Wycieczka do Amsterdamu – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Tagi , , , , , , , , , , ,

Amsterdam jest doskonałym miejscem, aby zaplanować city break. Co warto zobaczyć w Amasterdamie? Poniżej znajduje się przewodnik z najciekawszymi atrakcjami dla dorosłych i dzieci w Amsterdamie.W artykule znajdziesz opisy atrakcji takich jak: Słynna Dzielnica Czerwonych Latarni – De Rosse Buurt, Rijksmuseum, Pałac Królewski i wiele innych atrakcji… Oprócz listy atrakcji na stronie znajdziesz także najlepsze hotele. W planach wycieczka do Amsterdamu? Gdzie się zatrzymać na nocleg? Gdzie zjeść? Zapraszamy do artykułu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wycieczka do Amsterdamu – atrakcje

Plac Dam

Opis atrakcji w Amsterdamie rozpoczynamy od Placu Dam, historycznego centrum miasta położonego na starym mieście. To także miejsce, gdzie zbudowano pierwszą tamę na rzece Amstel, stąd jego nazwa.

Na Placu Dam znajdują się m.in.:

 • Pomnik Narodowy – kolumna, która poświęcona jest ofiarom II wojny światowej
 • Pałac Królewski w Amsterdamie
 • Muzeum Madame Tussauds
 • Nieuwe Kerk czyli „Nowy Kościół”. Budowę tego kościoła w stylu gotyckim rozpoczęto w 1408 roku. Nieuwe Kerk był miejscem inwestytury wielu holenderskich monarchów, natomiast dziś organizowane są tu wystawy.

Pałac Królewski w Amsterdamie

Pałac Królewski w Amsterdamie – „Paleis op de Dam” znajduje się na Placu Dam. Zbudowano go w XVII wieku, jednak początkowo pełnił funkcję miejskiego ratusza. W tym czasie był to największy budynek administracyjny w Europie, a mieszkańcy miasta byli z niego tak dumni, że nazwali go „ósmym cudem świata”. Od XIX w. służy jako królewska rezydencja. Obecnie pałac wykorzystuje rodzina królewska podczas oficjalnych wizyt. W pozostałym czasie można zwiedzać jego wnętrza i podziwiać liczne obrazy, rzeźby oraz zabytkowe meble.

Rijksmuseum Amsterdam

Jeśli interesujesz się sztuką to odwiedzenie Rijksmuseum- Narodowego Muzeum Holandii jest punktem obowiązkowym na mapie turystycznej tego miasta. Muzeum to odwiedza co roku około 2 milionów turystów, którzy przyjeżdżają tu, aby zobaczyć największą kolekcję obrazów pochodzących ze Złotego Wieku Holandii. Rijksmuseum jest jednym z najbardziej znanych muzeów na świecie i posiada kolekcję wielu arcydzieł. Do najsłynniejszych należą:

 • „Mleczarka” autorstwa Jana Vermeera (1658-1661)
 • „Autoportret w szarym pilśniowym kapeluszu” Vincent Van Gogh (marzec-kwiecień 1887 r.)
 • „Straż nocna” Rembrandta (1642 r.)

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na zwiedzanie całej kolekcji muzeum to płótna m.in.: Fransa Halsa, Vermeera, Jana Steena i Rembrandta znajdują się w Galerii Honorowej, na 2 piętrze. Muzeum jest otwarte każdego dnia w roku od 9.00 do 17.00.

Warto wiedzieć!

Nawet jeśli nie chcesz zwiedzać dzieł znajdujących się w Rijksmuseum to i tak powinieneś zobaczyć wspaniałą architekturę tego muzeum. Jeśli planujesz odwiedzić Amsterdam zimą to przed muzeum tworzone jest lodowisko, na którym można jeździć łyżwami.

De Rosse Buurt – Dzielnica Czerwonych Latarni w Amsterdamie

Dzielnica Czerwonych Latarni to kolejne miejsce, którego nie powinieneś przegapić podczas zwiedzania Amsterdamu. To najstarsza i z pewnością jedna z najpopularniejszych dzielnic Amsterdamu wśród turystów. W dzielnicy tej znajduje się przepiękny kościół Oude Kerk, ale i miejsce to słynie przede wszystkich z prostytucji i wielu klubów nocnych. W Amsterdamie ten najstarszy zawód świata jest całkowicie legalny, a kobiety te są zobowiązane do płacenia podatków tak jak każdy inny pracownik. Nie myśl jednak o robieniu zdjęć w oknach – jest to całkowicie zabronione!

Rejs po kanałach w Amsterdamie

Rejs po kanałach w Amsterdamie jest jedną z ciekawszych form zwiedzania tego miasta. Amsterdamskie kanały wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wycieczka łodzią po licznych kanałach jest jedną z najlepszych opcji na zobaczenie przepięknej architektury tego miasta, wspaniałych tradycyjnych budynków i wielu zabytków. Do wyboru masz kilka rodzajów rejsów, z różnym czasem ich trwania, wielkością łodzi oraz miejscami wypłynięcia i przypłynięcia.

Nieuwmarkt

Nieuwmarkt to kolejny słynny plac w Amsterdamie. Znajduje się on pomiędzy Dzielnicą Chińską a Dzielnicą Czerwonych Latarni. W centrum placu można zobaczyć starą bramę prowadzącą do miasta – Waag, która wygląda jak mały zamek. Obecnie znajduje się tu bardzo dobra restauracja. Codziennie rano na placu Nieuwmarkt odbywa się tradycyjny targ, a w niedziele także pchli targ.

Dom Anny Frank

Wizyta w Amsterdamie to także odkrywanie bolesnej części historii tego miasta. W tym celu należy odwiedzić dom Anny Frank. Anne Frank jest znana ze swojego dziennika, w którym opisała historię rodziny Frank. Rodzina Frank ukrywała się przez pewien czas w tym domu, aby uciec przed prześladowaniami Żydów podczas II wojny światowej. Obecnie w budynku tym znajduje się w muzeum, gdzie można wędrować po różnych pomieszczeniach zawierających fragmenty dziennika Anne Frank, zdjęcia oraz przedmioty codziennego użytku.

Dzielnica Jordaan

Jordaan to kolejna dzielnica, którą koniecznie trzeba zobaczyć w Amsterdamie. Tę bardzo malowniczą część Amsterdamu zbudowano w XVII wieku. Początkowo mieszkali tu głównie rzemieślnicy i pracownicy.Oto najciekawsze atrakcje w dzielnicy Jordaan:

 • Liczne, charakterystyczne domy z czerwonej cegły
 • Targ Noordermarkt
 • Dom Anne Frank
 • „Brązowe Kawiarnie”, które swoją nazwę wzięły od poczerniałych od papierosowego dymu ścian i ich drewnianych wnętrz. Są one świetnym miejscem do „wyjścia na piwo” i chwilę odpoczynku od zwiedzania.
 • Westerkerk to największy kościół protestancki w Holandii, z którego dzwonnicy rozciąga się panoramiczny widok na całą okolicę. Wstęp do kościoła jest bezpłatny, ale wejście na dzwonnicę jest płatne.

Muzeum Van Gogha

Kolejną atrakcją dla miłośników sztuki jest z pewnością Muzeum Van Gogha. Podobnie jak Rijksmuseum, Muzeum Van Gogha znajduje się na Museumplein Amsterdamskim Placu Muzealnym. Muzeum to jest bardzo popularne i co roku odwiedza je miliony turystów z całego świata. Jak sama nazwa wskazuje, jest ono poświęcone słynnemu holenderskiemu artyście. Wystawa oferuje ponad 200 obrazów, a także setki jego szkiców, rysunków i listów.

Amsterdamski loch

Jeśli zastanawiasz się co nieoczywistego zobaczyć w Amsterdamie to powinieneś udać się do Amsterdam Dungeon. W lochu tym, możesz zobaczyć salę tortur, być świadkiem palenia czarownicy na stosie lub procesu podczas hiszpańskiej inkwizycji. Loch jest jedną z obowiązkowych atrakcji turystycznych Amsterdamu i czasami  do wejścia są kilkumetrowe kolejki chętnych.

Kościół Zuiderkerk

Renesansowy kościół Zuiderkerk zbudowano w XVII wieku. Jest to kościół w stylu renesansowym, który jest znany także jako „Południowy Kościół”. Warto wejść na szczyt dzwonnicy, aby podziwiać malowniczy widok na miasto. Warto wiedzieć, że na dzwonnicę możesz wejść w towarzystwie przewodnika.

Begijnhof

Amsterdamski Begijnhof to jeden z najstarszych, wewnętrznych dziedzińców w mieście. Budynki wokół Begijnhof były niegdyś zamieszkiwane przez Beginki – wspólnotę składającą się wyłącznie z kobiet, z których ostatnia zmarła w 1971 roku. Obecnie jest to teren prywatny, więc zwiedzający proszeni są o nie hałasowanie i oczywiście nie przekraczanie ogrodzeń, aby uszanować spokój mieszkańców. Na Begijnhof znajduje się również jeden z najstarszych domów w Amsterdamie. Jest to drewniany dom pochodzący z 1528 roku. Co ciekawe, jest on ostatnim drewnianym domem, w Amsterdamie. Ze względu na częste pożary, ten rodzaj budownictwa został później całkowicie zakazany. Na dziedziniec Begijnhof można wchodzić w godzinach od 9.00 do 17.00.

Targ kwiatowy – Bloemenmarkt

Jeśli chcesz przywieźć do domu cebulki tulipanów (jedna z tradycyjnych pamiątek z pobytu w Amsterdamie), powinieneś udać się na targ kwiatowy. Leży on przy jednym z najstarszych kanałów miasta – Singel. Znajdziesz tu tulipany we wszystkich możliwych kolorach, które są świeżo ścięte, w formie cebulek, a także w formie nasion. Targ jest naprawdę uroczy i kolorowy. Możesz tu kupić także klasyczne pamiątki, takie jak magnesy, breloczki, pocztówki lub tradycyjne holenderskie chodaki.

Vondelpark

Gdzie warto się udać, aby cieszyć się odrobiną zieleni w Amsterdamie? Do Vondelpark – najsłynniejszego i największego parku w mieście. Znajduje się on niedaleko Muzeum Van Gogha. Park zajmuje około 45 hektarów powierzchni. Jest tu wiele restauracji, placów zabaw dla dzieci oraz kawiarni. Na skraju parku leży kościół Vondelkerk, który jest przykładem architektury neogotyckiej w tym mieście. Niestety nie można zwiedzić jego wnętrza, ponieważ został przerobiony na biura. Latem w parku Vondelpark odbywają się tu koncerty plenerowe, pokazy tańca i przedstawienia teatralne na świeżym powietrzu.

Magere Brug – Chudy Most

Magere Brug to most znajdujący się w centrum Amsterdamu. Na pierwszy rzut oka nie ma w nim nic szczególnego, ale jego historia jest niezwykle interesująca. Kiedy zbudowano go w 1670 roku, był tak wąski, że ciężko było się minąć dwóm osobom, stąd jego przydomek „Chudy Most”. Według legendy most zbudowano, aby dwie siostry, które mieszkały po przeciwnych stronach kanału, mogły się częściej widywać. Most został przebudowany w 1871 roku i ostatnio w 1969 roku, aby umożliwić korzystanie z niego większej liczbie osób. Obecnie jest on tradycyjnym dwuskrzydłowym mostem zwodzonym, który otwiera się, aby umożliwić przepłynięcie łodziom pływającym po kanałach. W nocy jest oświetlony ponad 1.500 światłami, dlatego też warto wybrać się tu na romantyczny spacer we dwoje.

Wycieczka do Amsterdamu z dziećmi – najciekawsze atrakcje

Jeśli planujesz rodzinne wakacje w Amsterdamie, warto wybrać się z dziećmi do:

 • Artis Amsterdam Royal Zoo, aby zobaczyć m.in.: żyrafy i słonie oraz odwiedzić planetarium, akwarium i insektarium.
 • NEMO Science Museum – idealne muzeum dla dzieci w Amsterdamie.
 • Sklepu Lego, który znajduje się na Kalverstraat. Oferuje on niesamowite budowle z Lego i animacje dla dzieci.
 • Micropia – muzeum, które poświęcone jest mikrobom i bakteriom. Jest to oryginalne miejsce, które znajduje się niedaleko od ogrodu zoologicznego
 • W Madurodam, można zobaczyć główne zabytki Holandii w miniaturze. Miejsce to oddalone jest o 1 godzinę i 15 minut jazdy samochodem od Amsterdamu.

Gdzie zrobić zakupy w Amsterdamie?

Zakupy możesz zrobić bez problemu w całym Amsterdamie? Jednak warto wiedzieć, że w mieście tym, nie ma wielkich centrów handlowych, pomimo tego jest tu ogromny wybór sklepów usytuowanych w najbardziej popularnych miejscach na mapie miasta. Znajdziesz tu zarówno sieciówki jak: Zara czy H&M, ale i luksusowe butiki.Na zakupy powinieneś udać się do:

 • Kalverstraat po markowe buty, torebki oraz perfumy
 • P.C. Hooftstraat, w pobliżu Rijksmuseum i Vondelpark, po markowe rzeczy Cartiera, Vuittona, Chanel itp.
 • Magna Plaza za placem Dam, gdzie można kupić markowe ubrania
 • Nieuwedijk, deptak o długości 1 km
 • Dziewięć Ulic (De 9 Straatjes) z oryginalnymi rzeczami i butikami vintage
 • De Bijenkorf, dom towarowy sprzedający ubrania i artykuły dekoracyjne.

Ile dni na zwiedzanie Amsterdamu?

W Amsterdamie jest wiele miejsc do odwiedzenia i rzeczy do zrobienia, że czasu jest zawsze za mało, pomimo że Amsterdam nie jest aż tak duży. Powinieneś więc zaplanować co najmniej 3 dni na zwiedzanie miasta i odkrycie najciekawszych atrakcji.

Wycieczka do Amsterdamu – gdzie zjeść?

 • Foodhallen – to strefa gastronomiczna położony pomiędzy dzielnicą Jordaan a Vondelpark. Jest to „food court” z modną i klimatyczną atmosferą, gdzie możesz spróbować kuchni świata.
 • The Happy Bull znajduje się przy Hoofddorpweg 9 (na południe od Vondelpark). Jeśli masz ochotę na smacznego burgera z wysokiej jakości składników i domowe frytki, powinieneś wybrać się właśnie tutaj! Burgery są naprawdę duże i niezwykle smaczne.
 • Spacerując po Amsterdamie z pewnością spotkasz liczne stoiska, które sprzedają frytki w rożku z różnymi sosami. Szybko zorientujesz się, które z nich są najbardziej popularne, dzięki kolejkom oczekujących klientów, które ciągną się na kilka metrów.

Kiedy najlepiej odwiedzić Amsterdam?

Najlepszy czas na odwiedzenie Amsterdamu to okres między kwietniem a majem lub wrześniem a listopadem – tuż przed lub bezpośrednio po letnim wysokim sezonie turystycznym. Zazwyczaj styczeń/luty (tuż przed sezonem tulipanowym) jest najtańszym okresem w roku, aby odwiedzić Amsterdam. Podczas mroźnych zim kanały mogą zamarzać i wówczas powstają lodowiska, które zapełniają się łyżwiarzami.

Wiosna i lato w Amsterdamie oferują dużą ilość światła dziennego oraz wiele ciekawych wydarzeń organizowanych na świeżym powietrzu. Dlatego też lato jest jednym z najlepszych okresów do odwiedzenia Amsterdamu. Plenerowe festiwale muzyki elektronicznej są popularne wśród miejscowych i przyciągają międzynarodowe tłumy. Jest to także szczyt sezonu turystycznego w Amsterdamie, więc kolejki do atrakcji i ceny noclegów są najwyższe.

Wycieczka do Amsterdamu – gdzie wynająć samochód?

Miasto jest łatwe do poruszania się pieszo lub rowerem. Jednak jeśli przylatujesz samolotem i chcesz zwiedzić okolicę tego miasta warto wypożyczyć samochód. Najwygodniej jest zarezerwować sobie samochód online i odebrać z lotniska. W samym Amsterdamie do wyboru masz ponad 10 różnych miejsc, gdzie możesz wypożyczyć auto.

Gdzie zaparkować samochód w Amsterdamie?

Park and Ride (P+R) to z pewnością najwygodniejszy i najtańszy sposób na zaparkowanie samochodu i podróż do centrum Amsterdamu. Parkingi te znajdują się na obrzeżach miasta w pobliżu autostrad i oferują doskonałe połączenia komunikacyjne z centrum miasta.

W centrum Amsterdamu jest kilka miejsc, gdzie można zaparkować samochód. Parkowanie jest możliwe np. wzdłuż kanałów na pojedynczych miejscach, ale zdecydowanie tego nie polecamy. Jeśli już, to zawsze należy zapłacić z góry w najbliższym parkomacie (bilet należy umieścić za przednią szybą samochodu). Parkowanie w Amsterdamie jest dość drogie i wynosi około 5,00 € za godzinę.

Przyjeżdżając do Amsterdamu, znajdziesz tablice informacyjne o aktualnie wolnych miejscach parkingowych w całym mieście. W Amsterdamie masz do wyboru kilka dużych parkingów. Wjeżdżając na jeden z parkingów, tablice informacyjne pokazują ile wolnych miejsc pozostało w danym momencie. Należy pamiętać, że parkowanie w Amsterdamie jest bardzo drogie także w garażach.

Największe parkingi w Amsterdamie

 • Garaż parkingowy: Beursplein 15 (pomieści około 480 samochodów o wysokości do 1,80 m)
 • Parking Waterlooplein: Valkenburgerstraat 238 (pomieści 180 samochodów o wysokości do 1,90 m)
 • P1 Parking Central Station: Prins Hendrikkade 20-a (pomieści 434 samochody o wysokości do 1,90 m)
 • Park Byzantium:Tesselschadestraat 1G (pomieści 450 samochodów o wysokości do 1,95 m)
 • Europarking: Marnixtraat 250 (pomieści 700 samochodów o wysokości do 1,90 m).

TOP 3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Amsterdamie

Hotel Fita

Indywidualna obsługa i gościnność sprawiają, że ten przytulny, rodzinny hotel jest doskonałym miejscem na pobyt z dziećmi w Amsterdamie. Do dyspozycji Gości są przestronne pokoje gościnne i darmowy bezprzewodowy dostęp do Internetu. Każdego ranka można skosztować zdrowego śniadania w formie bufetu.

Mövenpick Hotel Amsterdam City Centre

Hotel ten położony jest około 10 minut spacerem od dworca kolejowego i centrum Amsterdamu. Przestronne i nowocześnie urządzone pokoje (niektóre z widokiem na rzekę) idealnie nadają się na nocleg z dziećmi w Amsterdamie. Atutami tego hotelu są m.in.: bardzo dobra lokalizacja, komfort wypoczynku, przyjazny personel oraz dostęp do sauny w cenie. 

Hotel Ibis Schiphol Amsterdam Airport

Hotel Ibis Schiphol Amsterdam Airport oferuje bezpłatny transfer z i na lotnisko Schiphol. Do dyspozycji Gości są pokoje rodzinne, bezpłatny fitness oraz śniadanie serwowane do godziny 12:00 i kolacja podawana do 22:00. Nowoczesne pokoje w Ibis Airport posiadają m.in.: telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz prywatną łazienkę.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Amsterdamie

NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky

Hotel ten położony jest tuż przy Placu Dam. Ten luksusowy hotel oferuje pokoje o eleganckim i nowoczesnym wystroju oraz śniadanie wliczone w cenę. Atuty tego hotelu: centralna lokalizacja umożliwiająca zwiedzanie Amsterdamu na piechotę, wyjątkowo wygodne łóżko oraz doskonałe śniadanie. Jest to idealne miejsce na romantyczny odpoczynek w sercu Amsterdamu!

Hyatt Regency Amsterdam

Jest to 5 – gwiazdkowy hotel położony około 800 metrów od Ogrodu Zoologicznego. Personel hotelu niezwykle dba o dobre samopoczucie Gości. Jest to najlepszy hotel w Amsterdamie na luksusowy pobyt!

Keizersgracht Suite 471

Jeśli wolisz wynająć luksusowy apartament w Amsterdamie to Keizersgracht Suite 471 jest jednym z najlepszych tego typu opcji zakwaterowania.

TOP 3 noclegi w Amsterdamie w przystępnej cenie

Hans Brinker Hostel Amsterdam

Hostel ten znajduje się około 400 metrów od Rijksmuseum oraz 10 minut od Vondelpark. Atuty tego miejsca to: lokalizacja, sympatyczne przyjęcie i panująca tu atmosfera. Jest to doskonały wybór, jeśli szukasz taniego noclegu w Amsterdamie!

Motel One Amsterdam

Motel oddalony jest około 2 km od Rikjsuseum i targu Albert Cuyp. Warto wybrać ten motel, jeśli szukasz noclegu w dobrej lokalizacji (2 minuty od metra), za rozsądną cenę i dobrym śniadaniem.

Aadam Hotel Wilhelmina

Aadam Hotel Wilhelmina położony jest około 5 minut spacerem od parku Vondelpark oraz 150 metrów od najbliższego przystanku tramwajowego. Hotel ten posiada w swojej ofercie komfortowo urządzone pokoje i apartamenty, które wyposażono w zestaw do parzenia kawy i herbaty, telewizor oraz bezpłatne WiFi. O poranku serwowane jest śniadanie w formie bufetu.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

TOP 20 atrakcji w Amsterdamie i okolicach, co zobaczyć i zwiedzić

Wycieczka do Amsterdamu, ile kosztuje wyjazd, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz