Z wizytą w Dzielnicy Marolles w Brukseli

, Tagi , , , , , ,

Jeśli chcesz doświadczyć autentycznej Brukseli, udaj się do dzielnicy Marolles. Historia tej dzielnicy rozpoczyna się już w czasach średniowiecza. W Marolles znajdziesz najstarsze bary w mieście, liczne sklepy z antykami i historyczne brasserie. Obszar ten znany jest również z pchlego targu i sztuki miejskiej, która odgrywa ważną rolę w architekturze okolicy. To dzielnica, która odzwierciedla mieszkańców Brukseli, którzy są różnorodni i przyjaźni. Planujesz wizytę w dzielnicy Marolles w Brukseli? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tej dzielnicy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Marolles: sztuka miejska na każdym rogu ulicy

Niezliczone murale i graffiti nadają tej zabytkowej dzielnicy kolorytu. Znajduje się tu najwięcej z 61 komiksowych murali w stolicy. Poza tym postacie komiksowe takie jak: Benoît Brisefer, Billy i Buddy czy Spirou znajdują się na wielu budynkach Brukseli. Młodzi brukselscy artyści uliczni „przejęli” tę dzielnicę, tworząc swoje dzieła inspirowane światem słynnego średniowiecznego mistrza Bruegla. Aby dopełnić swoje autentyczne doświadczenie tej dzielnicy, odwiedź Crevette Records i kup niesamowite płyty.

Piękne zabytki i interesująca architektura w Marolles

Pedestrian elevator Ascenseur des Marolles at sunset in Brussels, Belgium
Uliczki w Marolles, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By olgacov

Jedną z cech, które z pewnością zauważysz podczas spaceru po wschodniej części Marolles, jest kopuła Pałacu Sprawiedliwości, która góruje nad miastem. Trudno jest zobaczyć ten budynek w całości z bliskiej odległości, ponieważ ten gigantyczny wyczyn architektoniczny ma powierzchnię ponad 20 000 m² i co ciekawe, jest większy niż Bazylika Świętego Piotra w Watykanie. Pałac Sprawiedliwości zbudowano pod koniec XIX wieku w stylu neoklasycystycznym i był niegdyś największym budynkiem sądowym na świecie. Był on również uznawany za największy budynek na świecie, który zbudowano w XIX wieku.

Monument aux Vivants autorstwa Maurice’a Wolfa

W cieniu Palais de Justice, na Rue du Faucon, znajduje się pomnik, który od zawsze charakteryzował mieszkańców dzielnicy Marolles: Monument aux Vivants (Pomnik Żywych). Zamiast uczcić pamięć zmarłych, ta płaskorzeźba ma na celu wychwalać żywych, radość życia i epikureizm. Monument aux Vivants stworzył rzeźbiarz Maurice Wolf, który bezpośrednio zainspirował się „Tańcem weselnym” Pietera Bruegla Starszego (1525-1569). Dzieło było być może również spóźnionym hołdem dla mieszkańców wywłaszczonych z powodu budowy Pałacu Sprawiedliwości.

Bunkier przeciwlotniczy pod Place du Jeu de Balle

Czy wiesz, że pod Place du Jeu de Balle, znanym z pchlego targu, znajduje się także stary bunkier przeciwlotniczy? Został on zbudowany w 1942 roku, podczas II wojny światowej. Mieszkańcy Marolles schronili się w nim podczas nalotów. Całkowicie zapomniany od tego czasu, został ponownie odkryty przez mieszkańców w 2014 roku, kiedy miasto Bruksela chciało zbudować podziemny parking. W 2018 r., po długiej procedurze wspieranej przez lokalnych mieszkańców, którzy są pasjonatami swojej okolicy, wpisano go na listę Regionu Stołecznego Brukseli. Zajmujący powierzchnię 175 m² (35 m na 5 m) bunkier składa się z dwóch sekcji, jednej dla mężczyzn i jednej dla kobiet. Są tam toalety oraz ławki.

Zakupy vintage i antyki w Marolles

BRUSSELS, BELGIUM - MAY 17, 2015: famous flea market in the Marolles district in Brussels. Brussels is famous for its flea markets and antiquities.
Pchli targ w Marolles, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By chris64

Najlepsze sklepy z używanymi rzeczami w Brukseli znajdziesz na rue Haute i rue Blaes, które są prawdziwym rajem dla sprzedawców antyków i sklepów vintage w dzielnicy Marolles. Upcykling jest również bardzo popularny w tej dzielnicy. Na przykład w Cyclup, elementy są wykonane przy użyciu tkanin z odzysku. Na Rue Haute, przykładowo w Melting pot Kilo, za używane ubrania płaci się od kilograma. W podobnym duchu warto zajrzeć do sklepu Bernarda Gavilana. Nie na darmo nazywa się go królem vintage!

Słynny pchli targ

Słynny pchli targ w Marolles obejmuje place du Jeu de Balle od świtu do 14:00 w ciągu tygodnia i do 15:00 w weekendy. Tutaj można polować na wszelkiego rodzaju przedmioty. Co więcej, bistra i estaminety wzdłuż placu są otwarte do późnych godzin wieczornych, natomiast od czasu do czasu na tarasach grają muzycy.

Duży wybór restauracji serwujących lokalne dania

Dzielnica ta szczyci się tradycyjną kuchnią. W brasserie La Clef d’Or, która znajduje się na placu du Jeu de Balle, można skosztować lokalnej, belgijskiej kuchni. Wine Bar des Marolles to kolejne miejsce, które oferuje również pyszne dania prezentujące belgijskie terroir. Jeśli wolisz kuchnię wegetariańską, L’Eau Chaude to miejsce dla Ciebie. Znajduje się ona w dawnym sklepie spożywczym, do którego mieszkańcy Marolles przychodzili po ciepłą wodę. Innym autentycznym miejscem z frytkami belgijskimi jest Friture de la place de la Chapelle. Jeśli chodzi o włoskie jedzenie, udaj się do sklepu z kanapkami Nonno Piadineria, gdzie możesz spróbować jednej z wielu rodzajów piadin.

Brussels, Belgium - 07 14 2018: People walking in the old Streets of the Marolles with terraces, and restaurants on a hot summer day
Knajpki w Marolles, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By WernerLerooy

Bogate życie nocne

Marolles to dzielnica, którą warto zobaczyć, zarówno w dzień, jak i w nocy. Zacznij od aperitifu w Café Pastel, w pobliżu Sablon, gdzie panuje dość zrelaksowana atmosfera. Następnie udaj się do Kombi Bar, oryginalnego lounge baru, który oferuje jedzenie non-stop do północy. Sablon Jalousy Club oferuje koktajle w amerykańskiej atmosferze. Najpopularniejszym klubem nocnym w okolicy pozostaje jednak Fuse. Ta legendarna świątynia techno przyciąga klubowiczów z całego świata.

Poprzedni

Kościół Notre-Dame de la Chapelle w Brukseli, zwiedzanie

Królewskie Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli

Następny

Dodaj komentarz