Wieża Tour D’angle (Tour Anneessenstoren) w Brukseli, historia, ciekawostki

, Tagi , , , ,

Bruksela, czyli stolica Belgii, jest miastem popularnym wśród turystów z uwagi na mnogość zabytków i jej bogactwo historyczne. Wieża Tour D’angle nie należy może do najbardziej znanych zabytków, znajdujących się w owym mieście. Z pewnością stanowi jednak ważny symbol dla samego miasta i jego mieszkańców. Przypomina o minionych czasach i różnych wydarzeniach, z tym związanych. To sprawia, że warto udać się w miejsce, gdzie znajduje się owa wieża, aby móc ją zobaczyć na własne oczy. W tym artykule postaramy się powiedzieć trochę więcej o tym ważnym i ciekawym zabytku, przybliżyć jego historię oraz wspomnieć kilka ciekawostek z nim związanych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kilka słów o Wieży Tour D’angle (Tour Anneessenstoren) w Brukseli

Wieża Tour D’angle leży niedaleko Blvd de l’Empereur, a także w bliskiej odległości od Grote Markt. Leży w otoczeniu nowoczesnych budynków, pomiędzy Place la Chapelle oraz Grand Palace.

Historia Wieży Tour D’angle w Brukseli

Tour Anneessenstoren (Tour d'Angle), the remain of a corner tower of the first town wall, built in 11th century, Brussels (Bruxelles), Belgium
Tour Anneessenstoren w Brukseli, Belgia, licencja: shutterstock/By bhidethescene

Wieża Tour D’angle była jedną z wież pierwszego muru okrążającego. Ów mur miał ponad 4 kilometry długości, posiadał 7 bram, a także 50 baszt obronnych. Nikt nie jest pewien, kiedy dokładnie została wybudowana Wieża Tour Anneessenstoren. Historycy szacują, że było to pod koniec XI, bądź na początku XII wieku. Wieża była w owym czasie zwana wieżą Narożną, jako że była ona usytuowana w narożniku wałów. W tamtym czasie w pobliżu lokalizacji owej wieży znajdowało się więzienie dla zwykłych przestępców, a także tych politycznych.

Swoją obecną nazwę wieża zawdzięcza dziekanowi brukselskiej gildii – Francois Annessensa. Został on swego czasu aresztowany pod zarzutem rzekomego udziału w powstaniach w austriackiej części Holandii, a także za opór wobec wprowadzenia innowacji w rządzie miasta. Po aresztowaniu Annessens został zabity poprzez ścięcie głowy na Wielkim Placu. W 1957 roku wieża została zniszczona z powodu prac kolejowych, natomiast 10 lat później została ona z powrotem odrestaurowana.

Ciekawostki o Tour Annessenstoren w Brukseli

Tour Anneessenstoren (Tour d'Angle), the remain of a corner tower of the first town wall, built in 11th century, Brussels (Bruxelles), Belgium
Wieża Tour D’angle, Bruksela, Belgia, fot. shutterstock.com, licencja: shutterstock/By bhidethescene

Poniżej znajduje się kilka ciekawostek, które warto wiedzieć na temat Wieży Tour D’angle (Tour Anneessenstoren):

  • Wieża znana jest pod dwoma nazwami: jako Tour D’angle i Tour Annessenstoren. Geneza tej drugiej nazwy wzięła się od nazwiska dziekana brukselskiej gildii – Francois Annessensa. Natomiast znacznie częściej wieża funkcjonuje pod nazwą Tour D’angle, która wzięła się od jej kątowego położenia w stosunku do okolicznych ulic.
  • Wieża Tour D’angle (Tour Annessenstoren) ma dużą wartość historyczną. Stanowi ona bowiem istotny symbol historii Brukseli, przypominając ludziom o długiej historii tego miasta jako ważnego centrum handlowego oraz politycznego.
  • Wieża nie zawsze jest otwarta do zwiedzania dla turystów, ale w niektóre dni organizowane są specjalne dni w otwarte. W ich trakcie turyści dostają możliwość wejścia do środka budowli i zobaczenia, jak się ona prezentuje od wewnątrz. Mogą także ujrzeć piękną panoramę miasta z góry wieży.
  • W obecnych czasach Wieża jest chroniona jako zabytek, stanowiąc bardzo istotny element dziedzictwa kulturowego miasta.

Mimo tego, że Wieża Tour d’Angle nie zalicza się do głównych atrakcji turystycznych Brukseli, to z całą pewnością można stwierdzić, że skupia ona na sobie dużą uwagę wśród ludzi, którzy interesują się architekturą, a także tych, którzy cenią sobie jej oryginalny wygląd, a także znaczenie historyczne, jakie ów zabytek posiada dla całego miasta. Wszystko to sprawia, że Wieża Tour D’angle w Brukseli jest zabytkiem, który warto zobaczyć na własne oczy.

Poprzedni

Muzeum Kakao i Czekolady w Brukseli, ciekawostki, bilety

Kościół Notre-Dame du Sablon w Brukseli, zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz