TOP 20 atrakcji w Luksemburgu, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , ,

Luksemburg to mały, europejski kraj, który posiada wiele interesujących miejsc i miasteczek. W Luksemburgu znajduje się także wiele pięknych zamków, fortec, romantycznych miejscowości i malowniczych dolin, które warto zwiedzić. Jeśli jeszcze zastanawiasz się czy Luksemburg jest dobrym miejscem do odwiedzenia? to zapoznaj się z naszą listą TOP 20 atrakcji w Luksemburgu. Mamy nadzieję, że rozwieje ona Twoje wątpliwości i jak najszybciej zaplanujesz zwiedzanie tego wyjątkowego kraju.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Stara Dzielnica, Luksemburg

Stara Dzielnica w stolicy Luksemburga to doskonałe miejsce miejsce na rozpoczęcie zwiedzania tego pięknego kraju. Pierwotnie zabytkowe centrum miasta było otoczone pięknymi starożytnymi fortyfikacjami, które niegdyś nazywano „Gibraltarem Północy”. Obecnie można tu znaleźć bardzo klimatyczne brukowane uliczki, zabytkowe budynki i zadbane ogrody. 

Kolejną atrakcją w mieście Luksemburg jest katedra Notre Dame, którą zbudowano w XVII wieku. Jedną z jej charakterystycznych cech są piękne witraże pochodzące z XIX i XX wieku. Oprócz tradycyjnego wyposażenia świątyni można tu znaleźć również nowoczesne rzeźby, a także słynny posąg Madonny i Jezusa w miniaturowej formie. W katedrze dostępna jest także krypta, w której znajdują się groby członków luksemburskiej rodziny królewskiej. Wejście do krypty zdobią dwa posągi lwów.

Na Placu Guillaume w Luksemburgu niegdyś znajdował się klasztor Franciszkanów. Obecnie obszar ten jest całkowicie zamknięty dla pojazdów. Dodatkowo, znajduje się tu ratusz i słynny pomnik konny Wilhelma II, który był królem Holandii i wielkim księciem Luksemburga. W pobliżu warto zobaczyć także hiszpańską wieżyczkę i dawne koszary kawalerii.

Kolejnym interesującym miejscem w mieście Luksemburg jest klif Bock. Który jest znany z fortyfikacji i Casemates, czyli podziemnych tuneli i przejść. Tunele te są niesamowitym wyczynem inżynieryjnym, ponieważ mają one długość łącznie ponad 21 kilometrów i są wykopane w litych klifach skalnych. Zbudowano je z myślą o ukrywaniu żołnierzy, a także zapewnieniu miejsca do przechowywania koni oraz sprzętu. Wiele tuneli można zwiedzić, natomiast na szczycie płaskowyżu znajdują się ruiny dawnego zamku, który odkryto dopiero w 1963 roku.

Clervaux

Clervaux to miasto w kantonie o tej samej nazwie i w dystrykcie Diekirch, które położone jest w północnym Luksemburgu. Miejsce to znane jest główne z bitwy pod Clervaux (w grudniu 1944 r.), jednego z wielu konfliktów między siłami nazistowskimi a wojskami amerykańskimi. Miejscowość ta słynie także z pięknego zamku Clervaux (gdzie usytuowane jest Muzeum Ofensywy w Ardenach), Opactwa benedyktyńskiego Saint Maurice i Saint Maurus, kościoła Saints-Côme-et-Damien oraz kaplicy Loreto.

TOP 20 atrakcji w LuksemburguLarochette

Podobnie jak większość miejsc na tej liście najciekawszych atrakcji w Luksemburgu, Larochette słynie z dwóch pięknych zamków. I to właśnie z tych zamków w Larochette można podziwiać najlepsze widoki na to luksemburskie miasto! Larochette znajduje się w kantonie Mersch, jedynym luksemburskim kantonie, który nie ma granic międzynarodowych (z wyjątkiem kantonu Luksemburg). W zabytkowym centrum miasta warto również odwiedzić średniowieczny plac, kościół św. Donata, Muzeum Włókiennictwa, Centrum Kultury oraz Krzyż Sprawiedliwości, który znajduje się na placu Bleech. To ładne miasteczko położone jest w dolinie otoczonej malowniczymi lasami. 

Parc Merveilleux, Bettembourg

Parc Merveilleux znajduje się w mieście Bettembourg, około 13 km od Luksemburga i około 8 km od granicy francuskiej. Park ten warto odwiedzić nie tylko ze względu na zwierzęta tu żyjące, ale także dla centrum rozrywki, w którym znajduje się wiele atrakcji dla dzieci. 

Berdorf

Berdorf słynie z tego, że jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Luksemburgu. Znajduje się tu wiele malowniczych szlaków pieszych oraz miejsc, gdzie miłośnicy wspinaczek poczują się jak w raju. Dlatego też, jeśli lubisz wspinaczkę skałkową, tutejsze wzgórza stanowią doskonałą atrakcję. 

TOP 20 atrakcji w Luksemburgu – Echternach

Urocze miasteczko Echternach leży nad brzegiem pięknej rzeki Sûre, w pobliżu granicy z Niemcami. Miasto to oprócz wielu zabytków słynie z festiwali. Międzynarodowy festiwal muzyczny organizowany na przełomie wiosny i lata jest najbardziej znanym. W samym mieście można znaleźć także zabytkowe domy, wąskie uliczki oraz interesującą średniowieczną architekturę. Echternach (po luksembursku Iechternach) zasługuje także na pojawienie się w naszym zestawieniu najciekawszych atrakcji w Luksemburgu, ponieważ jest najstarszym miastem w kraju. Historia Echternach sięga 698 roku, kiedy to założono klasztor Benedyktynów, który dziś znany jest jako Opactwo Echternach. Od tego czasu małe średniowieczne miasteczko rozrastało się i rozwijało. Obecnie znajduje się tu kilka atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć podczas wizyty w tej miejscowości. Są to na przykład:

  • Bazylika św. Willibrorda (nazwana na cześć mnicha, który założył klasztor)
  • Muzeum Opactwa Echternach
  • Park Miejski i Ogrody Opactwa (w tym rokokowy pawilon i Oranżeria)
  • Zabytkowy rynek (w samym sercu miasta)
  • Willa rzymska (około 1200 metrów od historycznego centrum)

Opactwo benedyktynów, Echternach

Jeśli odwiedzasz miasto Echternach, koniecznie odwiedź także Opactwo Benedyktynów, które pochodzi z VII wieku i muzeum. Całe Opactwo składa się z czterech budynków i centralnego dziedzińca. Dodatkowo w bazylice znajduje się krypta z sarkofagiem św. Willibrorda, która wykonana jest z białego marmuru.

Pałac Wielkich Książąt, Mury Corniche i MUDAM w Luksemburgu

Pałac Wielkich Książąt jest oficjalną rezydencją Wielkiego Księcia i rodziny królewskiej Luksemburga. Jest on także jednym z najbardziej oszałamiających dzieł architektury w tym kraju. Pałac pochodzi z XVI wieku i łączy w sobie wiele stylów architektonicznych.

W mieście Luksemburg znajdują się także Mury Corniche, z których roztacza się malowniczy widok na miasto oraz dolinę. Jest to również miejsce, w którym znajduje się Brama Grund, którą zbudowano w 1632 r. W okolicy znajduje się także wiele innych atrakcji, takich jak na przykład kościół św. Michała czy Opactwo Neumünster, w którym znajdują się słynne organy piszczałkowe, a także „Czarna Dziewica” z XIV wieku.

Oprócz wielu atrakcji pochodzących sprzed wielu wieków, miasto Luksemburg posiada także kilka nowoczesnych muzeów, na przykład Muzeum Sztuki Nowoczesnej – MUDAM. Muzeum posiada ponad 4500 metrów kwadratowych powierzchni. Co ciekawe, powstało ono na murach dawnego Fortu Thungen z 1732 roku. Wewnątrz budynku znajdziesz fotografie, rzeźby oraz tkaniny. Cały kompleks muzealny znajduje się w Parc Drai Eechelen, który oferuje także szereg rzeźbiarskich dzieł sztuki oraz rozległe widoki na stare miasto w Luksemburgu.

TOP 20 atrakcji w LuksemburguEttelbruck

Kolejnym miejscem, w którym warto się zatrzymać podczas zwiedzania Luksemburga jest Ettelbruck. Po luksembursku Ettelbréck, który położony jest w kantonie i dystrykcie Diekirch. Ettelbruck jest dość nowoczesnym miastem w porównaniu do innych miejsc na tej liście. Przykładami tego są przestrzenie kulturalne, takie jak Däichhal (miejsce wydarzeń) lub CAPE – Center for the Plural Arts of Ettelbruck (centrum kulturalne). Poza tym warto tu odwiedzić Muzeum Pamięci Generała Pattona (nazwane na cześć amerykańskiego żołnierza z II wojny światowej) oraz kościół św. Sebastiana (kościół parafialny w Ettelbruck). 

Vianden

Vianden (po luksembursku Veianen) to jednocześnie miasto oraz stolica kantonu o tej samej nazwie. Miasto położone jest w dystrykcie Diekirch, regionie Oesling (zwanym także Ösling), w północno-wschodniej części Wielkiego Księstwa Luksemburga. Pomimo nieco ponad dwóch tysięcy mieszkańców, małe miasteczko jest jednym z najbardziej turystycznych miejsc w Luksemburgu, ze względu na zamek Vianden. Oprócz zamku, jedną z ciekawszych atrakcji do zobaczenia w Vianden jest odwiedzenie Domu Victora Hugo – Muzeum Literackiego. Jest to budynek, w którym słynny francuski pisarz mieszkał podczas swojego pobytu w tym kraju!

Miasto Vianden jest jednym z najbardziej malowniczych w całym Luksemburgu i znajduje się w pobliżu brzegów rzeki Rover Our. W Vianden znajduje się zamek, który zbudowano w IX wieku, a samo miasto otoczone jest średniowiecznym murem z wieżami strażniczymi. Warto wybrać się także na wycieczkę wyciągiem krzesełkowym, który wznosi się na wysokość 440 metrów i zapewnia niesamowite widoki na okolicę. Jeśli planujesz odwiedzić Vianden podczas jednodniowej wycieczki ze stolicy Luksemburga, będziesz musiał dojechać pociągiem do Ettelbruck, a następnie przesiąść się w autobus, który następnie jedzie do Vianden. 

Zamek Bourscheid

Miejscowość Bourscheid położona jest na płaskowyżu, przez który przepływają dwie rzeki Wark oraz Süre. Bourscheid oferuje wiele atrakcji na świeżym powietrzu. Wytyczono tu wiele malowniczo położonych szlaków turystycznych, jednak prawdziwą atrakcją jest zamek Bourscheid, który dominuje nad miejscowością ze szczytu o wysokości 137 metrów. Zamek został zbudowany w X wieku i do dziś stoi w doskonałym stanie. Polecamy  wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, aby dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca lub skorzystać z jednej z wycieczek audio. Jeśli odwiedzisz to miejsce wieczorem, będziesz mógł podziwiać zamek w pełnym oświetleniu. Wówczas prezentuje się on równie okazale i interesująco. 

TOP 20 atrakcji w Luksemburgu – Źródła termalne w Mondorf-les-Bains

Położona w regionie Mozeli w Luksemburgu, miejscowość Mondorf-les-Bains oferuje jedne z najlepszych źródeł termalnych w całej Europie. Najsłynniejszym z nich jest Mondorf le Domaine Thermal, wokół którego powstał  kompleks spa z hotelem. Uzdrowisko jest zasilane wodą źródlaną o temperaturze 24 stopni Celsjusza, która posiada liczne właściwości leczniczych (woda leczy podobno szereg chorób). Z pewnością, jeśli szukasz miejsca na relaks  w Luksemburgu, to jest to miejsce warte odwiedzenia.

Zamek Walferdange

Zamek Walferdange był rezydencją Wielkiego Księcia do końca XIX wieku i znajduje się w pobliżu lasu Grunewald. Miejscowość Walferdange znajduje się także w czołówce najpiękniejszych miejsc turystycznych w Luksemburgu. Walferdange znajduje się w pobliżu doliny Alzette, która słynie z bujnych lasów oraz wspaniałych widoków. Jakby tego było mało, Walferdange słynie również z mnóstwa kwiatów, a w szczególności z uprawy róż. Jeśli interesuje Cię historia i badania archeologiczne, to z pewnością zainteresuje Cię rzymska willa wraz z akweduktem, który biegnie głęboko pod ziemią.

Jezioro Upper-Sûre

W pobliżu Esch-sur-Sûre znajduje się Park Przyrody Upper-Sûre, w którym usytuowane jest słynne jezioro Upper-Sûre. Jezioro to jest jednym z najlepszych miejsc rekreacyjnych w Luksemburgu. Luksemburczycy przyjeżdżają tu w sezonie letnim, aby uprawiać sporty wodne, takie jak na przykład: pływanie, kajakarstwo czy żeglarstwo. Możesz tu także spróbować nurkowania lub windsurfingu.

TOP 20 atrakcji w Luksemburgu – Esch-sur-Sûre

Położone w kantonie Wiltz i okręgu Diekirch miasto Esch-sur-Sûre (po luksembursku Esch-Sauer lub Esch am Lach) jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w tym europejskim kraju. Podobnie jak Vianden, miasto to powstało u podnóża murów zamku Esch-sur-Sûre. Co ciekawe, nazwa miejscowości wzięła się od otaczającej jej rzeki. Obecnie zamek jest w ruinie, jednak warto go odwiedzić ze względu na panoramiczne widoki na historyczne centrum Esch-sur-Sûre i otaczający go zielony krajobraz. Poza tym warto wybrać się na spacer wąskimi krętymi uliczkami po miejscowości Esch-sur-Sûre. Na uwagę zasługują również kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz malownicze wzgórza znajdujące się po drugiej stronie rzeki Sûre!

Miejscowość Beaufort i przepiękny zamek

Beaufort (po luksembursku Beefort) to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Luksemburgu. Jest to także jedno z niewielu europejskich miast, które posiada dwa zamki. I chociaż te zamki w Beaufort są główną atrakcją tego malowniczego miejsca to warto odwiedzić także inn interesujące miejsca, które się tu znajdują. Warto zobaczyć kościół św. Michała (zbudowany w stylu neogotyckim), ratusz, a także malownicze uliczki z kolorowymi domami, które tworzą historyczne centrum miasteczka. Podobnie jak Echternach, miasto Beaufort znajduje się w kantonie Echternach, w okręgu Grevenmacher (po luksembursku Gréiwemaacher).

Rezerwat przyrody Haff Reimech

Rezerwat przyrody Haff Reimech znajduje się w regionie winiarskim, w pobliżu Schengen oraz Remich. Jest to miejsce, do którego warto przyjechać, jeśli chce się poznać różnorodność flory oraz fauny Luksemburga. Biodiversum znajduje się na sztucznie utworzonej wyspie i można tu zwiedzać dobrze zachowany rezerwat przyrody, a także wystawę poświęconą podwodnemu światu. W miejscu tym kładziony jest specjalny nacisk na nauczanie odwiedzających o zrównoważonym rozwoju oraz dbaniu o środowisko.

TOP 20 atrakcji w LuksemburguSchengen

Miejscowość Schengen jest znana z dwóch powodów: ze względu na swoje doskonałe wina i układ z Schengen, który został tu podpisany 14 czerwca 1885 roku. Schengen znajduje się w najbardziej wysuniętym na południowy wschód punkcie Luksemburga (w kantonie Remich, dystrykt Grevenmacher). W pobliżu usytuowana jest granica z Niemcami i z Francją! W Schengen warto zobaczyć między innymi: dziesiątki tarasowych winnic, kościół Świętego Zbawiciela, Europejskie Muzeum Schengen (lub Europejskie Centrum Schengen), Plac Gwiazd (Park Pamięci), Totemy Pokoju (zainstalowane obok rzeki Mozeli), piękne ogrody oraz zamek Schengen.

Dolina Siedmiu Zamków

W regionie Guttland w Luksemburgu znajduje się tak zwana „Dolina Siedmiu Zamków”, która rozciąga się na długości 27 kilometrów. Warto wybrać się podróż tym szlakiem, aby poczuć się jak w średniowieczu. Podróż przez „Dolinę Siedmiu Zamków” pozwala odwiedzającym poznać Guttland – region Wielkiego Księstwa, który posiada jedno z największych zagęszczeń średniowiecznej architektury w Europie. Trasa widokowa łączy zwiedzanie siedmiu zamków. Zwiedzanie warto rozpocząć w Koerich lub Mersch. Ponad 25-kilometrowa malownicza trasa łączy Mersch z Koerich, gdzie znajduje się odnowiony XII-wieczny zamek. Na trasie można podziwiać lasy i urocze małe wioski. Nie spiesz się i odkrywaj te zabytki we własnym tempie. Na trasie zwiedzania znajdują się zamki w Mersch, Schoenfels, Hollenfels, Koerich, Septfontaines oraz dwa zamki w Ansembourg. Stary zamek Ansembourg i zamek Septfontaines są własnością prywatną i nie można ich obecnie zwiedzać. Strategicznie rozmieszczone punkty widokowe rekompensują to, oferując zapierające dech w piersiach widoki z obu zamków. 

Przykładowo zamek w Mersch pochodzi z XIII wieku i położony jest w centrum Mersch. Historia zamku sięga XIII wieku. Na przestrzeni wieków zamek przetrwał liczne ataki oraz zniszczenia. Po zakrojonej na szeroką skalę renowacji w zamku mieści się obecnie biuro administracyjne gminy Mersch. Natomiast zamek w Koerich pochodzi i XII wieku i jest on typowym przykładem nizinnych zamków. Ze swoją imponującą wieżą i murami zewnętrznymi ułożonymi w prawie idealny kwadrat, tworzy niezwykłą całość z barokowym kościołem oraz zabytkowymi domami Koerich. Co ważne, jest on dostępny dla osób niepełnosprawnych. Przez cały rok organizowane są także liczne wydarzenia kulturalne.

Mullerthal

Na zakończenie naszej listy najlepszych miejsc do odwiedzenia w Luksemburgu prezentujemy miejscowość Mullerthal (po luksembursku Mëllerdall).  Ta maleńka miejscowość znajduje się w kantonie Echternach. Pomimo tego, że jej rozmiar jest naprawdę niewielki, miejscowość ta i region oferuje wiele atrakcji. Cały region Mullerthal nazywany jest często „Małą Luksemburską Szwajcarią” (po luksembursku Kleng Lëtzebuerger Schwäiz; po francusku Petite Suisse Luxembourgeoise; a po niemiecku Kleine Luxemburger Schweiz). Przydomek ten powstał ze względu na liczne podobieństwa geograficzne ze Szwajcarią. Dzięki kilku szlakom poprowadzonym przez gęste lasy, piękne wodospady i tajemnicze jaskinie, Mullerthal jest prawdziwym rajem dla miłośników outdooru oraz przyrody!

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Dordrecht – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Temperatura i pogoda w Luksemburgu w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz