Wakacje w Holandii – z biurem podróży czy na własną rękę?

Tagi , , ,

Wakacje w Holandii są coraz popularniejszym wyborem wśród turystów. Nie da się ukryć, że Holandia ma wiele do zaoferowania. Możesz znaleźć tam nie tylko zabytki, czy nawet i plaże w Scheveningen, ale także spotkać się z całkiem inną kulturą oraz sztuką. Jeśli jednak planujesz tam spędzić swój wolny czas, to musisz mieć na uwadze koszty. Holandia nie wydaje się być jednym z najtańszych, wakacyjnych kierunków. Wobec tego czy lepiej wybrać się tam na wczasy z biurem podróży, czy może jednak na „własną rękę”?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje w Holandii – czy warto zorganizować je samodzielnie?

Wakacje w Holandii to częsty wybór wśród podróżnych. W Królestwie Niderlandów można nie tylko zwiedzać, ale także świetnie się bawić. Nawet jeśli kraj ten nie zaoferuje Ci takich samych warunków pogodowych jak np. słoneczna Grecja, to jednak ma w sobie „coś”, co przyciąga jak prawdziwy magnes. Wczasy w Holandii możesz zorganizować samodzielnie i z pewnością będzie to dla Ciebie nowe doświadczenie – o ile wcześniej korzystałeś z pomocy biur podróży. Jednocześnie musisz mieć na uwadze różnorodne koszty, co pomoże Ci w efektywnym zaplanowaniu swojego budżetu.

Wczasy w Holandii – ile będą Cię kosztowały przeloty?

Z Polski do Holandii możesz polecieć w sposób bezpośredni. Na lotnisko w Rotterdamie czy w Amsterdamie dostaniesz się z kraju w około 2 godziny. Ceny lotów są jednak dość mocno zróżnicowane. Wiele zależy od tego, skąd wylatujesz i dokąd dokładnie chcesz się udać. Średnio ceny biletów na połączenia lotnicze wyglądają w następujący sposób:

 • Lotnisko Warszawa – Modlin lub Okęcie – Schipol – Amsterdam – średnie ceny połączeń na tej trasie wynoszą około 693 złote;
 • Lotnisko Rzeszów – Jasionka – Schipol – Amsterdam – średnie ceny połączeń na tej trasie to około 779 złotych;
 • Lotnisko Bydgoszcz – Schipol – Amsterdam – średnie ceny połączeń na tej trasie wynoszą 945 złoty;
 • Lotnisko Szczecin – Eindhoven – średnie ceny biletów lotniczych na tej trasie to 945 złotych;
 • Lotnisko Gdańsk – Rębiechowo – Eindhoven – średnie ceny połączeń na tej trasie wynoszą około 191 złotych.

Powyżej podane, przykładowe ceny biletów lotniczych obowiązują za lot w obie strony. Musisz jednak mieć na uwadze, że ostateczna cena w dużej mierze będzie zależała od Ciebie. Jeśli zdecydujesz się na rezerwację z dość dużym wyprzedzeniem, wówczas będzie mógł skorzystać z atrakcyjniejszych cen, niż podczas dokonywania rezerwacji na kilka tygodni przed. Co więcej, powyższe ceny nie uwzględniają dodatkowego bagażu rejestrowanego, co również musisz mieć na uwadze.

Noclegi w Holandii – ile obecnie kosztują?

Hotele w Holandii to kolejna kwestia, o którą musisz zadbać organizując wakacje na własną rękę. Ceny noclegów również są zróżnicowane i w dużej mierze zależą od:

 • terminu rezerwacji – podobnie jak w przypadku lotów, im wcześniej dokonasz rezerwacji, tym hotele w Holandii mogą się okazać dla Ciebie tańsze;
 • długości pobytu – zdarza się, że możesz noclegi w Holandii zarezerwować znacznie taniej, jeśli zdecydujesz się na dłuższy pobyt;
 • standardu obiektu – nie da się ukryć, że jeśli zależy Ci na zakwaterowaniu w najwyższym standardzie, wówczas będziesz musiał zapłacić znacznie więcej, niż w przypadku skromniejszego hotelu;
 • sezonu turystycznego – pamiętaj, że w sezonie letnim wszystkie hotele w Holandii będą nieco droższe, na co ma wływ rozpoczęcie sezonu turystycznego.

Jak więc możesz się przekonać, finalna cena noclegów w Holandii będzie uzależniona od Twoich preferencji. Średnie ceny, za poszczególne obiekty noclegowe obecnie kształtują się na poziomie:

 • od 80 – 110 złotych – tyle zapłacisz za standardowy pobyt w hotelu jednogwiazdkowym lub dwugwiazdkowym;
 • od 130 – 150 złotych – tyle średnio będziesz musiał zapłacić za pobyt w hotelu trzygwiazdkowym o nieco wyższym standardzie;
 • od 180 do 240 złotych – tyle średnio kosztuje pobyt za noc w obiekcie czterogwiazdkowym;
 • od 250 złotych i więcej – na takie ceny będziesz musiał przygotować się w momencie, kiedy zależy Ci na noclegu w hotelu butikowym, pięciogwiazdkowym.

Jeśli interesują Cię tanie noclegi w Holandii możesz zdecydować się także na pobyt w hostelu – oczywiście, jeśli nie przeszkadzają Ci znacznie niższe standardy. Za łóżko w takim obiekcie zapłacisz około 30 – 50 złotych za jedną noc. Co więcej, podczas rezerwacji musisz pamiętać, że hotele w Holandii, znajdujące się w ścisłych centrach miast, będą kosztowały znacznie więcej niż te, które znajdują sie na obrzeżach.

Wakacje w Holandii – jak kształtują sie ceny w restauracjach?

Planując wakacje w Holandii, musisz uwzględnić także koszty własnego wyżywienia. Z pewnością będziesz chciał nieco bliżej zapoznać się z holenderską kuchnią, a także spróbować lokalnych przysmaków. Wówczas lunch lub nawet brunch możesz spędzić w restauracji. Jednak jak kształtują się obecnie ceny posiłków w lokalach gastronomicznych w Holandii? Otóż:

 • za trzydaniowy obiad dla jednej osoby, składający się z pierwszego i drugiego dania, napoju oraz przystawki zapłacisz nawet 50 – 60 euro. Takie dania serwowane są w prestiżowych lokalach gastronomicznych;
 • za zwykły obiad składający się z jednego dania, w lokalu o nieco niższym standardzie zapłacisz około 20 – 30 euro.

Najtaniej wyniesie Cię obiad w popularnych restauracjach typu fast-food. Wówczas za klasyczne zestawy zapłacisz około 10 – 15 euro.

Wakacje w Holandii – jak kształtują się ceny w sklepach spożywczych?

Wielu turystów, szukając oszczędności, nie decyduje się na codzienne wizyty w restauracjach. Analogicznie, Ty również możesz się na to zdecydować. W tym wypadku musisz jednak liczyć sie z tym, że ceny niektórych produktów spożywczych w Królestwie Niderlandów będą znacznie wyższe niż te, do których przyzwyczaiłeś się w Polsce. Ceny w sklepach w Holandii przedstawiają się następująco:

 • za litr mleka będziesz musiał zapłacić około 1,5 euro co jest równe około 6,83 złote;
 • za kostkę masła (250 gram) zapłacisz około 2,6 euro co jest równe około 12 złotych;
 • za ser żółty (190 gram) zapłacisz około 2,55 euro co jest równe około 11 złotych;
 • za filet z kurczaka zapłacisz około 7,5 euro co jest równe około 34 złotych;
 • chleb kosztuje 1,2 euro, co odpowiada 5,40 złotych;
 • za litr coca coli zapłacisz około 2 euro czyli 9 złotych.
 • za regionalne piwo w puszcze zapłacisz około 0,80 euro co odpowiada około 3,4 złotych.

Jak więc możesz się przekonać, ceny w sklepach w Holandii są nieco wyższe – szczególnie w przypadku nabiału i mięsa, niż te, które są Ci znane z polskich marketów.

Wakacje w Holandii, zorganizowane na własną rękę są więc jak najbardziej możliwe, aczkolwiek musisz liczyć się ze wszystkimi wydatkami, a także je odpowiednio zaplanować. Dzięki temu odpowiednio się do nich przygotujesz.

Wakacje all inclusive w Holandii – czy będą one lepszym rozwiązaniem?

Wakacje all inclusive w Holandii również stają się coraz popularniejsze. Wielu turystów docenia sobie pomoc biura podróży oraz sposób, w jaki organizuje ono wakacje od A do Z. Nie da się również zaprzeczyć temu, że takie rozwiązanie – w pewnych kwestiach – może okazać się znacznie tańsze dla Ciebie – jako podróżnika. Wobec tego, wakacje all inclusive w Holandii – ile będą Cię kosztować? Otóż wszystko uzależnione jest od:

 • danego biura podróży – każdy agent turystyczny ustala własne ceny za poszczególne pakiety wycieczkowe. Musisz się więc przygotować na to, że niektóre z nich zaoferują Ci wakacje all inclusive w Holandii za znacznie niższą cenę, podczas gdy inne znacznie ją podniosą;
 • terminu wyjazdu – pamiętaj, że biura podróży organizują wakacje all inclusive w Holandii nie tylko w lecie, ale także i w zimie czy też jesienią. Od wybranego przez Ciebie terminu będzie zależała finalna cena wyjazdu.
 • dodatkowych pakietów – często na wczasy w Holandii biura podróży mogą zaoferować Ci dodatkowe pakiety jak np. rozszerzony zakres ubezpieczenia czy wynajęcie samchodu na miejscu. Pamiętaj, że dodatkowe usługi to dodatkowy wydatek.

Ceny wakacji all inclusive

Obecne ceny all inclusive w Holandii kształtują się już od 1798 do 3545 złotych za jedną osobę. Zazwyczaj są to siedmiodniowe wczasy w Holandii podczas których masz zagwarantowany wysoki standarda. W pakiecie all inclusive zawierają się:

 • przeloty – w jedną i w druga stronę z konkretnego lotniska w Polsce do miejsca docelowego;
 • hotel – co najmniej trzygwiazdkowy obiekt noclegowy będzie na Ciebie czekał już na miejscu;
 • wyżywienia – wakacje all inclusive w Holandii to również wyżywienie, o które nie będziesz musiał martwić się samodzielnie. Zwykle jest to śniadanie i obiad, które serwowane jest w formie hotelowego bufetu.

Jeśli więc podsumujesz wszystkie koszty, faktycznie to wakacje all inclusive w Holandii mogą być nieco tańszym rozwiązaniem. Jednak musisz pamiętać również o tym, że biura podróży mają ścisłe terminy co do organizowania takich wyjazdów. Jak się samodzielnie później przekonasz, nie zawsze będą one odpowiadały Twojemu harmonogramowi.

Wczasy w Holandii z biurem podróży czy na własną rękę – co warto wybrać?

Wczasy w Holandii – zarówno z biurem podróży jak i na własną rękę – są świetnym pomysłem. Musisz samodzielnie podjąć decyzję, a najlepiej będzie, jeśli przeanalizujesz wszelkie wady i zalety, które zostały powyżej przedstawione. Pamiętaj, że wakacje all inclusive w Holandii mogą być znacznie tańsze, a dodatkowo bardziej komfortowe. Nie musisz bowiem przejmować się kwestiami organizacyjnymi – wszystko jest dla Ciebie zaplanowane. Niemniej jednak problem może pojawić się podczas szukania dogodnego terminu wyjazdów organizowanych przez biura.

Z drugiej zaś strony, wczasy w Holandii na własną rękę to wyjątkowa satysfakcja z tego, że udało Ci się wszystko zaplanować i dopiąć na przysłowiowy, ostatni guzik. Faktem jest, że uwzględniając kwestie wyżywienia, może być to dla Ciebie droższe rozwiązanie. Jednak możesz także wygenerować nieco oszczędności np. decydując się na tańsze zakwaterowanie na obrzeżach miasta. Podsumowując, oba rozwiązania mają swoje niezaprzeczalne atuty, ale także i mankamenty. Podczas planowania wczasów w Holandii, uwzględnij przede wszystkim swoje potrzeby i preferencje, a następnie wybierz rozwiązanie dopasowane do Ciebie.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Beemster – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Wakacje w Brukseli – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz