Weekend w Luksemburgu, plan zwiedzania miasta

Tagi , , ,

Luksemburg jest idealnym miejscem na weekendowy city break ze względu na różnorodność atrakcji i niewielki rozmiar miasta. Dojazd do Luksemburga jest dość łatwy, a poruszanie się po mieście jeszcze łatwiejsze. Miasto ma kompaktowe centrum i można zobaczyć większość atrakcji w Luksemburgu w ciągu kilku dniu. Co warto zobaczyć podczas weekendu w Luksemburgu? Propozycję planu zwiedzania miasta znajdziesz poniżej, oczywiście możesz go dowolnie modyfikować i dopasować do własnego tempa zwiedzania.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Weekend w Luksemburgu, plan zwiedzania miasta

Dzień 1. Zwiedzanie Ville Haute, Les Casemates de la Pétrusse, Chemin del la Corniche, Muzeum Historii Miasta Luksemburg i Amerykański Cmentarz

Wielkie Księstwo Luksemburga to niewielki kraj w Europie Zachodniej, słynący z pięknych krajobrazów i charakterystycznego połączenia kultury francuskiej, niemieckiej oraz luksemburskiej. Jego stolicą jest miasto Luksemburg. Wybierz się z nami na pieszą wycieczkę po tym wspaniałym mieście podczas weekendowego wyjazdu. Miasto znajduje się w centrum kraju i jest otoczone malowniczymi dolinami i wzgórzami oraz bujnymi lasami. Miasto Luksemburg, które ma ponad tysiącletnią historię, jest pełne atrakcji historycznych oraz kulturalnych. Na uwagę zasługuje stare miasto, w którym znajduje się kilka zabytkowych kościołów i muzeów oraz Chemin de la Corniche, który jest często określany jako „najpiękniejszy balkon w Europie”. Co jeszcze warto zobaczyć podczas pierwszego dnia weekendu w Luksemburgu?

Ville Haute

Stare miasto w Luksemburgu, powszechnie nazywane Ville Haute znajduje się w samym centrum miasta. Otoczone jest fortyfikacjami z XVII wieku, które są obecnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kręte uliczki starego miasta są wypełnione uroczymi budowlami, z których niektóre pochodzą z XVI wieku. Pałac Wielkich Książąt jest jedną z głównych atrakcji starego miasta. Piękne sale ozdobione są gobelinami, żyrandolami i innymi dziełami sztuki. Katedra Notre-Dame, którą zbudowano w pierwszej połowie XVII wieku jest kolejnym popularnym miejscem na starym mieście, które warto zobaczyć. Katedra jest doskonałym przykładem architektury gotyckiej i posiada zabytkowe organy oraz przepiękne witraże. W Ville Haute znajdują się również liczne muzea, w tym Narodowe Muzeum Historii i Sztuki, które posiada pokaźną kolekcję dzieł sztuki i artefaktów z Luksemburga i okolic oraz Muzeum Historii Miasta Luksemburg, które obejmuje historię miasta od jego powstania do chwili obecnej.

Les Casemates de la Pétrusse

W XVII wieku zbudowano sieć tuneli i korytarzy znanych jako kazamaty Pétrusse, w celu obrony miasta. Kazamaty służyły do zakwaterowania żołnierzy i obrony mieszkańców w czasie bitwy, a także do przechowywania broni, amunicji oraz zapasów. Kazamaty Pétrusse są obecnie muzeum i miejscem historycznym dostępnym do zwiedzania. Pod miastem znajduje się ponad 20 kilometrów tuneli i komór, które można zwiedzać. Światła elektryczne zapewniają oświetlenie wewnątrz kazamat, do których prowadzi sieć schodów i korytarzy. Podczas zwiedzania kazamat Pétrusse można obejrzeć artefakty i ekspozycje przedstawiające życie w kazamatach w różnych epokach. Wyróżniającym się elementem tego miejsca jest podziemna galeria, która oferuje spektakl muzyczno-świetlny, który prezentuje historię Luksemburga. 

Chemin de la Corniche

Chemin de la Corniche powszechnie nazywany jest „najpiękniejszym balkonem w Europie”. Jest to promenada, która zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na rzekę Alzette i zabytkowe stare miasto w Luksemburgu. Promenada biegnie wzdłuż murów obronnych miasta, które zbudowano w XVII wieku, w celu obrony miasta przed inwazją obcych sił. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy chętnie odwiedzają Chemin de la Corniche, który jest uważany za jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Luksemburgu. Promenada ta zapewnia rozległe widoki na zabytkowe budowle miasta, takie jak Pałac Wielkich Książąt czy Katedra Notre-Dame.

Chemin de la Corniche oprócz widoków oferuje także kilka atrakcji historycznych. Podczas spaceru możesz zobaczyć na przykład: ruiny dawnego kościoła św. Michała, który zniszczono podczas II wojny światowej, a także Opactwo Neumünster, które pochodzi z XVII wieku. Wzdłuż Chemin de la Corniche znajduje się także wiele restauracji i kawiarni, dzięki czemu jest to wspaniałe miejsce na relaks i podziwianie krajobrazów przy kawie lub posiłku.

Muzeum Historii Miasta Luksemburg

Musée d’Histoire de la Ville de Luxembourg to interesujące muzeum, które położone jest w centrum miasta. Misją muzeum jest zachowanie i prezentacja historii miasta Luksemburg, od jego wczesnośredniowiecznych początków do czasów współczesnych. Cztery historyczne budynki, które tworzą Muzeum Historii Miasta Luksemburg, pochodzą z XVII wieku. Ponad 2000 eksponatów ze stałej kolekcji muzeum, w tym dzieła sztuki, dokumenty, artefakty i znaleziska archeologiczne, pozwalają poznać przeszłość miasta. Atrakcyjności temu miejscu dodają także interaktywne wystawy, które wykorzystują najnowocześniejszą technologię, aby ożywić historię miasta. Podczas zwiedzania poznasz średniowieczną historię miasta, jego wkład w tworzenie Unii Europejskiej oraz wpływ II wojny światowej na mieszkańców Luksemburga. Przez cały rok Muzeum Historii Miasta Luksemburg organizuje również szereg wystaw czasowych, które podkreślają różne aspekty historii oraz kultury miasta. Celem muzeum jest zachęcanie do pogłębiania świadomości bogatego dziedzictwa Luksemburga i angażowanie odwiedzających w rozmowę o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości miasta.

Amerykański Cmentarz w Luksemburgu

Amerykański Cmentarz i Pomnik w Luksemburgu to miejsce upamiętniające amerykańskich żołnierzy, którzy stracili życie podczas II wojny światowej. Cmentarz znajduje się kilka kilometrów na wschód od miasta Luksemburg, w miejscowości Hamm. Ponad 5000 amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie o wybrzuszenie (ofensywa w Ardenach w 1944 r.) i innych pobliskich bitwach, spoczywa na cmentarzu o powierzchni ponad 50 akrów. Nazwiska żołnierzy, ich stopnie i stany, z których pochodzili są wypisane na białych marmurowych nagrobkach, które są ustawione starannie w rzędach. Kolejnym ciekawym miejscem na tym cmentarzu jest kaplica pamiątkowa z dużym mozaikowym muralem ilustrującym amerykańskie wysiłki wojenne w Europie.  Amerykański Cmentarz i Miejsce Pamięci, oprócz cmentarza i kaplicy, posiada centrum dla zwiedzających z wystawami informacyjnymi i ekspozycjami na temat historii II wojny światowej oraz wkładu amerykańskich żołnierzy w wyzwolenie Europy. W centrum dla zwiedzających można obejrzeć również film o bitwie o wybrzuszenie i poświęceniu jej uczestników.

Dzień 2: Most Adolfa, Katedra Notre-Dame, Plac Konstytucji, Opactwo Neumünster i Fort Thüngen

Założone w X wieku miasto od dawna jest ważnym ośrodkiem handlu i biznesu dzięki korzystnej lokalizacji na skrzyżowaniu ważnych europejskich arterii komunikacyjnych. Pomimo niewielkich rozmiarów, miasto Luksemburg oferuje wiele atrakcji, od murów obronnych, które otaczają stare miasto, po wspaniałe muzea i galerie, które podkreślają bogate dziedzictwo kulturowe miasta. Odwiedzający mogą spacerować po zielonych parkach i ogrodach miasta, odkrywać urocze brukowane uliczki i place starego miasta lub zjeść pyszny lunch w jednej z wielu znakomitych restauracji. Miasto Luksemburg jest tętniącą życiem, nowoczesną metropolią, która zapewnia również mnóstwo kultury i rozrywki. To coś więcej niż tylko atrakcja historyczna. 

Most Adolfa

Most Adolfa to znany most przecinający dolinę Pétrusse w Luksemburgu. Jest to także jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów w tym mieście. Zbudowano go na początku 1900 roku i otrzymał imię Wielkiego Księcia Adolfa. W momencie ukończenia budowy stalowy łuk mostu Adolfa został okrzyknięty cudem inżynierii. Most pięknie prezentuje się w ciągu dnia jak i w nocy, ze względu na dużą ilość oświetlenia.

‍Most Adolfa miał ogromny wpływ na rozwój miasta i jest istotną częścią historii Luksemburga. Siły niemieckie podczas odwrotu uszkodziły most podczas II wojny światowej, choć później został on odbudowany zgodnie z pierwotnymi planami. Most niedawno przeszedł renowację w celu zwiększenia bezpieczeństwa i zachowania jego historycznych elementów. 

Katedra Notre-Dame w Luksemburgu

Pewnie zastanawiasz się czemu piszemy o katedrze Notre-Dame w Luksemburgu, skoro znajduje się ona we Francji? Twoje wątpliwości są całkowicie uzasadnione, ponieważ w Luksemburgu również znajduje się Katedra Notre-Dame! Stoi ona w centrum miasta i zbudowano ją w XVII wieku. Katedra ta słynie z wyszukanych zdobień i pięknych witraży. Aby w pełni poznać historię Katedry Notre – Dame i jej znaczenie dla społeczności, weź udział w wycieczce z przewodnikiem. Strzeliste iglice katedry, które są widoczne z każdego miejsca w mieście, należą do jej najbardziej charakterystycznych cech tej świątyni. 

‍Oprócz tego, że jest ona ważną częścią historii Luksemburga, Katedra Notre-Dame posiada ciekawą historię. Katedra początkowo miała być kościołem jezuickim, ale po wypędzeniu Jezuitów z miasta została przekształcona w katedrę. Bombardowania podczas II wojny światowej spowodowały liczne uszkodzenia, jednak z czasem przywrócono jej dawną świetność. Dziś zarówno turyści, jak i mieszkańcy chętnie odwiedzają katedrę Notre-Dame. Można tu wziąć udział w mszy, a także podziwiać wspaniałe wnętrze i zewnętrzną część katedry. W katedrze organizowane są również koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Plac Konstytucji

Jednym z najbardziej znanych i znaczących placów publicznych w Luksemburgu jest Plac Konstytucji, zwany również Place Guillaume II, Place de la Constitution w języku francuskim i „Knuedler” w języku luksemburskim. Znajduje się on w centrum miasta, na skrzyżowaniu kilku ważnych arterii i jest otoczony zabytkowymi budynkami. Pomnik Tysiąclecia – masywny kamienny łuk zbudowano z okazji 1000-lecia Luksemburga jako miasta i jest on jednym z najbardziej niezwykłych elementów Placu Konstytucji. Jest to ulubione miejsce do robienia selfie oraz zdjęć z Luksemburga.‍ Plac Konstytucji otacza również wiele zabytkowych budynków, w tym budynek Parlamentu, Pałac Wielkiego Księcia i Cercle Cité, które są miejscami organizacji wydarzeń kulturalnych i społecznych w mieście. 

Opactwo Neumünster

Opactwo Neumünster znajduje się w luksemburskiej dzielnicy Grund. Zbudowano je na początku XVII wieku i przez wiele lat służyło jako więzienie i koszary wojskowe, zanim stało się centrum kulturalnym. Kompleks Opactwa składa się z wielu budowli, w tym kościoła, klasztoru i biblioteki. Kościół, który został zbudowany w stylu gotyckim i jest obecnie wykorzystywany do koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Warto również zobaczyć bibliotekę Opactwa Neumünster. Wewnątrz znajduje się duży zbiór książek i dokumentów dotyczących historii i kultury Luksemburga. Obecnie Opactwo Neumünster jest kwitnącym ośrodkiem kulturalnym, który oferuje szereg wydarzeń, takich jak występy muzyczne, wystawy sztuki czy występy teatralne. Wewnątrz Opactwa znajduje się także kilka kawiarni i restauracji, dzięki czemu jest to fantastyczne miejsce na odpoczynek podczas podziwiania tego miejsca.

Fort Thüngen

Zbudowany w XVIII wieku Fort Thüngen to historyczna fortyfikacja znajdująca się w mieście Luksemburg. Twierdza, którą zbudowano w celu obrony miasta przed potencjalnymi inwazjami, służyła jako baza wojskowa przez ponad sto lat. Fortyfikacja została opuszczona i zaniedbana po II wojnie światowej. Jednak w latach 90. rząd Luksemburga podjął decyzję o renowacji twierdzy i uczynieniu z niej centrum kulturalnego. Renowacja zakończyła się w 2004 roku, a Fort Thüngen mieści obecnie trzy muzea: Musée Dräi Eechelen (Muzeum Trzech Żołędzi), Musée of Modern Art Grand-Duc Jean (MUDAM) oraz Musée National d’Histoire et d’Art (Narodowe Muzeum Historii i Sztuki). 

MUDAM prezentuje najnowocześniejsze dzieła sztuki z całego świata, podczas gdy Musée Dräi Eechelen koncentruje się na znaczeniu i historii twierdzy. Z kolei Narodowe Muzeum Historii i Sztuki prezentuje kolekcję artefaktów historycznych i kulturowych. W twierdzy znajduje się wiele dziedzińców i bastionów. Odwiedzający mogą spacerować wzdłuż szczytu murów, aby podziwiać malownicze widoki na miasto. Ponadto znajduje się tu restauracja i taras z miejscami do siedzenia na świeżym powietrzu.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Najlepsze Browary w Luksemburgu, adresy

Jak tanio zwiedzić Luksemburg, jedno na najbogatszych Państw

Następny

Dodaj komentarz