portu.

Artykuł zatytułowany ”MAS – Museum aan de Stroom, zwiedzanie, atrakcje, bilety” ma na celu zapoznanie czytelnika z różnorodnością atrakcji oferowanych przez MAS oraz ułatwienie planowania wizyty w tym fascynującym muzeum.

Nasz przewodnik po tym niezwykłym miejscu zaczniemy od omówienia lokalizacji muzeum oraz różnych środków transportu, dzięki którym można do niego dotrzeć. Sprawdzimy zatem zarówno opcje dojazdu do MAS komunikacją miejską, jak i samochodem. Zwrócimy również uwagę na infrastrukturę rowerową, która ułatwia poruszanie się po Antwerpii i dotarcie do MAS.

Kolejny etap naszego artykułu poświęcony będzie historii i ciekawostkom związanym z MAS, ukazując fascynujące aspekty, które ukształtowały to muzeum, jakie znamy dzisiaj. Następnie przejdziemy do omówienia najważniejszych elementów związanych ze zwiedzaniem. Szczegółowo przedstawimy zatem dostępne na miejscu wystawy muzealne, kolekcje oraz opcje zwiedzania z przewodnikiem. Nie zapomnimy także o zaprezentowaniu możliwości organizacji imprez na terenie kompleksu MAS oraz gastronomicznego zaplecza muzeum.

W dalszej części artykułu spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto odwiedzić MAS – Museum aan de Stroom, podsumowując wszystkie jego najważniejsze atuty. Na zakończenie dostarczymy praktyczne informacje dotyczące godzin otwarcia oraz cen biletów, aby ułatwić planowanie wizyty w muzeum.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się MAS – Museum aan de Stroom

The oldest harbor district of Antwerp city called Eilandje at sunset in use as a yacht marina with waterfront promenade, Antwerp Province, Belgium.
The oldest harbor district of Antwerp city called Eilandje at sunset in use as a yacht marina with waterfront promenade, Antwerp Province, Belgium., licencja: shutterstock/By SL-Photography

MAS – Museum aan de Stroom usytuowane jest w centralnej części Antwerpii, w malowniczej dzielnicy portowej Eilandje, tuż obok urokliwego Willemdok oraz dynamicznego centrum turystyczno-kulturalnego Portopolis.

Adres: Hanzestedenplaats 1, 2000 Antwerpia

Jak dojechać do MAS – Museum aan de Stroom w Antwerpii

Istnieje kilka dogodnych opcji transportowych umożliwiających dotarcie do MAS – Museum aan de Stroom w Antwerpii. Muzeum jest łatwo dostępne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, którzy mogą cieszyć się w tym miejscu niezapomnianym doświadczeniem, dzięki sprawnie funkcjonującemu transportowi publicznemu. Co więcej, lokalizacja w dzielnicy Eilandje sprawia, że jest to miejsce idealne do korzystania również z innych atrakcji związanych z portowym dziedzictwem miasta, których jest tutaj pełno.

Dojazd z dworca

Detail train station in Antwerp,
Detail train station in Antwerp,, licencja: shutterstock/By dutchpilot22

Podróż samochodem z głównego dworca kolejowego – Station Antwerpen-Centraal, to najwygodniejsza opcja transportowa, która zajmie jedynie dziesięć minut. Jest to szybki i komfortowy sposób na dotarcie do muzeum. Podróż komunikacją miejską naturalnie również jest możliwa. Istnieje możliwość dotarcia na miejsce tramwajami (numery 9 i 15 w kierunku Linkeroever i wysiadka na przystanku Meir), autobusami (podróż 17-stką i wysiadka na Felixarchief), a także metrem (linie 6,9 i 15, podróż ze stacji Diamant położonej niedaleko dworca). Przejazd między dworcem a muzeum wspomnianymi środkami transportu miejskiego może wymagać jednak od nas nieco więcej czasu. Warto jednak zauważyć, że taka opcja może być również ciekawym pomysłem, zwłaszcza jeśli zależy nam na podziwianiu uroków miasta w trakcie podróży.

Dostęp dla rowerów przy MAS – Museum aan de Stroom

Old,Person,Riding,A,Bicycle,In,Antwerp,,Belgium,During,Sunset.
Old,Person,Riding,A,Bicycle,In,Antwerp,,Belgium,During,Sunset.

Dla entuzjastów aktywnego trybu życia rower również może być doskonałą opcją. Szybka i ekologiczna podróż jednośladem z dworca centralnego do MAS – Museum aan de Stroom zajmie niewiele czasu, umożliwiając jednocześnie cieszenie się atmosferą miasta. Co więcej, kompleks muzealny oferuje miłośnikom rowerów infrastrukturę umożliwiającą sprawne i bezpieczne pozostawienie pojazdów. Przy flagach, tuż przed placem muzealnym, znajduje się duży stojak na jednoślady. Niedaleko MAS znajdują się także dwie stacje Velo, lokalnego, publicznego systemu wypożyczania rowerów.

Podróż z lotniska

Twin engine commercial airplane arriving to Antwerp airport. Travelling to Belgium conceptual 3D rendering
Twin engine commercial airplane arriving to Antwerp airport. Travelling to Belgium conceptual 3D rendering, licencja: shutterstock/By alexeynovikov

Podróżujący z lotniska w Antwerpii (Internationale Luchthaven Antwerpen) mogą również skorzystać z różnorodności opcji transportowych. Najbardziej komfortowym środkiem lokomocji bez wątpienia będzie samochód, umożliwiający szybkie dotarcie z lotniska do centrum miasta w zaledwie dwadzieścia minut. Warto przy tym zauważyć, że podróż środkami komunikacji publicznej z lotniska może wymagać kilku przesiadek i być czasochłonna, zajmując nawet ponad godzinę, co zaleca się uwzględnić, planując trasę.

Porady związane z podróżowaniem samochodem po Antwerpii

Podróżując samochodem po Antwerpii, warto mieć na uwadze pewne istotne kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego. Centrum miasta oraz obszar Linkeroever znajdują się w strefie niskiej emisyjności, co oznacza, że pojazdy zanieczyszczające środowisko nie są uprawnione do wjazdu na teren tego ekologicznego obszaru. Przed przyjazdem do Antwerpii, zaleca się sprawdzenie, czy pojazd spełnia określone normy w ramach specjalnego testu. Wszystkie pojazdy z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi (z wyjątkiem holenderskich) spełniające wymagane standardy muszą zostać zarejestrowane. Proces ten jest bezpłatny i można go dokonać w ciągu dwudziestu czterech godzin od wjazdu do strefy, o czym z pewnością warto pamiętać podczas planowania podróży do tego miasta.

zanieczyszczenia z spalin samochodów w mieście w zimie. Dym z samochodów w mroźny zimowy dzień
zanieczyszczenia z spalin samochodów w mieście w zimie. Dym z samochodów w mroźny zimowy dzień, licencja: shutterstock/By NadyGinzburg

Historia i ciekawostki na temat MAS – Museum aan de Stroom

Dzieje MAS

Historia odkryta
Historia odkryta , licencja: shutterstock/By Pixelbliss

Historia MAS – Museum aan de Stroom sięga roku 1998 i wiąże się z podjęciem decyzji przez radnych Antwerpii o budowie nowego muzeum poświęconego historii miasta, portu i żeglugi przy Hanzestedenplaats. Zaplanowano wówczas zgromadzenie w mającej powstać placówce zbiorów, przechowywanych wtedy w Volkskundemuseum (muzeum sztuki ludowej) oraz Narodowym Muzeum Morskim, mieszczącym się wówczas na terenie kompleksu Het Steen, a także częściowo Vleeshuis, dawnym ratuszu. Wtedy, po raz pierwszy pojawiła się również koncepcja nazwy mającego powstać ośrodka kulturalnego – MAS (Museum aan de Stroom). W 1999 roku zorganizowano międzynarodowy konkurs architektoniczny, w którym spośród pięćdziesięciu pięciu zgłoszeń wybrano pięciu laureatów. Ostatecznie odniósł sukces projekt holenderskiej firmy Neutelings Riedijk Architecten, założonej w 1987 roku przez Willema Jana Neutelingsa i Michiela Riedijka.

W 2004 roku zainicjowano proces powołania dyrektora MAS, a także koordynatora ds. bezpieczeństwa i biura kontroli technicznej. Rozpoczęcie budowy miało miejsce we wrześniu 2006 roku, a w maju 2007 włodarze miasta Antwerpii podjęli decyzję o rozbudowie MAS poprzez integrację kolekcji Muzeum Etnograficznego w Antwerpii i zbiorów sztuki Paula i Dory Janssen-Arts z Ameryki prekolumbijskiej. Część plenerowa Narodowego Muzeum Morskiego, ze statkami i dziedzictwem portowym w parku morskim, przeszła pod zarząd MAS, jednak nie została przeniesiona na obszar muzeum. Cała budowa kompleksu muzealnego zakończyła się w maju 2010 roku, a oficjalne otwarcie MAS dla publiczności miało miejsce 17 maja 2011 roku.

Ciekawostki związane z MAS

Closeup businesswoman hands holding white card sign with Did You Know? question text message isolated on grey wall office background. Retro instagram style image. Test knowledge challenge concept
Closeup businesswoman hands holding white card sign with Did You Know? question text message isolated on grey wall office background. Retro instagram style image. Test knowledge challenge concept , licencja: shutterstock/By pathdoc

Hanzehuis

W miejscu, w którym obecnie znajduje się Museum aan de Stroom (MAS) w Antwerpii, funkcjonował niegdyś imponujący pod względem rozmiarów Hanzehuis, znany również jako Oostershuis, kompleks skupiający niezwykle ważną placówkę handlową Ligii Hanzeatyckiej. Zbudowany w 1564 roku, ten monumentalny budynek był bez wątpienia istotnym symbolem gospodarczego dobrobytu Antwerpii w XVI wieku.

W okresie wojny osiemdziesięcioletniej w 1585 roku, czyli po wkroczeniu Hiszpanów do Antwerpii, wielu niemieckich kupców z Ligi Hanzeatyckiej, dla których Hanzehuis był głównym centrum handlowym, opuściło miasto. W rezultacie Hanzehuis utracił swoje dotychczasowe znaczenie, a jego funkcja w kolejnych latach nie była już związana z handlową przeszłością miasta. Mieściły się tutaj na przykład koszary wojskowe, szpital wojskowy, a nawet kościół protestancki.

W roku 1794 budynek został przejęty przez Napoleona, który wykorzystał go jako kwaterę dla swoich żołnierzy. Co więcej, zainicjował on budowę doków wokół Hanzehuis (Wilemdok i Bonapartedok). W 1880 roku władze miasta stały się właścicielem kompleksu Oostershuis, a następnie przekształciły go w ogromny magazyn zboża.

Niestety, w 1893 roku Hanzehuis padł ofiarą gwałtownego pożaru, który był na tyle destrukcyjny, że konieczne stało się jego rozebranie. Na miejscu zniszczonego budynku wzniesiono nowy magazyn zboża, który również został zdemontowany, tym razem, aby zrobić miejsce dla wzniesienia Museum aan de Stroom, co miało miejsce pod koniec XX wieku.

Groetend Admiraal Koppel

Z okazji piątej rocznicy otwarcia Museum aan de Stroom (MAS) w 2016 roku, rzeźbiarz i twórca instalacji artystycznych pochodzący z Antwerpii, Guillaume Bijl, stworzył unikalne dzieło sztuki zatytułowane „Groetend Admiraal Koppel” (Powitanie pary admirałów), które obecnie można podziwiać na zewnątrz, na ósmym piętrze MAS. Inspiracją dla powstania tego dzieła był portowy klimat okolicy muzeum, tworzony między innymi przez licznie obecne w Antwerpii statki wycieczkowe. Skomponowane z pomalowanego brązu dwie postacie ludzkie, mierzące odpowiednio 185 cm i 175 cm, ważące około sto kilogramów każda, stanowią wyjątkowy element lokalnego krajobrazu.

Mozaika Dead Skull

Kolejną fascynującą atrakcją jest mozaika o nazwie „Dead Skull” zlokalizowana przed muzeum. Autorem tego monumentalnego dzieła o powierzchni 1600 m² jest Luca Tuymans, belgijski artysta, najbardziej znany ze swoich obrazów, często poświęconych tematyce wojennej i złożoności moralnej. Mozaika nawiązuje do obrazu Tuymansa o tym samym tytule namalowanego w 2002 roku, który z kolei inspirowany był tablicą pamiątkową antwerpskiego malarza Quintena Metsysa, umieszczoną na fasadzie Katedry Najświętszej Marii Panny. „Dead Skull” składa się z imponującej ilości 96 569 kamieni, reprezentujących jedenaście różnych odcieni kolorystycznych pochodzących z różnych zakątków świata. To niezwykłe dzieło sztuki stanowi fascynujące połączenie historii, sztuki i zręczności artystycznej, będąc jednocześnie ważnym elementem placu muzealnego przed MAS.

Inicjatywa MAS in Jonge Handen

World environment day with global community teamwork,Group of volunteer join hand together concept, Volunteer charity work. People joining for cooperation success.sustainable development goal
World environment day with global community teamwork,Group of volunteer join hand together concept, Volunteer charity work. People joining for cooperation success.sustainable development goal , licencja: shutterstock/By Pcess609

MAS in Jonge Handen to dynamiczna organizacja młodzieżowa związana z Museum aan de Stroom (MAS), której celem jest zaangażowanie młodych ludzi do odkrywania bogactwa kulturalnego oferowanego przez muzeum. Dzięki współpracy z tą energiczną grupą, MAS pragnie stworzyć atrakcyjną, muzealną platformę do zwiedzania dla młodych odbiorców.

Inicjatywa MAS in Jonge Handen nie tylko angażuje się w organizację różnorodnych wydarzeń, ale również aktywnie uczestniczy w zarządzaniu zbiorami muzealnymi oraz tworzeniu własnych, fascynujących wystaw. Poprzez swoją działalność, grupa młodych ludzi stara się uczynić MAS dostępnym i atrakcyjnym miejscem dla młodego pokolenia, zarówno młodych mieszkańców miasta, jak i turystów.

Jednym z innowacyjnych projektów MAS in Jonge Handen jest bezpłatna aplikacja o nazwie MASup, która została stworzona z myślą o młodych ludziach. Oferuje ona sześć spersonalizowanych tras po muzeum, dostosowanych do indywidualnych zainteresowań i potrzeb zwiedzających. Dzięki MASup, młodzi odbiorcy mogą odkrywać fascynujące zbiory zgromadzone w MAS w interaktywny i dostosowany do ich preferencji sposób. To innowacyjne podejście wprowadza nową jakość w edukacyjnym doświadczeniu muzealnym, sprawiając, że MAS staje się jeszcze bardziej przystępne i przyjazne dla młodej publiczności.

Zwiedzanie MAS – Museum aan de Stroom, co warto zobaczyć, atrakcje

Główne założenia przyświecające działalności muzeum

Biznesspeople punkt do rzutki dążąc do biznesu centrum docelowego, Kierując koncepcję biznesową.
Biznesspeople punkt do rzutki dążąc do biznesu centrum docelowego, Kierując koncepcję biznesową., licencja: shutterstock/By sutadwatthanakul

Muzeum aan de Stroom, powszechnie znane jako MAS, to wyjątkowa instytucja kulturalna w Antwerpii, której głównym celem jest tworzenie międzynarodowej i innowacyjnej przestrzeni wystawienniczej, poświęconej eksploracji globalnych powiązań między ludźmi i różnorodnymi kolekcjami pochodzącymi z kultur i środowisk z całego świata. Muzeum wyróżnia się otwartym podejściem do interpretacji historii, umożliwiając zwiedzającym spojrzenie na nią z różnych perspektyw. Celem, który przyświeca działalności muzeum jest angażowanie odwiedzających w odkrywanie teraźniejszości, przeszłości i przyszłości nie tylko Antwerpii, ale także całego globu.

Przemierzając ekspozycje muzealne, można odkryć fascynujące aspekty związane z historią portowej Antwerpii, międzynarodowym handlem, żeglugą oraz sztuką i kulturą w Europie, Afryce, Ameryce, Azji i Oceanii. Kultowy budynek MAS, będący współczesnym i nowoczesnym symbolem miasta, stanowi nie tylko przestrzeń spotkań między Antwerpią a światem, lecz także miejsce dialogu i eksperymentów. To fascynujące muzeum przenosi zwiedzających w podróż przez bogactwo i różnorodność dziedzictwa, prezentując złożoną i zróżnicowaną kulturę materialną społeczności żyjących na różnych kontynentach.

Jeśli spojrzymy na liczby, Museum aan de Stroom może pochwalić się wyjątkowymi rozmiarami i ogromną popularnością. Jest to największe muzeum w Antwerpii, obejmując aż dziesięć pięter i dysponując przestrzenią wystawienniczą o powierzchni 5700 m². Imponująca jest również popularność tego miejsca. Przyciąga ono bowiem rocznie średnio 650 000 zwiedzających, zainteresowanych zobaczeniem unikalnych eksponatów, których w MAS znajduje się aż 600 000.

Architektura kompleksu MAS

Antwerp skyline at port, Belgium. Panoramic view of buildings reflecting in the water near small Island District.
Antwerp skyline at port, Belgium. Panoramic view of buildings reflecting in the water near small Island District., licencja: shutterstock/By NAPA

Unikalność Museum aan de Stroom (MAS) doskonale manifestuje się poprzez wyjątkową architekturę, będącą hołdem dla charakterystycznego stylu XIX-wiecznych magazynów, które dominowały w tej części miasta. Wieża MAS, osiągająca imponującą wysokość sześćdziesięciu metrów, subtelnie nawiązuje do wspomnianych historycznych magazynów poprzez zastosowanie nakładających się na siebie konstrukcji. Siedem sal muzealnych prowadzi zwiedzających stopniowo na szczyt wieży, gdzie zlokalizowany jest taras, oferujący dostęp do panoramicznych widoków na miasto i port.

Elewacja muzeum wyróżnia się zastosowaniem indyjskiego, czerwonego piaskowca oraz giętych paneli szklanych, co jednoznacznie świadczy o pomysłowości i umiejętnościach architektów w projektowaniu nietuzinkowych struktur. Dodatkowo, fasadę zdobią kreatywne elementy architektoniczne, w postaci trzech tysięcy aluminiowych rąk, wiszących na czerwonych blokach konstrukcji. Dzięki temu wszystkiemu MAS stanowi nie tylko imponujący przykład postmodernistycznej architektury, ale również harmonijnie wpisuje się w estetykę Art Deco. W ten sposób architektura muzeum staje się nie tylko funkcjonalnym tłem dla eksponatów, lecz również samodzielnym dziełem sztuki, które wzbogaca krajobraz Antwerpii.

Dostępne dla zwiedzających wystawy muzealne

Przy omawianiu zwiedzania muzeum, warto podkreślić zróżnicowanie wystaw prezentowanych w Museum aan de Stroom (MAS).

Wśród stałych ekspozycji muzealnych w tym miejscu uwagę wielu odwiedzających zwraca wystawa „Stad in oorlog„, traktująca o nazistowskim terrorze oraz prześladowaniach Żydów w Antwerpii podczas II wojny światowej. Zapoznanie się z bolesnymi doświadczeniami wydarzeń historycznych może być niezwykle wartościowym i pouczającym przeżyciem dla wielu zwiedzających.

Inną, niezwykle interesującą przestrzenią wystawienniczą jest „Antwerpen à la carte„, miejsce prezentujące w sposób kompleksowy historię handlu i żywności w Antwerpii na przestrzeni wieków, kładąc szczególny nacisk na ideę zrównoważonej konsumpcji. Można zatem śmiało wysnuć wniosek, iż ekspozycja ta próbuje zapoznać odwiedzających z refleksją nad wpływem handlu na kształtowanie kultury miasta.

Wystawa „Vracht” przenosi z kolei zwiedzających w fascynujący świat żeglugi morskiej i handlu globalnego, zwracając szczególną uwagę na strategiczne znaczenie portu w Antwerpii, jako kluczowej bazy morskiej na skalę światową.

Niezwykłe doświadczenie muzealne oferuje również wystawa zatytułowana „Iemand thuis?”, prezentująca różne perspektywy pokoleń na znaczenie domu. Możemy zapoznać się w tym miejscu ze spojrzeniem na życie codzienne w kontekście zmieniających się wartości i perspektyw.

Warto także wspomnieć o popularnej wystawie „Kunst uit precolumbiaans Amerika„, autorstwa Paula i Dory Janssen-Arts, poświęconej sztuce prekolumbijskiej, o której wspomnieliśmy już a propos omawiania dziejów powstania muzeum, która zdobywa popularność nie tylko w Antwerpii, ale także poza jej granicami.

 Real Pre Columbian clay figurines made around 200BC to 200AD.
Real Pre Columbian clay figurines made around 200BC to 200AD. , licencja: shutterstock/By mj007

Co ciekawe, wiele z wymienionych w tym miejscu ekspozycji można zwiedzić podczas profesjonalnych wycieczek z przewodnikiem. Niektóre z tematów można dodatkowo zgłębiać poprzez udział w warsztatach. Dla antwerpskich szkół, zajęcia skierowane do dzieci w wieku szkolnym cieszą się dużym powodzeniem, co czyni MAS nie tylko miejscem kultury, lecz także edukacyjnym centrum pełnym inspiracji.

Kolekcje muzealne w MAS

Muzeum aan de Stroom (MAS) może poszczycić się imponującymi kolekcjami artystycznymi, które obejmują różnorodne dziedziny sztuki. Na oficjalnej stronie internetowej muzeum, zwiedzający mają możliwość zapoznania się z poszczególnymi dziełami prezentowanymi w MAS. Bogactwo kolekcji obejmuje nie tylko malarstwo i fotografie, lecz także liczne instalacje artystyczne, które znajdują się zarówno wewnątrz, jak i poza przestrzenią galerii sztuki.

Strona internetowa muzeum dostarcza również informacji na temat dzieł wypożyczanych do innych instytucji kulturalnych, co umożliwia śledzenie losów poszczególnych eksponatów, które czasowo opuszczają MAS, aby ukazać się w innych przestrzeniach wystawienniczych. Przenosząc się do wirtualnej kolekcji muzealnej, zainteresowani mogą zanurzyć się w świecie sztuki, korzystając z wyszukiwarki, która umożliwia eksplorację całej kolekcji MAS. Obejmuje ona również dzieła przechowywane w magazynach, niedostępne dla zwiedzających na co dzień. Dzięki tej opcji, pasjonaci sztuki mają szansę zgłębienia różnorodności zbiorów MAS, odkrywając ukryte skarby i zróżnicowane tematycznie dzieła sztuki, które zazwyczaj nie są eksponowane publicznie. Internetowa platforma kolekcji muzealnej staje się zatem źródłem inspiracji i wiedzy dla tych, którzy pragną lepiej zrozumieć i docenić artystyczną panoramę prezentowaną przez Muzeum aan de Stroom.

Zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie sal muzealnych jest możliwe w towarzystwie wcześniej zarezerwowanych przewodników z MAS. Tego typu wycieczki trwają dziewięćdziesiąt minut, a maksymalna liczba zwiedzających na jednego przewodnika wynosi piętnaście osób. Jeśli chodzi o kompetencje językowe tutejszych przewodników, dostępne są osoby posługujące się następującymi językami: niderlandzkim, angielskim, francuskim, a także niemieckim. Co się tyczy rezerwacji przewodników, należy je dokonywać z wyprzedzeniem za pośrednictwem platformy Experience Antwerp. Bilety wstępu do muzeum można z kolei zarezerwować z wyprzedzeniem online pisząc na adres e-mail: mas@antwerpen.be.

Warto zauważyć, że zwiedzanie grupowe z własnym przewodnikiem jest możliwe wyłącznie na bulwarze spacerowym. Zakres tematyczny wycieczek z przewodnikiem jest niezwykle zróżnicowany, a wszystkie niezbędne informacje dotyczące konkretnych wycieczek znajdują się na stronie internetowej muzeum, w dedykowanej sekcji tematycznej.

Organizacja imprez i gastronomiczne zaplecze muzeum

Możliwości organizacji pikniku

Na obszarze kompleksu MAS istnieje możliwość organizacji pikniku w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni. Wystarczy zabrać ze sobą koc i ulubione jedzenie, by cieszyć się relaksem, podziwiając jednocześnie malowniczą portową dzielnicę Antwerpii. Relaks w tym miejscu stanowi doskonałą okazję do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w wyjątkowym otoczeniu muzeum.

Restauracja ZILTE – Viki Geunes

Na terenie kompleksu znajduje się również renomowana restauracja ZILTE – Viki Geunes, zapewniająca gościom ekskluzywne doznania kulinarne. Zlokalizowana na dziewiątym piętrze MAS, oferuje ponadto zachwycające widoki na miasto, świetnie dopełniające unikalne doświadczenia gastronomiczne. Miejsce to doskonale spełnia oczekiwania osób poszukujących wyrafinowanego smaku i niebanalnych doznań podczas kulinarnej podróży. Aby skorzystać z uroków tej restauracji, zaleca się wcześniejszą rezerwację, zapewniającą dostęp do niezwykłego doświadczenia kulinarnej sztuki w najwyżej położonej restauracji w Antwerpii.

Café STORM

Na terenie kompleksu MAS znajduje się również kawiarnia STORM. Jest to idealne miejsce dla osób, które chciałyby podelektować się drinkiem, pysznymi posiłkami lub zorganizować niezapomnianą imprezę. Co ciekawe, Café STORM jest otwarta dla wszystkich – zarówno dla tych, którzy chcą podzielić się wrażeniami ze zwiedzania muzeum, jak i dla osób pragnących odpocząć po męczącym dniu w pracy.

Sklep muzealny MASshop

Sklep muzealny MAS znajduje się w dolnym pawilonie muzeum. To niezwykłe miejsce, które oferuje o wiele więcej niż standardowy sklep muzealny. Znajdziesz tutaj szeroki wybór pamiątek związanych z MAS, kolekcję artykułów inspirowanych eksponatami ze zbiorów muzeum, katalogi wystaw stałych i czasowych oraz różnorodne gadżety reklamowe, takie jak pocztówki, artykuły papiernicze, koszulki i wiele innych.

MASbox

MASbox to stale tętniące życiem miejsce, w którym można cieszyć się zróżnicowanym programem MAS, obejmującym pokazy filmowe, koncerty, warsztaty oraz inspirujące wykłady. Jest to otwarta przestrzeń, w której zespół MAS prowadzi dialog z osobami, którym zależy na pielęgnowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego. Idealne miejsce do spotkań, wymiany myśli i inspiracji.

Havenstudio

Havenstudio to z kolei inicjatywa skierowana do młodych ludzi, którzy mają szansę samodzielnie zautomatyzować terminal kontenerowy. Poprzez udział w tym projekcie, uczestnicy rozwijają swoje umiejętności programowania, a także uczą się współpracy i logicznego myślenia przy rozwiązywaniu problemów. Korzystając z zestawów klocków Lego, dwuosobowe zespoły mają za zadanie automatyzować różne procesy na terminalu, takie jak rozładunek kontenerowca za pomocą dźwigu portowego, przenoszenie kontenerów na terminalu lub rozładunek pociągu za pomocą wózka. W czasie warsztatów, prowadzonych przez wyspecjalizowanych pedagogów, uczestnicy mają okazję zapoznać się także z historią kontenera i wykorzystać platformę programistyczną do sterowania robotami. Łączny czas trwania atrakcji wynosi dwie i pół godziny. Dzięki temu, inicjatywa Havenstudio stanowi wyczerpującą, fascynującą i edukacyjną przygodę dla młodych adeptów technologii.

Dlaczego warto odwiedzić MAS – Museum aan de Stroom

Piękna młoda dama myśli z pytaniem znaki nad głową
Piękna młoda dama myśli z pytaniem znaki nad głową, licencja: shutterstock/By ESB+Professional

Lokalizacja i dojazd

Warto odwiedzić MAS – Museum aan de Stroom między innymi ze względu na jego dogodne położenie, dobrze skomunikowane z głównymi węzłami komunikacyjnymi miasta, takimi jak dworzec kolejowy – Station Antwerpen-Centraal i lotnisko – Internationale Luchthaven Antwerpen. Z tych miejsc łatwo dotrzeć do omawianego ośrodka kulturalnego komunikacją miejską lub wynajętym samochodem. Dla miłośników aktywnego trybu życia, rower stanowi również świetną opcję. Kompleks muzealny zapewnia odpowiednią infrastrukturę dla rowerzystów, umożliwiając sprawne i bezpieczne pozostawienie rowerów. Przed placem muzealnym znajduje się duży stojak na rowery, a niedaleko MAS zlokalizowane są dwie stacje Velo, lokalnego systemu wypożyczania rowerów.

Kolekcje, wystawy i wycieczki z przewodnikiem

Jednak to wystawy muzealne są głównym powodem, dla którego warto odwiedzić MAS. Zróżnicowane tematycznie ekspozycje poruszają kwestie związane zarówno z lokalną, jak i międzynarodową historią żeglugi morskiej i handlu globalnego. Warto jednak pamiętać o tym, że nie tylko te tematy przyciągają uwagę zwiedzających. Popularnością cieszy się także bowiem między innymi wystawa poświęcona prekolumbijskiej kulturze materialnej, która stanowi fascynujący wgląd w ten niezwykle bogaty i tajemniczy świat sztuki. To właśnie różnorodność tematyczna i możliwość kompleksowej eksploracji sprawiają, że MAS stanowi fascynujące miejsce dla każdego, kto pragnie zgłębić historię i kulturę w kontekście globalnych powiązań.

Kolejną zaletą Muzeum aan de Stroom (MAS) jest bogata, zdygitalizowana baza dostępna na oficjalnej stronie internetowej muzeum. Dzięki niej, możemy mieć dostęp do szerokiej kolekcji muzealnej, w tym do dzieł, które nie są regularnie eksponowane w przestrzeni wystawienniczej. Funkcja ta daje nam możliwość zgłębienia różnorodności i głębi zbiorów muzealnych bez wychodzenia z domu.

Dużym plusem MAS jest również możliwość zarezerwowania przewodnika, który dostarczy nam wyczerpujących informacji dotyczących muzeum i dostępnych tam kolekcji. Jest to bez wątpienia świetna opcja dla tych, którzy chcą urozmaicić swoją wizytę i poznać więcej szczegółów na temat prezentowanych eksponatów.

Możliwość organizacji imprez, udogodnienia gastronomiczne i warsztaty

Organizacja imprez i gastronomiczne zaplecze muzeum stanowią kolejne atuty MAS. Możliwość zorganizowania pikniku, skosztowania wykwintnych dań w eleganckiej restauracji, oderwania się od codzienności przy kawie w przytulnej kawiarni czy zakupów pamiątek w sklepie muzealnym, dostarczają dodatkowego uroku wizycie w muzeum.

Nie brakuje również dodatkowych doznań kulturalnych w MAS. MASbox oferuje różnorodne atrakcje, takie jak pokazy filmowe, koncerty, warsztaty czy wykłady, dodających interaktywnego wymiaru wizycie w muzeum.

Dla młodszych osób zainteresowanych technologią, atrakcyjną opcją będzie z kolei udział w warsztatach Havenstudio, podczas których mogą one rozwijać swoje umiejętności programowania i logicznego myślenia, ucząc się jednocześnie współpracy przy rozwiązywaniu problemów. To fascynujące doświadczenie, które pozwala młodzieży poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć praktyczną wiedzę.

Godziny otwarcia MAS – Museum aan de Stroom

  • Poniedziałek: zamknięte
  • Wtorek: 10:00–17:00
  • Środa: 10:00–17:00
  • Czwartek: 10:00–17:00
  • Piątek: 10:00–17:00
  • Sobota: 10:00–17:00
  • Niedziela: 10:00–17:00

Bilety do MAS – Museum aan de Stroom w Antwerpii

people in line waiting for tickets at an office
people in line waiting for tickets at an office, licencja: shutterstock/By Adam+Boor

Ceny biletów

Jeśli chodzi o bilety do MAS – Museum aan de Stroom w Antwerpii, zwiedzający mają kilka opcji do wyboru. Bilet na dostęp do kolekcji stałej kosztuje dziesięć euro (ze zniżką sześć euro). Na zwiedzanie wystawy czasowej należy wydać natomiast dwanaście euro (ze zniżką osiem euro). Warto przy tym zauważyć, że cena biletu obejmuje nie tylko wstęp do sal muzealnych, ale również dostęp do bazy widokowej, bulwaru spacerowego oraz panoramicznego tarasu. Cena biletu pełnopłatnego dotyczy osób powyżej 25 roku życia. Osoby między 18 a 25 rokiem życia mogą zaś skorzystać z atrakcyjnej zniżki. Dla osób poniżej 18. roku życia wstęp jest darmowy.

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

TOP 10 Coffee Shopy w Amsterdamie, co warto wiedzieć

Kościół Ons’ Lieve Heer op Solder, zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz