Wycieczka do Luksemburgu – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Tagi , , , , , ,

Miasto Luksemburg ma długą historię, sięgającą średniowiecza. Stare miasto jest pełne pięknej architektury, ciekawych muzeów oraz galerii sztuki. To małe miasto z bogatą historią jest idealne do spacerów. Co warto wiedzieć o tym mieście? Jakie atrakcje czekają w Luksemburgu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najciekawsze atrakcje w Luksemburgu

W Luksemburgu jest wiele miejsc, które warto zobaczyć. Pałac Wielkich Książąt jest oficjalną rezydencją Wielkiego Księcia Luksemburga i jest otwarty dla zwiedzających. Z kolei, piękna gotycka katedra Notre Dame zachwyca oszałamiającymi witrażami. Bock Casemates to seria podziemnych tuneli, które kiedyś były częścią fortyfikacji miasta. Natomiast to zaledwie kilka z wielu atrakcji turystycznych miasta Luksemburg. Sprawdź poniżej jakie jeszcze miejsca w Luksemburgu warto odwiedzić.

Stara Dzielnica

Zwiedzanie Luksemburga najlepiej zacząć od tzw. Starej Dzielnicy. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, z pewnością spodoba Ci się odkrywanie tego pięknego miejsca. Dzielnica ta często nazywana jest lokalnie „d’Stad”. Co więcej, to doskonale zachowane stare centrum miasta wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1994 roku.Imponujące starożytne fortyfikacje miasta zapewniły Luksemburgowi również miejsce w czołówce najważniejszych strategicznie miast Europy. Twierdza ta była nie do zdobycia i dlatego nazwano ją „Gibraltarem Północy”. Chociaż oryginalną twierdzę rozebrano w latach 1867-1883 to jej wpływ na wygląd starej części miasta jest widoczny na każdym kroku. Ulice w starej dzielnicy są ozdobione zadbanymi starymi budynkami. Z pewnością, jest to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Luksemburgu.

Pałac Wielkich Książąt

Pałac Wielkich Książąt – Groussherzogleche Palais to obowiązkowe miejsce podczas zwiedzania Luksemburgu. Ten okazały renesansowy budynek pochodzi z 1572 roku i służy obecnie jako oficjalna rezydencja panującego monarchy – Wielkiego Księcia Henryka. Pierwotnie budynek pełnił funkcję ratusza miejskiego w latach od 1572 do 1795, po czym w 1890 roku zmienił swoją obecną funkcję na pałac. Jest to jeden z najważniejszych zabytków miasta, który koniecznie trzeba odwiedzić. Turyści mogą zwiedzać wnętrza tego wspaniałego budynku podczas specjalnie zorganizowanych wycieczek. Wycieczki te organizowane są głównie w połowie lipca każdego roku i trwają do pierwszego tygodnia września (wtedy to w pałacu nie ma monarchy). Ponadto w tym czasie miejsce to staje się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście. Bilety można nabyć w biurze turystycznym.

Plac Guillaume II

Plac Guillaume II – jest to jeden z największych placów, jakie można znaleźć w mieście. W centrum znajduje się pomnik konny Wielkiego Księcia Wilhelma II-   Wielkiego Księcia Luksemburga oraz króla Holandii. Plac ten to także miejsce, w którym znajduje się piękny ratusz oraz popularne Lwy Trémonta. Tutaj również odbywa się popularny cotygodniowy targ miejski, który słynie ze sprzedaży pięknych kwiatów i roślin, a także lokalnych produktów.

Muzeum Historii Miasta Luksemburg

Jedna z nowszych atrakcji w Luksemburgu jest Muzeum Historii Miasta Luksemburg – Musée d’histoire de la Ville de Luxembourg. Muzeum otwarto w 1996 roku i jego zbiory prezentują bogatą, ponad 1000-letnią historię miasta. Sam budynek łączy w sobie architekturę z XVII i XIX wieku, a nawet z jeszcze starszymi średniowiecznymi elementami, takimi jak niedawno odkryte sklepione piwnice. Eksponaty muzeum prezentują pierwszych mieszkańców osady oraz jej wzrost i rozwój na przestrzeni wieków aż do dnia dzisiejszego. Oprócz wielu ciekawych wystaw, muzeum posiada punkt widokowy, który oferuje wspaniałe widoki na historyczną dzielnicę Grund. Dostępne są również anglojęzyczne wycieczki z przewodnikiem oraz warsztaty dla najmłodszych odwiedzających.

Pomnik Pamięci

Pomnik Pamięci to pomnik wojenny znajdujący się na Place de la Constitution. Ma formę obelisku i jest wykonany z czarnego granitu. Wyryto na nim nazwiska tych, którzy zginęli podczas I i II wojny światowej oraz luksemburskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Kobieta znajdująca się na szczycie tzw. Złota Dama jest pokryta złotymi liśćmi i trzyma koronę.

Casements

Bock Casemates to seria tuneli i podziemnych przejść, które niegdyś służyły jako magazyny oraz pomieszczenia mieszkalne. Miejsce to składa się z ponad 23 kilometrów tuneli, zbudowanych na głębokości 40 metrów pod twierdzą i powyżej. Na terenie Casemates znajdowało się nie tylko 25 stanowisk artyleryjskich, ale także magazyny, stajnie, warsztaty, kuchnie, rzeźnie, piekarnie oraz koszary dla ponad 1200 żołnierzy.Obecnie tunele te są obecnie otwarte dla zwiedzających i stanowią ciekawą atrakcję, zarówno dla starszych jak i młodszych odwiedzających. Jest to prawdopodobnie jedna z najważniejszych atrakcji Luksemburga oraz jedna z bezpłatnych rzeczy do zrobienia w tym mieście. Możesz także skorzystać z pomocy przewodnika (za drobną opłatą), aby poznać fascynującą historię tego miejsca.

Mury Corniche

Spektakularne mury Corniche – le Chemin de la Corniche w mieście Luksemburg nazywane są także „najpiękniejszym balkonem w Europie” (według luksemburskiego pisarza Batty’ego Webera). Chemin de la Corniche to ścieżka spacerowa wzdłuż wzgórza Bock, która oferuje wspaniałe widoki na Grund i dolinę Alzette. Spacer rozpoczyna się w pobliżu kościoła św. Michała i mostu Schlassbréck i kończy się w pobliżu Rue Du St. Esprit i budynku Archiwum Narodowego. Do lat 70. XIX wieku na stromych odcinkach znajdowały się schody. Zostały one zdemontowane, gdy rozebrano fortece. Bezpośrednio po drugiej stronie rzeki Alzette znajduje się Opactwo Neimënster.

Opactwo Neimënster

Stare benedyktyńskie Opactwo Altmünster zostało zniszczone w 1542 roku, więc Benedyktyni zbudowali nowe, na przedmieściach Grund. Opactwo Neumünster składało się z kościoła i czterech skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec. Pod koniec XVIII wieku, po rewolucji francuskiej, władze wywłaszczyły kościół św. Jana, a Opactwo przebudowano na szpital wojskowy, który funkcjonował do 1867 roku. Po przejęciu terenu przez państwo, Neumünster był wykorzystywany jako więzienie dla mężczyzn do 1980 roku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Wielkiego Księcia Jeana – MUDAM

Jeśli jesteś fanem sztuki nowoczesnej to zdecydowanie powinieneś odwiedzić to muzeum podczas wizyty w Luksemburgu. Muzeum posiada bogatą kolekcję dzieł światowej sławy artystów, takich jak na przykład Andy Warhol, Julian Schnabel oraz Bruce Nauman. Od czasu do czasu muzeum organizuje również wiele wystaw czasowych. Możesz także wynająć przewodnika, aby zwiedzić to piękne muzeum.

Atrakcje w pobliżu miasta Luksemburg

Echternach

Położone na brzegu rzeki Sure i na granicy z Niemcami miasto Echternach słynie głównie z wielowiekowej procesji tanecznej organizowanej w Zielone Świątki. W tym czasie miasto to oblegają turyści z całego świata. Jedną z głównych atrakcji miasta jest Opactwo Benedyktynów.

Zamek Bourscheid

Wizyta w Luksemburgu będzie niekompletna bez zobaczenia tego przepięknego zamku, który usytuowany jest wysoko na wzgórzu otoczonym rzekami Wark oraz Sure. To miejsce wygląda jak z bajki. Z tego miejsca można także podziwiać wspaniały widok na okolicę, co czyni go jednym z miejsc do odwiedzenia w pobliżu Luksemburga. Możesz także opalać się na plażach rzecznych w Bourscheid-Plage oraz Dirbach. Krótko mówiąc, jest to niesamowite miejsce do odwiedzenia podczas wakacji w Luksemburgu. 

Luksemburskie Ardeny

Stojące w wyraźnym kontraście do raczej płaskiego krajobrazu wokół miasta Luksemburg, Ardeny to miejsce, w którym znajdziesz wysokie i strome klify, zalesione wzgórza, malownicze doliny, a także niezliczoną ilość imponujących widoków. Ten malowniczy region, znany jest także jako miejsce, w którym Hitler przeprowadził swoją ostatnią dużą kampanię II wojny światowej. Oprócz tego w Ardenach znajdują się liczne zamki, fortece i ufortyfikowane zamki znajdujące się na szczytach wzgórz.

Mondorf-les-Bains

Co ciekawe, tereny te były zamieszkiwane już w czasach Rzymian, dzięki czemu w całym regionie można znaleźć wiele rzymskich pozostałości. Jednym z obowiązkowych miejsc w regionie, które warto zobaczyć jest Mondorf-les-Bains – mała miejscowość słynąca ze źródeł termalnych. Warto odwiedzić także Mondorf le Domaine Thermal – kompleks spa, w którym znajduje się centrum zdrowia oraz hotel. Baseny termalne znajdujące się w tym kompleksie są zasilane przez źródła wody mineralnej o temperaturze około 24 stopni Celsjusza. Woda ta słynie także ze swoich właściwości leczniczych.

Luksemburg pogoda, czyli kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie?

Luksemburg to mały kraj leżący między Belgią, Francją oraz Niemcami. Ma on umiarkowanie kontynentalny klimat, z mroźnymi zimami oraz łagodnymi latami. Od marca do maja jest dość chłodno, a następnie stopniowo się ociepla. W stolicy kraju – Luksemburgu maksymalne temperatury wynoszą około 14°C w kwietniu i około 18°C  w maju. Pogoda jest jednak wówczas niestabilna i w drugiej połowie maja, po południu często pojawiają się gwałtowne burze.

Od czerwca do sierpnia pogoda się stabilizuje i jest przyjemnie ciepło, z chłodnymi nocami. Minimalna temperatura w lipcu oscyluje wokół 14°C, natomiast  maksymalna około 24°C. Nie brakuje również chłodnych i deszczowych dni, gdy Luksemburg znajdzie się pod wpływem frontów atlantyckich, ale przeplatają się one ze słonecznymi i cieplejszymi dniami. Czasami mogą także występować krótkie, bardzo gorące okresy, które występują coraz częściej z powodu globalnego ocieplenia. Rekord ciepła w Luksemburgu wynosi 39 °C, został ustanowiony w lipcu 2019 roku. Z kolei, w sierpniu 2003 r. temperatura osiągnęła 38 °C.Jesienią, od września do listopada, pogoda jest często dość brzydka, deszczowa i wietrzna, zwłaszcza w drugiej połowie listopada. Od grudnia do lutego jest zimno i wietrznie. W stolicy średnia temperatura w styczniu i lutym oscyluje wokół 0°C i czasem tylko osiąga wyższe wartości.Gdy pojawiają się prądy atlantyckie temperatury nieco wzrastają, choć bywa pochmurne oraz wietrzne.

Gdzie zjeść w Luksemburgu?

W Luksemburgu jest wiele miejsc, w których można smacznie zjeść, ale wiele z nich jest dość drogich. Poniżej znajdziesz kilka polecanych przez nas, w których zjesz smacznie i nie w wygórowanych cenach. Warto wiedzieć, że w wielu restauracjach (nie tylko opisanych przez nas) wymagana jest wcześniejsza rezerwacja stolika, szczególnie w ruchliwe weekendy.

TWO6TWO

TWO6TWO to wyjątkowa koncepcja, która łączy kuchnię, sztukę i modę w jednym miejscu. Jest to restauracja serwująca dania w stylu francuskim oraz luksemburskim w nowoczesnym wnętrzu. Restauracja ta wyróżniona jest w przewodnikach Michelin i Gault et Millau za eklektyczne podejście do kulinarnych klasyków. Polecamy spróbować tu na przykład: Faux filet maturé (polędwicy dojrzewającej), dorsza w bulionie ze skorupiaków z trawą cytrynową oraz sorbet z czerwonych owoców na deser.

Um Plateau

Um Plateau to doskonałe miejsce, w którym można zjeść wysokiej jakości posiłek w eleganckiej oraz kameralnej atmosferze. Serwowane są tu dania głównie inspirowane kuchnią francuską. Menu Um Plateau zmienia się co tydzień, więc przed wizytą sprawdź aktualne menu na stronie internetowej. Często dostępne są takie dania jak na przykład: tatar wołowy na grillowanym szpiku kostnym oraz ceviche z czerwonego tuńczyka z papają, trawą cytrynową i mlekiem kokosowym. Pamiętaj, aby zarezerwować miejsce na kolację z dużym wyprzedzeniem, ponieważ restauracja ta jest jedną z najlepszych w Luksemburgu, więc rezerwacji jest mnóstwo.

Restaurant Le Sud – Restaurant gastronomique – Rives de clausen

Restauracja Le Sud położona jest w modnej dzielnicy Clausen w Luksemburgu, w pobliżu zabytkowego centrum miasta. Jest to wysokiej klasy restauracja serwująca dania w stylu francuskim oraz luksemburskim. Goście mogą zjeść posiłek w eleganckiej sali na parterze lub podziwiać panoramę miasta jedząc na tarasie, na który można dostać się szklaną windą. Menu w Le Sud jest stosunkowo niewielkie, ale bez względu na to, co wybierzesz, każde danie jest pięknie podane z najwyższą dbałością o szczegóły. Warto spróbować Pigeonneau de Monsieur Thierry Laurent (nadziewane i panierowane kabaczki z truflowym puree ziemniaczanym) lub truflowego risotto z lokalnym winem Mosel lub piwem Clausel, które jest warzone tuż obok restauracji.   

Wynajęcie auta i parkowanie w Luksemburgu

Jeśli szukasz wypożyczalni samochodów na lotnisku w Luksemburgu, znajdziesz je w hali przylotów, która znajduje się na piętrze -1. Polecamy zarezerwować samochód w Luksemburg co najmniej 3 dni przed podróżą, aby uzyskać jak najlepszą cenę. Co ważne, wypożyczalnie znajdujące się poza lotniskiem w Luksemburgu są średnio o około 27% droższe niż te na lotnisku.

Jeśli planujesz wynająć samochód w mieście pamiętaj, że parking może być trudny do znalezienia, a niektóre mogą być dość drogie. Najlepszą opcją jest zaparkowanie samochodu na jednym z parkingów Park & Ride znajdujących się na obrzeżach miasta i skorzystanie z transportu publicznego jadącego do centrum Luksemburga. Do wyboru są parkingi na świeżym powietrzu, parkingi podziemne, a także strefy P&R zlokalizowane na obrzeżach miasta. Większość z parkingów P&R jest bezpłatna.

Dodatkowo system nawigacji parkingowej informuje o dostępnych miejscach parkingowych w całym mieście. Miasto Luksemburg posiada kilka parkingów, z których największe to: Gare (603 miejsca), Stade de Lux (600 miejsc), Hamilius (400 miejsc publicznych), Fort Neipperg (515 miejsc), Place de l’Europe (444 miejsca) oraz Glacis (1000 miejsc). Istnieje także wiele mniejszych parkingów podziemnych, w tym popularne Knuedler (220 miejsc), Théâtre (335 miejsc) oraz Monterey (340 miejsc). Po centrum miasta lepiej jednak poruszać się pieszo, ponieważ odległości nie są zbyt duże i nie trzeba się martwić o parkingi. 

TOP 3 najlepsze noclegi w Luksemburgu dla rodzin z dziećmi

Hotel Melia 

Ten luksusowy hotel położony jest na obrzeżach dzielnicy Kirchberg, obok muzeum MUDAM w Luksemburgu. Hotel Melia oferuje nowocześnie urządzone pokoje, w tym pokoje rodzinne, centrum fitness, saunę, bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach a także nowoczesną restaurację z tarasem.

Hotel INNSiDE by Meliá Luxembourg

Czterogwiazdkowy hotel INNSiDE by Meliá Luxembourg położony jest w Luksemburgu i oferuje centrum fitness, taras, restaurację oraz bar. Hotel dysponuje także komfortowo urządzonymi pokojami rodzinnymi.

Core Luxembourg City

Core Luxembourg City znajduje się około 10 minut spacerem od dworca kolejowego w Luksemburgu. W ofercie tego obiektu dostępne są pokoje z widokiem na ogród, a także z dostępem do WiFi.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Luksemburgu

Core Luxembourg City-Grand Duke’s Palace

Położony w centrum Luksemburga hotel Core Luxembourg City-Grand Duke’s Palace oferuje luksusowe zakwaterowanie. Obiekt ten znajduje się w niewielkiej odległości od dworca kolejowego w Luksemburgu oraz Narodowego Muzeum Historii i Sztuki. 

Hotel Parc Beaux-Arts

Obiekt ten posiada w swojej ofercie luksusowe apartamenty, całodobową recepcję oraz bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu. Leży na starym mieście, w pobliżu muzeów, sklepów, barów a także restauracji, co czyni go idealną bazą wypadową do wycieczek kulturalnych i zakupów. 

Le Royal Hotels & Resorts Luxembourg

Hotel Le Royal oferuje elegancko urządzone pokoje i apartamenty a także centrum odnowy biologicznej z krytym basenem. Ten pięciogwiazdkowy hotel dysponuje także 2 restauracjami oraz tarasem. 

TOP 3 noclegi w Luksemburgu w przystępnych cenach

Hotel NH Luxembourg

Hotel ten oferuje pokoje w przystępnych cenach z telewizorem, łazienką a także z bezpłatnym, bezprzewodowym dostępem do Internetu. Na terenie hotelu NH Luxembourg dostępny jest także bar z tarasem.

Hotel Mercure Luxembourg Off Kirchberg

Hotel Mercure Luxembourg Off Kirchberg znajduje się niecałe 10 minut jazdy autobusem od centrum miasta i 5 minut jazdy samochodem od dzielnicy biznesowej Kirchberg.

Reckenthal House by Rentaroo

Reckenthal House by Rentaroo oferuje bezpłatne WiFi w pokojach, wspólny salon a także taras. Do dyspozycji Gości są przestronne pokoje z łazienką, a także bezpłatnym zestawem kosmetyków.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Wiosna w Luksemburgu – Kwitnące krajobrazy i uroki przyrody

Hotele w Liège – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz