Van Abbemuseum, zwiedzanie, godziny otwarcia, bilety

Tagi , , , ,

Holandia kojarzona jest przede wszystkim z tulipanami. Trzeba przyznać, że wiosną jest ich tutaj naprawdę mnóstwo. Nie można jednak zapomnieć, że na terenie tego kraju znaleźć można wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Wśród nich znajduje się Van Abbemuseum, czyli muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Van Abbemuseum?

Aby móc podziwiać to muzeum, które wyróżnia się swoją bryła, należy udać się do Eindhoven. Jest to miasto leżące na terenie północnej Holandii. Dokładny adres tej placówki muzealnej to Stratumsedijk 2. Eindhoven znaleźć można nad rzeką Domel.

Jak dojechać do Van Abbemuseum w Eindhoven?

Wszystko uzależnione jest od tego, gdzie dokładnie znajduje się punkt startu. Można jednak przyjąć, że wszyscy startują ze stacji Eindhoven, która jest najbardziej charakterystycznym punktem miasta. Turyści mogą urządzić sobie spacer, który trwać będzie niecały kwadrans, ponieważ do przejścia jest ok. 950 metrów. W Holandii działa roaming w ramach najpopularniejszych sieci, więc za korzystanie z Map Google z nawigacją nie trzeba płacić. Można także skorzystać z holenderskich taksówek, które zawiozą prosto pod drzwi muzeum. Za taki kurs, w przeliczeniu na polskie monety, można zapłacić ok. 50 zł. Istnieje możliwość dojechania tam komunikacją miejską. Do dyspozycji są busy i tramwaje o numerach 407,407, 7, 318, 317, 17, 11, 12. Średnia cena biletu to ok. 5 zł. Podróż będzie trwać ok. 10 minut.

Ciekawostki na temat Van Abbemuseum

Muzeum poniekąd powstało dzięki lokalnemu producentowi cygara. Henri van Abbe sam był prywatnym kolekcjonerem, który chciał wesprzeć miasto, opłacając i budując budynek, otwarty już w 1936 roku. Na początku w muzeum zostały wystawione jedynie dzieła, które van Abbe posiadał w swojej prywatnej kolekcji.  Z czasem jednak to miejsce stało się za małe i trzeba było je rozbudować, aby można było pomieścić wszystkie zbiory. Inauguracji nowego budynku dokonała królowa Beatrix w 2003 roku. Aktualnie jest tam ok. 2700 prac, w tym 1000 na papierze, 700 obrazów. Do tego dostępne są również różne nowoczesne instalacje.

Zwiedzanie Van Abbemuseum

Placówka muzealna czynna jest od wtorku do niedzieli. W poniedziałki Van Abbemuseum zawsze jest nieczynne.

Dlaczego warto odwiedzić Van Abbemuseum?

Chociażby dlatego, aby móc obcować z piękną sztuką. Do dyspozycji są różnorodne dzieła, które przedstawiają różne style, więc każdy jest w stanie znaleźć tutaj coś, co wprawi go w zachwyt. Wśród najważniejszych twórców, których można podziwiać na tym terenie, wymienić można niesamowitego Pablo Picasso, Pieta Mondriana, Wasilly’ego Kandinsky’ego i El Lissitzky.

Sam van Abbe chciał stworzyć miejsce, które pozwoli kontemplować sztukę, pozwalając na relaks i chwilę zapomnienia od codzienności. Dzisiaj można kontynuować jego myśl, udając się do muzeum, które w chwili obecnej uważane jest za jedną z najważniejszych placówek kulturalnych na terenie Holandii.

Godziny otwarcia Van Abbemuseum

Od wtorku do niedzieli można przychodzić tutaj w godzinach od 11 do 17. Warto jednak upewnić się, ponieważ w internecie można znaleźć informacje, że Van Abbemuseum w czwartki otwarte jest nawet do godziny 21. Jest tam bezpośredni telefon (+31 40 238 1000), więc zawsze można zadzwonić na miejsce, aby upewnić się co do godzin otwarcia.

Bilety i ceny do Van Abbemuseum

Dzieci poniżej trzynastego roku życia mają wstęp do tego muzeum za darmo. Osoby dorosłe muszą za bilet zapłacić 12 euro. Studenci za swoje bilety zapłacą połowę z tej ceny, czyli jedyne 6 euro.

Poprzedni

Muzeum Phillipsa, czyli muzeum technologii w Eindhoven, bilety

Muzeum PSV, zwiedzanie, co zobaczyć, bilety, godziny otwarcia

Następny

Dodaj komentarz