Lotnisko Amsterdam-Schiphol, jak dojechać, co wiedzieć

, Tagi , , ,

Amsterdam-Schiphol to międzynarodowy port lotniczy, który jest największym w Holandii i ważnym europejskim węzłem komunikacyjnym. Położony około 20 minut jazdy od centrum Amsterdamu, Schiphol zachwyca podróżujących swoją wygodą i dostępnością. Dzięki wyjątkowej infrastrukturze pasażerowie mogą wybierać między różnymi środkami transportu dostępnymi bezpośrednio z terminali lotniska, aby dostać się do serca miasta.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Lotnisko Amsterdam-Schipholopis i historia lotniska, terminale

Lotnisko Amsterdam-Schiphol, znane także jako Amsterdam Airport Schiphol lub po prostu Schiphol, to główne lotnisko międzynarodowe w Holandii. Leży 15 km na południowy zachód od Amsterdamu, na polderze Haarlemmermeer i funkcjonuje na wysokości 3 metrów poniżej poziomu morza.

Historia lotniska rozpoczyna się w 1916 roku, kiedy to zostało otwarte jako baza wojskowa. Cywilne użytkowanie lotniska rozpoczęło się cztery lata później. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej Schiphol został odbudowany i stał się głównym portem lotniczym Holandii.

Struktura Terminali

Schiphol posiada wyjątkową strukturę terminalową. Cały kompleks składa się z jednego dużego terminalu, który dzieli się na trzy główne hale odlotów. Są one zdecydowanie oznaczone jako Hala 1, Hala 2 i Hala 3, z których każda obejmuje wiele bramek. Nazwy tych hal mogą się różnić w zależności od przewoźników, jednak logiczne ułożenie ułatwia orientację.

 • Hala 1: przeznaczona głównie dla lotów krajowych i krótkiego zasięgu
 • Hala 2: obsługuje większość lotów międzynarodowych
 • Hala 3: z reguły wykorzystywana przez tanie linie lotnicze i czartery

Schiphol jest znanym portem lotniczym nie tylko ze względu na rozbudowaną infrastrukturę, ale również za sprawą bogatej oferty sklepów, restauracji czy nawet muzeum sztuki. Służy Amsterdamowi, jak i całemu kraju, będąc jednocześnie ważnym węzłem komunikacyjnym w Europie.

Dojazd z lotniska Amsterdam-Schiphol do centrum Amsterdamu

Samolot lądowania na lotnisku Schiphol w Amsterdamie w Holandii
Lądowanie na lotnisku Schiphol w Amsterdamie w Holandii, licencja: shutterstock/By hemeren

Lotnisko Amsterdam-Schiphol, jedno z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Europie, znajduje się zaledwie kilka kilometrów od serca Amsterdamu, oferując pasażerom łatwy dostęp do centrum miasta.

Transport publiczny:

 • Pociągi: Najwygodniejszą opcją dojazdu do centrum są pociągi, które odjeżdżają z bezpośrednio zlokalizowanej pod terminalem stacji kolejowej. Pociągi Intercity i Sprinter kursują regularnie do stacji Amsterdam Centraal, z czasem podróży wynoszącym około 15-20 minut.
 • Autobusy: Możesz również skorzystać z linii autobusowych, takich jak 197 i 370 (Connexxion), które łączą lotnisko z kluczowymi punktami w mieście.

Taxi i shuttle:

 • Taksówki: Bezpośrednio przy wyjściu z terminala dostępne są oficjalne taksówki lotniskowe, oferujące szybki, choć droższy transport do centrum.
 • Usługi shuttle: Dla grup lub osób poszukujących stałej ceny do konkretnej lokalizacji, dostępne są również usługi shuttle.

Dojazd do lotniska Amsterdam-Schiphol

Schiphol, The Netherlands - September 21 2022: Chaos at Amsterdam Airport Schiphol in the Netherlands. People waiting in long line at the security check. The queue is due to a shortage of personnel.
Wnętrze lotniska Amsterdam – Schiphol, Holandia, shutterstock/By Minh+An+Photos

Dojazd do lotniska Schiphol jest równie prosty, niezależnie od tego, czy podróżujesz z centrum Amsterdamu, czy z innej części Holandii.

Samochodem:

 • Lotnisko znajduje się przy autostradzie A4, zapewniając łatwy dostęp z różnych kierunków. Na terenie lotniska dostępne są różnorodne opcje parkowania, od krótkoterminowych po długoterminowe.

Transport publiczny:

 • Pociągi: z Amsterdamu i okolicznych miast do lotniska kursują regularne pociągi, zapewniając szybki i wygodny dostęp.
 • Autobusy: linie autobusowe łączą lotnisko z różnymi częściami miasta, oferując alternatywę dla podróżujących z większym bagażem lub preferujących tę formę transportu.

Wynajem samochodu:

 • Na lotnisku dostępne są punkty wielu agencji wynajmu samochodów, co ułatwia zorganizowanie indywidualnego transportu.

Nie ważne, czy przybywasz do Amsterdamu, czy z niego odlatujesz, dzięki szerokiej gamie opcji transportowych, podróżowanie między lotniskiem Amsterdam-Schiphol a centrum miasta jest wygodne i dostosowane do różnych potrzeb oraz preferencji.

Ile kosztuje taxi z lotniska Amsterdam-Schiphol do centrum Amsterdamu?

Podróżowanie taksówką z lotniska Amsterdam-Schiphol do centrum miasta jest wygodną i szybką opcją. Odległość do centralnych punktów takich jak Museumplein wynosi zazwyczaj około 20-25 minut.

 • Stała Opłata: tradycyjne taksówki oferują stałą stawkę w wysokości 39€.
 • Rezerwacja Online: koszt wynajmu taksówki przez internet może osiągnąć do 55€.
 • Dodatkowe Opłaty: mogą obowiązywać dodatkowe koszty za bagaż, przejazdy nocą oraz w święta.
 • Rozliczenia: taksometr często jest wykorzystywany do obliczania opłat za przejazd.

Dla osób szukających alternatyw takich jak Uber czy inne usługi rideshare ceny mogą się różnić w zależności od czasu dnia i dostępności pojazdów. Wybór usługi towns car może oferować bardziej ekskluzywne doświadczenie, ale tym samym będzie droższy od regularnej taksówki.

Lotnisko Amsterdam-Schiphol – jakie loty odbywają się z lotniska?

AMSTERDAM - JULY 31: Main entrance to Schiphol Airport on July 31, 2014 in Amsterdam, Netherlands. The airport handles over 45 million passengers per year with almost 100 airlines flying from here.
Amsterdam – Schiphol, Holandia, licencja: shutterstock/By jvdwolf

Lotnisko Amsterdam-Schiphol (AMS) oferuje szeroki zakres połączeń lotniczych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Pasjonaci podróży mogą korzystać z bezpośrednich lotów do wielu kierunków na całym świecie.

Kierunki krajowe:

Pasażerowie mogą podróżować do różnych miast w granicach Holandii, korzystając z szybkich i wygodnych połączeń oferowanych przez lotnisko AMS.

Międzynarodowe destynacje:

Z AMS można dotrzeć do licznego zbioru międzynarodowych miejsc docelowych. Linie lotnicze takie jak LOT oferują bezpośrednie połączenia.

Oto przykładowe destynacje:

 • Warszawa: loty bezpośrednie dostępne są za pośrednictwem różnych przewoźników, oferując podróżującym wygodny dostęp do stolicy Polski.
 • Dublin: możliwość skorzystania z oferty tanich linii lotniczych jak Ryanair, oferujących bezpośrednie loty do stolicy Irlandii.

Dostępne są także połączenia do innych wspaniałych miast, zarówno dla podróży w jedną stronę, jak i powrotnych. Oferty te mogą być przeszukane i rezerwowane przez internetowe portale takie jak Kiwi.com, Skyscanner, czy też strony poszczególnych linii lotniczych.

Ile rocznie jest obsługiwanych pasażerów?

Lotnisko Amsterdam-Schiphol jest jednym z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Europie. Statystyki pokazują, że obsługuje rocznie blisko 71 milionów pasażerów, co świadczy o jego kluczowej roli w międzynarodowym ruchu lotniczym.

Zarządzanie tak dużą liczbą podróżnych to nie lada wyzwanie, ale lotnisko Schiphol radzi sobie z tym bardzo sprawnie. Warto zauważyć, że posiada ono jeden wielki terminal podzielony na trzy hale, co sprawia, że poruszanie się po lotnisku może być zaskakująco płynne pomimo ogromu pasażerów.

W kontekście porównawczym, Schiphol zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie na europejskim rynku lotniczym.

Dla pasażerów Schiphol jest źródłem ciągłej innowacji i wygody, oferując szeroki zakres usług, co przyciąga miliony osób korzystających z tego lotniska każdego roku.

Poprzedni

Port lotniczy Liège, jak dojechać, co wiedzieć

Kazamaty Bock w Luksemburgu, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz