Vondelpark – największy park w Amsterdamie, atrakcje

Tagi , , , ,

Ktokolwiek był w Amsterdamie przyzna na pewno, że miasto to słynie ze swoich gwarnych ulic i głośnego (dla niektórych nawet nieco kontrowersyjnego) życia nocnego. Prawda jest jednak taka, że każdy z nas, także mieszkaniec stolicy Holandii oraz turysta, potrzebuje czasami miłej odskoczni od miejskiej dżungli. Szuka wtedy miejsca takiego jak Vondelpark – największy park w Amsterdamie. Co można tam znaleźć i jakie atrakcje turystyczne czekają odwiedzających? O tym traktuje poniższy artykuł. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Vondelpark w Amsterdamie, gdzie się znajduje 

Największy park Amsterdamu znajduje się w samym środku nowoczesnej dzielnicy Amsterdam-Zuit, w południowej części stolicy. Tuż obok jest popularny plac popularnego placu Leidseplein. Łatwo tutaj dotrzeć, gdyż w pobliżu znajdują się dwie stacje miejskiego metra. Z centrum można dojechać także autobusem lub tramwajem linii 1, 2 lub 3.  

Historia miejsca zaczyna się w XIX wieku, kiedy to architekt przyrody Jan David Zocher zaprojektował całe założenie. Po raz pierwszy park udostępniono mieszkańcom w 1865 roku. Nazywał się jeszcze wtedy „Nieuwe Park” (po holendersku: nowy park) i służył głównie do uprawiania jazdy konnej. Dwa lata później stanął tam pomnik słynnego holenderskiego pisarza i poety Joosta van den Vondela i od tego czasu park otrzymał swoją obecną nazwę.

Przez lata poszerzano teren parkowy, dodawano nowe ścieżki i roślinność. Vondelpark znalazł się nawet w słynnej Księdze Rekordów Guinessa, gdyż w 2009 roku zorganizowano tutaj największy na świecie piknik wakacyjny – brało w nim udział kilkuset uczestników. 

Jakie atrakcje przygotowano dla turystów? 

Mamy tutaj do czynienia z naprawdę dużym (47 hektarów), ale i zacisznym kompleksem przyrodniczym, zaaranżowanym pomysłowo w środku wielkiego europejskiego miasta. Można liczyć na wiele interesujących atrakcji turystycznych. 

Przede wszystkim bardzo często (a szczególnie latem) odbywają się tutaj różne występy na żywo. W Vondelpark funkcjonuje teatr na świeżym powietrzu, gdzie występują aktorzy, komedianci i muzycy. W miejscu starego kościółka jest także „Park Organowy”, który swoją nawę wziął od starego instrumentu muzycznego – dzisiaj zabytku udostępnionego do zwiedzania. Działa tam scena koncertowa, a szczególną popularnością cieszą się koncerty muzyki jazzowej i klasycznej. 

W głębi parku, w jego północnej części, znajduje się natomiast piękne rozarium – zespół zadbanych rabat różanych, które podziwiać można z eleganckich ławeczek dookoła. Ten wyjątkowy ogród otwarty jest dla turystów o każdej porze dnia, ale zyskuje na estetyce zwłaszcza w godzinach popołudniowych, w trakcie zachodu słońca. 

W letnie miesiące w Vondelpark dzieci i dorośli mogą skorzystać z basenu pod gołym niebem. Zaraz obok jest plac zabaw i duży trawnik – miejsce idealne na rodzinne pikniki. 

Jest też gdzie się posilić. Zwiedzanie tak ogromnego terenu o pustym żołądku nie jest przecież najlepszym pomysłem. Polecamy zwłaszcza tutejsza kawiarnię o nazwie „Wielka Mleczarnia” (Groot Melkhuis). Specjalnością lokalu są przepyszne lody, ale zjeść można też świeże wypieki i lekkie posiłki obiadowe. Latem bezpośrednia okolica kawiarni zamienia się w istny raj dla najmłodszych. Wjeżdżają dodatkowe stoiska z lokalnymi łakociami, można się pobujać na ogromnych dmuchańcach… 

Odwiedzić też warto Blauwe Theehuis – modernistyczny pawilon z lat 30-tych XX wieku, który onegdaj był artystyczną herbaciarnią. Dzisiaj i tutaj można zjeść coś i wypić. 

Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Vondelpark w Amsterdamie

Bez wątpienia jest to wyjątkowe i godne polecenia doświadczenie dla każdego odwiedzającego stolicę Holandii turysty. Największy park miasta jest domem dla kilku gatunków zwierząt: kaczek, ptaków, wiewiórek, a także wielu rodzajów roślin. Wędrówka po nim z szeroko otwartymi oczami i nastawionymi do nasłuchiwania uszami zagwarantuję piękną przygodę w otoczeniu fascynującego świata przyrody. No i oczywiście odpoczywa się tutaj wspaniale od miejskiego hałasu. 

Ponadto, wizyta w Vondelpark wcale nie musi oznaczać beztroskiego leniuchowania. Na turystów czeka tutaj szereg aktywności, zaczynając od pięknie zaaranżowanych szlaków wycieczkowych. Dostępne są również różne zajęcia sportowe – na miejscu są tory lekkoatletyczne, akweny do żeglugi, uprawiać można też jazdę na rolkach, jazdę konną, kolarstwo, a wartością dodaną są gry i zabawy dla dzieci. Na pewno cała rodzina świetnie spędzi tutaj czas! Nie bez powodu miejsce odwiedza 10 milionów turystów rocznie.

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Kościół zachodni Westerkerk w Amsterdamie, zwiedzanie

Muzeum figur woskowych Madame Tussaud w Amsterdamie, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz