Darmowe atrakcje w Amsterdamie, co zwiedzić, przewodnik

Tagi , , ,

Ze swoimi kanałami, zabytkami oraz nowoczesnymi muzeami, Amsterdam jest jednym z najpopularniejszych miast Europy. Miasto to jest także uznawane za bardzo drogie. Na szczęście w stolicy Holandii można znaleźć zaskakującą liczbę bezpłatnych atrakcji, od galerii sztuki po architekturę, jeśli wiesz, gdzie szukać. Poniżej opisujemy najlepsze darmowe atrakcje w Amsterdamie, które warto zobaczyć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Taras widokowy w Muzeum Nauki NEMO

Na dachu Muzeum Nauki NEMO znajduje się taras widokowy z miejscami do siedzenia, kawiarnia-restauracja i interaktywna instalacja poświęcona energii odnawialnej. Wynurzające się z rzeki IJ, amsterdamskie Muzeum Nauki NEMO w kształcie łodzi jest punktem orientacyjnym tego miasta. Jego taras na dachu o wysokości 22 metrów jest największym w Amsterdamie, z którego można podziwiać piękny widok na historyczne centrum miasta. Latem dzieci mogą pluskać się w fontannie z przyjemnie chłodną wodą. Co ważne, wstęp jest bezpłatny – wystarczy wejść po schodach znajdujących się po wschodniej stronie lub wjechać windą z centralnego holu muzeum. Jest to przyjemne miejsce do odpoczynku w ciepły dzień i podziwiania widoków na Muzeum Dziedzictwa – Museumhaven Amsterdam, wschodni obszar doków i okolicę. Adres: Oosterdok 2, Amsterdam.

Amsterdam Biblioteka OBA Oosterdok

Biblioteka to doskonałe miejsce do spędzania czasu, szczególnie dla miłośników książek. Poza tym Biblioteka Centralna w Amsterdamie jest drugą co do wielkości w Europie, która znajduje się na wschód od Dworca Centralnego. Na 10 piętrach można przeglądać książki, międzynarodowe gazety i czasopisma, odwiedzić bibliotekę dla dzieci, obejrzeć wystawy, zrelaksować się w wygodnym fotelu lub odwiedzić kawiarnię na najwyższym piętrze oraz taras widokowy. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem książek, warto odwiedzić to miejsce ze względu na imponującą architekturę oraz widoki z najwyższego piętra. Adres: Oosterdokskade 143.

Archiwum Miejskie w Amsterdamie – Stadsarchief

Amsterdamskie Archiwum Miejskie posiada imponującą kolekcję historycznych dokumentów, w tym bogatą kolekcję topograficzną z milionami map, rysunków i ilustracji. Regularnie organizuje także bezpłatne wystawy w holu głównym oraz salach wystawowych. Znajduje się tu również bezpłatny punkt informacyjny, który zawiera szczegółowe informacje na temat wszystkich obiektów światowego dziedzictwa UNESCO w Holandii. Budynek pochodzi z lat dwudziestych XX wieku i można w nim zwiedzić podziemny skarbiec, który pełnił funkcję bankowego skarbca. Archiwum Miejskie w Amsterdamie znajduje się przy Vijzelstraat 32.

Ogród Rijksmuseum przy Museumplein

Ogród Rijksmuseum przy Museumplein jest ogólnodostępny codziennie, a do wejścia nie jest wymagany bilet wstępu. Rijksmuseum oferuje coś więcej niż tylko sztukę, ponieważ odwiedzający mogą również zwiedzić Ogród zaprojektowany przez Pierre’a Cuypersa w 1901 roku. W ogrodzie znajdują się rzadkie odmiany krzewów i drzew, fontanny, rzeźby, fragmenty starych holenderskich budowli oraz barwne rabaty kwiatowe. Ogród został zaprojektowany w 1885 roku i ukończony w 1916 roku. Prezentuje on różne style w swoich czterech sekcjach, takich jak na przykład renesans czy francuski klasycyzm. Plan renowacji w latach 60. ubiegłego wieku uratował ogród przed zniszczeniem. W ogrodzie znajduje się około 7000 roślin, z ponad 16 000 rzadkimi cebulkami. W tym nieskazitelnie wypielęgnowanym ogrodzie znajdują dostępne są także ławki, fontanny i plac zabaw dla dzieci. Każdego roku (zwykle od czerwca do października) organizowana jest także tymczasowa wystawa rzeźb znanych artystów.

Chudy Most – Magere Brug

Amsterdam to miasto ponad 1250 mostów, a najsłynniejszym z nich jest Magere Brug, czyli tzw. Chudy Most. Co ciekawe, ten wyjątkowy, drewniany most zwodzony był kiedyś tak wąski, że dwóm pieszym osobom trudno było się minąć. Aby poradzić sobie z rosnącym ruchem na rzece Amstel, szerszy most zastąpił wąski oryginał w 1871 roku. Natomiast ostatnia poważna renowacja miała miejsce w 1969 roku. Przez most mogą przejeżdżać tylko rowerzyści i przechodzić piesi. Most Magere Brug najpiękniej prezentuje się po zmierzchu i w nocy, ponieważ jest oświetlany przez ponad 1000 żarówek.

Max Euwe Centre – Chess Museum

Historia szachów, a także historia życia Maxa Euwe (1901-1981), który był mistrzem świata w szachach w latach 1935-1937, po pokonaniu słynnego rosyjskiego mistrza Aleksandra Alechina są udokumentowane fotografiami i kopiami dokumentów w Chess Museum. Prezentowana jest tu również kolekcja zestawów szachowych. Obok muzeum znajduje się biblioteka z dużą kolekcją książek dotyczących gry w szachy. Pracownicy Muzeum są entuzjastami szachów i chętnie oprowadzają turystów bez opłat, także w języku angielskim. Chess Museum w Amsterdamie znajduje się pomiędzy Leidseplein i Vondelpark.

NAP – Normaal Amsterdams Peil

Znaczna część Holandii (w tym Amsterdam) leży poniżej poziomu morza i jest chroniona przed falami morskimi wydmami oraz wałami przeciwpowodziowymi. Normaal Amsterdams Peil (NAP) (nazywana także Amsterdam Ordnance Datum) to pomiar referencyjny poziomu wody, który jest stosowany w całej Europie. W amsterdamskim ratuszu (Amstel 1) znajduje się duży wyświetlacz i eksponat pokazujący aktualny poziom wody w portach Ijmuiden i Vlissingen. W NAP można zobaczyć również poziom wody podczas katastrofalnej powodzi w 1953 roku. Co ciekawe, NAP w Amsterdamie jest najstarszą tego typu jednostką pomiarową na świecie i opiera się na średnim poziomie morza z XVII wieku.

Holocaust Namenmonument

Holocaust Namenmonument to stosunkowo nowy pomnik, który oddaje hołd holenderskim ofiarom Holokaustu. Upamiętnia on około 102 000 żydowskich ofiar z Holandii, które zostały aresztowane przez reżim nazistowski podczas niemieckiej okupacji kraju w latach 1940-1945, deportowanych i w większości zamordowanych w obozach zagłady Auschwitz i Sobibor. Odsłonięty w 2021 r. Holocaust Namenmonument jest serią ceglanych ścian i paneli ze stali nierdzewnej umieszczonych pod różnymi kątami, które z góry tworzą hebrajskie litery oznaczające „Ku pamięci”. Każda cegła nosi imię i wiek ofiary. Holocaust Namenmonument znajduje się przy Weesperstraat (w pobliżu Ogrodu Hoftuin na tyłach Muzeum Ermitażu).

Beurspassage

Beurspassage to piękne łukowe przejście pomiędzy ulicami handlowymi Damrak i Nieuwendijk w Amsterdamie. Skomplikowany projekt graficzny nosi nazwę „Amsterdam Oersoep”. Stworzony w 2016 roku przez małżeństwo artystów Arno Coenena i Iris Roskam (znanych m.in.: z sufitu Markthal w Rotterdamie) oraz Hansa van Bentema (znanego z nieco dziwacznych projektów na przykład żyrandoli). Amsterdam Oersoep to 450 m² wizualnej opowieści o Amsterdamie i jego kanałach. Skomplikowane elementy składają się z włoskiej podłogi lastryko ozdobionej symbolami miasta. A także unikalnych metalowych żyrandoli w kolorze złota wykonanych z części rowerowych pochodzących z recyklingu, sufitu pokrytego szklaną mozaiką w odcieniach szmaragdowej zieleni, złoconych lustrzanych ścian i fontanny z brązu. Wejścia do Beurspassage znajdują się przy Damrak 70/80 i Nieuwendijk 196.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Kościół Świętego Piotra i Pawła w Ostendzie, zwiedzanie, bilety

Karta Go City Amsterdam, ceny, czy warto, jak kupić?

Następny

Dodaj komentarz