Weekend w Brukseli z pewnością będzie ekscytującym doświadczeniem. Oto nasz plan zwiedzania Brukseli dla osób odwiedzających miasto po raz pierwszy, aby jak najlepiej wykorzystać swój pobyt. Bruksela jest często pomijana przy planowaniu zwiedzania Belgii. Oczywiście, może i nie ma to miasto tak wielu słynnych zabytków, z których znane są np. Londyn czy Rzym. Jednak niepowtarzalny urok tego miasta powoduje, że warto spędzić tu przynajmniej kilka dni. Nasz plan podróży szczególnie przyda się osobom odwiedzającym to miasto po raz pierwszy i zawiera szczegółowy opis atrakcji dla podróżujących. Zapraszamy Cię do odkrywania tego wspaniałego miasta razem z nami.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Z czego słynie Bruksela?
Jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o Brukseli? Nam Bruksela kojarzy się przede wszystkim z:
- Atomium
- Manneken Pis
- Dzielnicą Europejską
- Przepięknymi dywanami kwiatowymi, które układane się co dwa lata, zazwyczaj w sierpniu.
Niewiele? Dla jednych niewiele, a dla innych zbyt dużo jak na trzy dni. Bruksela gwarantuje atrakcje dla wszystkich i może zapewnić Ci zajęcie na wiele dni.
Weekend w Brukseli. Dzień 1: Najważniejsze atrakcje centrum miasta
Grote Markt
Nie można w pełni odkryć Brukseli bez zobaczenia centrum miasta. Nie daj się początkowo zszokować nieco zaniedbanymi i brudnymi zakątkami centralnej części miasta, po prostu spójrz przed siebie oraz podziwiaj zabytkowe kamienice. Zacznij od wpisanego na listę UNESCO Grote Markt (Wielkiego Placu). Nie poznaliśmy jeszcze osoby, która nie byłaby pod wrażeniem wielkości tego placu. Bez względu na to, jak często tu przyjeżdżasz, Grand Place zachwyci Cię na nowo. Dowiedz się więcej o jego historii i okolicznych budynkach w Muzeum Miejskim, które również znajduje się na placu. Najwyższe piętro poświęcone jest UNESCO, procesowi certyfikacji i bieżącym wysiłkom konserwatorskim. W Muzeum znajduje się również oryginalny Manneken Pis. Słynna figurka małego chłopca z XV wieku była często niszczona, dlatego też postanowiono umieścić ją w bezpieczniejszym środowisku. Muzeum Miejskie oferuje bezpłatny wstęp w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
Manneken Pis

Manneken Pis został zaprojektowany w 1388 roku, jednak obecnie podziwianą figurę wykonał w 1619 r. z brązu flamandzki rzeźbiarz Jerôme Duquesnoy. Jest on jednym z najbardziej reprezentatywnych i lubianych symboli Brukseli. Jest to mała figurka z brązu, która mierzy około 50 cm i przedstawia małego nagiego chłopca dumnie oddającego się potrzebie fizjologicznej do basenu fontanny. Manneken Pis znajduje się w starej części miasta, między rue de L’Étuve i rue Chene, obok Grand Place. Biorąc pod uwagę znaczenie posągu, wiele osób próbowało go ukraść na przestrzeni lat, aż w końcu byłemu skazańcowi udało się to zrobić w 1817 roku. Figurkę rozbito na 11 części, ale z czasem ją naprawiono. W ten sposób na jego podstawie zaznaczono zarówno oryginalną datę produkcji, jak i renowacji: „1620 – REST 1817”.
Galeries Royales Saint-Hubert
Następnym punktem na liście brukselskiego planu podróży powinny być Galeries Royales Saint Hubert – Królewskie Galerie Świętego Huberta. Zajrzyj do sklepów z czekoladą i poczuj ekskluzywną atmosferę tego wielkiego pasażu handlowego. Na 210 metrach długości i 8 metrach szerokości jest wystarczająco dużo miejsca dla miłośników powolnych zakupów. Co ciekawe, rocznie około sześć milionów odwiedzających korzysta z tego wspaniałego pasażu, zbudowanego i zaprojektowanego przez Jean-Pierre’a Cluysenaara. Uważany za arcydzieło Cluysenaara, pasaż otwarto w czerwcu 1847 roku, wkrótce po uzyskaniu przez Belgię niepodległości. Jest to najstarszy pasaż handlowy w Europie. Budynek o wspaniałej architekturze był wzorowany na paryskich pasażach, które wywarły wrażenie na architekcie. Galeria Cluysenaara składała się z dwóch części łączących dzielnice La Monnaie i La Grand-Place. Dziś w Brukseli zachowały się jeszcze tylko dwie z sześciu oryginalnych arkad: Galerie Bortier (1848 r. również zaprojektowana przez Cluysenaara) i Passage du Nord (1881r.).
Libraires Tropismes
Jeśli jesteś w okolicy i masz czas, zatrzymaj się w pięknej księgarni Tropismes, która jest równie „wiekowa” oraz efektowna jak arkady. Wykwintne wnętrze z wysokim, zdobionym sufitem i lustrami mieści ponad 80 000 książek – głównie literatury francuskiej z naciskiem na psychologię, filozofię, socjologię oraz rozwój urbanistyczny Brukseli. Księgarnia nie znajduje się wśród topowych atrakcji Brukseli, więc nie jest zatłoczona i nie trzeba płacić za wstęp.
Halles Saint-Géry
Legenda głosi, że wyspa Saint-Géry jest kolebką Brukseli. Kościół Saint-Géry, który stał w centrum wysp utworzonych przez odnogi rzeki Senne, przechowywał relikwie Świętej Guduli, zanim zostały one przeniesione w połowie XI wieku do obecnej katedry, która dziś nosi jej imię. Gotycki budynek z późnego średniowiecza został zburzony w latach 1798-1801 pod rządami francuskiego reżimu.
W 1802 r. fontanna w kształcie piramidy z 1767 r., pochodząca z głównego dziedzińca opactwa Grimbergen, została wzniesiona na środku publicznego placu zbudowanego przez miasto. Na placu odbywało się kilka targów. Budowa Halles, zaprojektowana przez architekta A. Vanderheggena, rozpoczęła się w 1881 roku. Budynek otwarto w 1882 roku i mieścił wówczas cztery rzędy podwójnych straganów oraz ladę sprzedażową. Targ Saint-Géry kontynuował swoją działalność przez wiele lat, ale po II wojnie światowej miejsce to opuścili handlowcy i ostatecznie został zamknięty w 1977 roku. Jest to wspaniały przykład architektury zadaszonych targów, łączący flamandzki neorenesansowy styl zewnętrzny z wnętrzem wykorzystującym techniki metalowej konstrukcji szkieletowej. W 1987 roku władze Brukseli wpisały go na listę budynków chronionych. Od kwietnia 1999 r. w Halles Saint-Géry mieści się centrum informacyjno-wystawiennicze poświęcone dziedzictwu i środowisku życia mieszkańców Brukseli, działające pod auspicjami Regionu Stołecznego Brukseli.
Weekend w Brukseli. Dzień 2: Szlakiem najpiękniejszej brukselskiej architektury
Bruksela uchodzi za „kolebkę secesji”. Miasto posiada ponad 1000 dobrze zachowanych budynków, w tym wille, hotele i kawiarnie. Styl ten szczególnie wyróżnia się uchwyceniem delikatności oraz piękna roślin i natury. Ważka i jej delikatne skrzydła często inspirowały brukselskich architektów. Styl ten upodobał sobie także belgijski architekt Victor Horta (1861 – 1947). To dzięki jego projektom w Brukseli, miasto to zostało nazwane „stolicą secesji”. Być może zwróciłeś uwagę, że niektóre budynki nazywane są „maison”, a inne „hotel”. Maisons to typowe budynki mieszkalne, często stanowiące część kilku tego typu budynków. Natomiast hotele to okazałe kamienice, z ogrodem i dziedzińcem wewnątrz lub z tyłu budynku.
Stocletpaleis
Ta luksusowa nieruchomość powstała w latach 1905-1911 przy jednej z głównych dróg w Brukseli. Jest to arcydzieło wiedeńskiego architekta Josepha Hoffmanna. Właściciel, Adolphe Stoclet był bankierem i kolekcjonerem sztuki. Zaprojektowany bez ograniczeń finansowych i estetycznych, zespół „pałacu i ogrodu” stworzył dzieło sztuki o wyrafinowanej geometrii. Od 2009 roku budynek jest uznawany przez UNESCO za „arcydzieło twórczego geniuszu wiedeńskiej secesji”. Jest on symbolem konstruktywnej i estetycznej nowoczesności na Zachodzie na początku XX wieku i miał znaczący wpływ na narodziny Art Deco. Niestety nie jest on dostępny dla zwiedzających. Miasto od lat walczy o udostępnienie budynku zwiedzającym.
Muzeum Horta

Muzeum Horta mieści się w domu i pracowni architekta Victora Horty (1861-1947). Oba budynki zostały zbudowane w latach 1898-1901 i są typowe dla szczytu secesji. Wnętrze domu zostało w dużej mierze zachowane w pierwotnym stanie: mozaiki, witraże, meble, malowidła ścienne tworzą harmonijną całość. Muzeum jest również centrum badań nad Victorem Hortą oraz secesją. Osobiste archiwum architekta, kolekcja planów jego budynków i biblioteka są dostępne dla zwiedzających po wcześniejszym umówieniu. Rezerwacja terminu online jest obowiązkowa. Ostatnie wejście odbywa się o godzinie 16:45.
Atomium
Wyjątkowa konstrukcja Atomium została zaprojektowana i zbudowana na Światowe Targi w Brukseli w 1958 r. Konstrukcja ta przedstawia komórkę żelaza (9 atomów żelaza) powiększoną 165 miliardów razy. Model ten z czasem stał się symbolem Brukseli i Belgii. Wewnątrz Atomium oferuje nie tylko najpiękniejszy widok na Brukselę, ale także surrealistyczny spacer przez jego wewnętrzne przestrzenie, które same w sobie sprawiają, że wizyta jest tego warta. Bilet do Atomium automatycznie obejmuje wejście do Design Museum Brussels (znajdującego się 150 metrów dalej).
Muzeum Maison Hannon
Maison Hannon, na rogu Avenue Brugmann i Avenue de la Jonction, został zbudowany w 1902 roku na prośbę pary Marie i Édouarda Hannonów przez ich przyjaciela, architekta Julesa Brunfauta. Budynek ten jest jednym z arcydzieł secesji w Brukseli, połączeniem sztuki belgijskiej i francuskiej tamtych czasów. Jules Brunfaut, niezaznajomiony z nowym stylem, inspirował się domami innych znanych architektów, takich jak Victor Horta, Ernest Blérot, Octave Van Rysselbeghe czy Henry Van de Velde. Dzięki połączeniu stylu Beaux-Arts z secesją, Maison Hannon jest obecnie wyjątkowym dziełem w Brukseli, które warto zwiedzić.
Hotel Solvay
Tę luksusową kamienicę zbudował Victor Hort w 1894 roku dla syna belgijskiego przemysłowca Ernesta Solvaya. Architekt otrzymał „carte blanche” i zaprojektował wnętrze oraz meble w najdrobniejszych szczegółach. Na fasadzie znajdują się dwa symetryczne okna łukowe zwieńczone balkonami. Wewnątrz można podziwiać ekstrawagancję architekta, która wyrażona jest gamą czerwono-pomarańczowych zdobień, które tylko podkreślają atmosferę luksusu i komfortu. Z pewnością jest to budynek, który trzeba zobaczyć. Uwaga: dzieci poniżej 12 roku życia nie mają wstępu na wycieczki z przewodnikiem.
Muzeum Komiksu

Muzeum Komiksu jest znakomitą atrakcją, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi, położoną w samym sercu Brukseli. Regularnie odnawiane wystawy stałe i zróżnicowany program wystaw czasowych umożliwiają odwiedzającym odkrywanie niezliczonych aspektów sztuki komiksowej od ponad 30 lat. Co ciekawe, secesyjny budynek, w którym znajduje się Muzeum Komiksu zaprojektował Victor Horta.
Weekend w Brukseli. Dzień 3: Dzielnica Europejska
Po śniadaniu przejdź przez Parc de Bruxelles i podążaj wzdłuż Rue de la Loi, aż dotrzesz do Dzielnicy Europejskiej, w której mieści się Komisja Europejska i Parlament Unii Europejskiej. Niektóre atrakcje Dzielnicy Europejskiej są otwarte dla zwiedzających, ale wymagają wcześniejszej rezerwacji (mimo, że oficjalna broszura turystyczna mówi inaczej). Wszystkie atrakcje są także bezpłatne.
Dom Historii Europejskiej
Ta nowa wystawa prezentowana jest na sześciu piętrach. Najpierw należy obejrzeć multimedialny przewodnik na najwyższym piętrze, a następnie rozpocząć zwiedzanie od pierwszego piętra. Od mitu o Europie i Zeusie, przez II wojnę światową, zimną wojnę i okupację sowiecką, aż po Brexit – wystawa koncentruje się głównie na Niemczech i Francji. W zależności od zainteresowania, zwiedzanie może zająć do 90 minut.
Parlamentarium
Ta interaktywna wystawa poświęcona jest historii Unii Europejskiej i jej wartościom, bieżącym wydarzeniom i państwom członkowskim. Jest to bardzo efektowna wystawa z interaktywnymi elementami i wieloma panelami informacyjnymi. Jest ona skierowana głównie do szkół i dlatego często można spotkać tu grupy szkolne. Ponownie, w zależności od poziomu uwagi i tolerancji na wystawy multimedialne, może to potrwać do 90 minut.
Hemicykl
Jest to sala obrad w kształcie podkowy dla państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym miejsca siedzące dla delegatów i sale tłumaczeniowe nad miejscami siedzącymi. Zarejestruj swoją wizytę w Hemicyklu w Brukseli z wyprzedzeniem i wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem. Przewodnik bardzo ciekawie opowiada o tym miejscu i o zawodzie tłumacza w UE. W jednej sali może zasiadać do pięciu tłumaczy, każdy z pięcioma językami. Większość języków jest obsługiwana przez jeden zespół, a w przypadku braku tłumacza, np. języka estońskiego, zespół tłumaczy może „połączyć się” z innym zespołem tłumaczy, np. języka angielskiego i tłumaczyć z ich raportów. Większość tłumaczy w UE pracuje jako freelancerzy/konsultanci. Preferowane są tu rzadkie języki, takie jak fiński, estoński, litewski lub grecki. Na wizytę w Hemicyklu należy przeznaczyć około 30 minut. Należy jednak pamiętać, że miejsce to również odwiedzają wycieczki szkolne, więc w trakcie roku szkolnego może być tu tłoczno.
Weekend w Brukseli – centra informacji turystycznej
W centrum Brukseli znajdują się trzy centra informacji turystycznej:
- „Visit Flanders na Rue du Marche Aux Herbes” – oferowane są tu jednodniowe wycieczki do regionu Flandrii.
- „Visit Brussels” przy ratuszu – również oferowane są wycieczki po Brukseli i Flandrii.
- Informacje o dziedzictwie kulturowym w Halles Saint-Géry – oferują wiele materiałów informacyjnych, np. broszury o konkretnych dzielnicach i książki o Brukseli. Dostępne są także bezpłatne broszury „a la cart” dotyczące każdej dzielnicy. Broszury są pełne konkretnych informacji, tras spacerowych, historii i rekomendacji kulinarnych.