TOP 20 atrakcji w Amsterdamie i okolicach, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , , , , ,

Amsterdam – stolica Holandii jest popularnym miastem, do którego przyjeżdżają turyści z całej Europy. Z licznymi uniwersytetami, z ponad 40 muzeami, wieloma teatrami i miejscami rozrywki, Amsterdam jest również wiodącym centrum kulturalnym Holandii.  Ponadto, Amsterdam słynie z wielu dobrze zachowanych zabytkowych budowli. W sumie w mieście znajduje się ponad 6700 budynków pochodzących z okresu od XVI do XVIII wieku. Amsterdam jest także doskonałym miastem do zwiedzania na piechotę lub rowerem. W mieście znajduje się także wiele pięknych mostów, które łączą 90 wysp znajdujących się w tym mieście. Osiem z nich to stare drewniane mosty zwodzone, takie jak na przykład Magere Brug (Most Magera), który jest jednym z najpopularniejszych mostów w mieście. Oczywiście w Amsterdamie jest mnóstwo rzeczy do zobaczenia. Poniżej przedstawiamy TOP 20 atrakcji w Amsterdamie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dom Anny Frank

Na Prinsengracht stoi Dom Anne Frank (Anne Frank Huis). Jest to dom, w którym cała rodzina Anne Frank (1929 -1945) żyła w ukryciu przez kilka lat trwania wojny. Frankowie byli uchodźcami żydowskimi, którzy pochodzili z Frankfurtu. Co ciekawe, to właśnie w tym domu Anne napisała swój pamiętnik. Po zakończeniu wojny stał się on światowym bestsellerem. Duża część domu zachowano w takim stanie, w jakim była podczas życia Anny i jej rodziny. Warto jednak wiedzieć, że bilety są wyprzedawane nawet na dwa lub więcej miesięcy wcześniej. Warto więć zaplanować i kupić bilety z wyprzedzeniem przez Internet na stronie: https://www.annefrank.org/en/  

Adres: Prinsengracht 263-267, Amsterdam

Dzielnica Jordaan

Jordaan to najpopularniejsza z dzielnic Amsterdamu. Słynie ona z tętniących życiem targów, ekskluzywnych restauracji oraz butików. Jest to także doskonałe miejsce do przyjemnych spacerów po malowniczych uliczkach. Dodatkowo wiele atrakcji turystycznych znajduje się właśnie w tej dzielnicy.  Jordaan najbardziej znane jest jako miejsce, w którym znajduje się Dom Anny Frank. Jednak w okolicy dostępne są także inne atrakcje takie jak: Woonboots Museum – pływające muzeum poświęcone łodziom mieszkalnym oraz Amsterdamskie Muzeum Sera. Restauracje i kawiarnie w Jordaan stały się modnym miejscem, gdzie można usiąść i obserwować ludzi, słuchając tradycyjnej holenderskiej muzyki ludowej.

Plac Dam

Plac Dam jest jednym z najbardziej obleganych przez turystów miejsc w Amsterdamie. Największą atrakcją, która się tu znajduje jest XVII-wieczny Pałac Królewski (Koninklijk Palace). Na placu Dam znajdują się również najważniejsze atrakcje turystyczne, takie jak Nowy Kościół (Nieuwe Kerk), Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds oraz pomnik poświęcony holenderskim żołnierzom, którzy stracili życie podczas II wojny światowej.

Pałac Królewski w Amsterdamie

Pałac Królewski w Amsterdamie (Koninklijk Paleis van Amsterdam) do 1808 r. pełnił funkcję ratusza miejskiego. Budowa tego pałacu była trudnym wyzwaniem, kiedy rozpoczęto ją w 1648 roku. Wymagała bowiem zatopienia ponad 13,600 pali, by podtrzymać ogromną strukturę.  Projekt budowli oparto na architekturze pochodzącej ze starożytnego Rzymu. Zewnętrzna część jest klasyczna, podczas gdy wnętrze urządzono z przepychem i bogactwem. Pałacowe apartamenty ozdobiono wieloma płaskorzeźbami, ornamentami, marmurowymi rzeźbami i fryzami. Warto obejrzeć tu malowidła sufitowe autorstwa Ferdinanda Bola i Goverta Flincka, którzy byli uczniami Rembrandta.  Do pozostałych atrakcji w pałacu należy także jedna z najwspanialszych kolekcji mebli na świecie oraz pokój skarbnika miejskiego z przepięknym kominkiem. Z pewnością najważniejszym i największym pomieszczeniem w Koninklijk Paleis van Amsterdam jest Sala Rady. Jest ona pięknie zdobiona i uznawana jest za jedną z najpiękniejszych sal w Europie.

Adres: Nieuwezijds Voorburgwal 147, Amsterdam

Pomnik Rembrandta na placu Rembrandta

Rembrandt wspólnie z żoną, spędził najlepsze lata w budynku przy ulicy Jodenbreestraat, gdzie obecnie mieści się Muzeum Domu Rembrandta (Museum Het Rembrandthuis). To właśnie tutaj, w żydowskiej dzielnicy stworzył wyjątkowe obrazy. Rembrandt mieszkał w tym domu przez około 20 lat. Dom urządzono w stylu XVII-wiecznym. W Zuiderkerk (Kościół Południowy) pochowanych jest troje dzieci Rembrandta i jeden jego uczeń. Kościół zbudowano na przestrzeni lat 1603-1611 i co ciekawe był on pierwszym protestanckim kościołem zbudowanym w Amsterdamie po reformacji. Zaprojektował go Hendrick de Keyser – architekt, który także jest tu pochowany. Innym miejscem w Amsterdamie związanym z Rembrandtem jest Plac Rembrandta, gdzie usytuowany jest pomnik tego słynnego malarza oraz restauracje i kawiarnie. Adres: Jodenbreestraat 4, Amsterdam

Natura Artis Magistra (Artis)

Ogród zoologiczny Natura Artis Magistra (Artis) to światowej klasy atrakcja, którą utworzono w 1838 roku. Co ciekawe, amsterdamskie zoo jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie.  W zacienionym ogrodzie, z licznymi zabytkowymi budynkami, można podziwiać różne gatunki zwierząt pochodzące z całego świata. Na przykład tutejsze akwarium zbudowano w 1882 roku. Znajduje się w nim m.in. skomplikowany system rafy koralowej. Innymi atrakcjami zoo są m.in.: muzeum zoologiczne, insektarium, pawilon motyli oraz planetarium. Znajduje się tu także biblioteka z bogatą kolekcją historycznych książek oraz cennych druków. W pobliżu tej atrakcji przyrodniczej znajduje się również replika Normaal Amsterdams Peil  (NAP), która pokazuje średni poziom wody w Morzu Północnym.

Adres: Plantage Kerklaan 38-40, Amsterdam

Stedelijk Museum Amsterdam

Utworzone w roku 1895 Stedelijk Museum Amsterdam posiada jedną z najbardziej pokaźnych kolekcji sztuki nowoczesnej w Europie. Muzeum koncentruje się na XIX- i XX-wiecznym malarstwie francuskim i holenderskim. W kolekcji tego muzeum znajdują się dzieła twórców wielu znanych ruchów artystycznych, takich jak na przykład: De Stijl. Znajdziesz tu prace m.in.: Van Doesburga, De Kooning, Mondriana, Rietvelda, Rosenquista, Chagall, Dubuffet oraz Matisse. Natomiast w ogrodzie rzeźb można podziwiać dzieła m.in.: Moore’a, Rodina, Renoira oraz Vissera.  Adres: Museumplein 10, Amsterdam

Joods Historisch Museum

Joods Historisch Museum to Żydowskie Muzeum Historyczne, którego zbiory znajdują się w czterech synagogach. Jedna z nich – Grote Synagoga, powstała w 1670 roku. Do najważniejszych atrakcji tego muzeum należy spora kolekcja artefaktów religijnych ( ozdobne nakrycia głowy, wieszaki oraz baldachimy ceremonialne). Muzeum posiada również dużą bibliotekę, natomiast w Obbene Sjoel – Górnej Synagodze usytuowana jest koszerna restauracja. Na stronie internetowej muzeum (https://jck.nl/en) można znaleźć szczegóły dotyczące programu koncertowego, w którym przy świecach występują znani artyści lokalni i międzynarodowi.

Adres: Nieuwe Amstelstraat 1,  Amsterdam

Kalverstraat i Vlooienmarkt

W czasie każdej podróży nadchodzi moment, w którym warto zrobić zakupy. Amsterdam oferuje wiele miejsc, w których można zrobić zakupy, zarówno jeśli chodzi o luksusowe towary, lokalne rzemiosło, jak i ciekawe pamiątki. Najbardziej znanym – i zazwyczaj najbardziej zatłoczonym – jest Kalverstraat z wieloma eleganckimi butikami, galeriami, perfumeriami, kawiarniami oraz restauracjami.

Muzeum Nauki NEMO

Wznosząc się wysoko nad wodą niczym kadłub potężnego okrętu wojennego, ten nowoczesny budynek mieści Muzeum Nauki NEMO od 1997 roku. Muzeum znajduje się w starych wschodnich dokach Amsterdamu. Jest to światowej klasy centrum nauki, które znajduje się na pięciu piętrach. Na każdym piętrze muzeum dostępne są zabawne (i pouczające) interaktywne eksponaty, które są doskonałą atrakcją dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Do najważniejszych atrakcji należą działy poświęcone ludzkiemu ciału i umysłowi. Na miejscu znajduje się także plac zabaw, sklepik muzealny i kawiarnia na dachu, która jest świetnym miejscem na chwilę przerwy.  Adres: Oosterdok 2, Amsterdam

Narodowe Muzeum Morskie

Narodowe Muzeum Morskie (Het Scheepvaartmuseum) jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla osób interesujących się statkami i morzem. Można tu poznać długą i bogatą historię holenderskiej floty wojskowej oraz handlowej. Muzeum oferuje imponującą kolekcję artefaktów związanych z morzem. Oprócz eksponatów związanych z żeglarstwem, w muzeum znajdują się także modele statków, historyczna broń, mapy i dzieła sztuki, w tym wiele przedstawiających ważne bitwy morskie z udziałem holenderskiej floty.

Adres: Kattenburgerplein 1, Amsterdam

Ermitaż Amsterdam

Kolejnym miejscem, które oferuje bogatą kolekcję muzealną jest Ermitaż Amsterdam (otwarty w 2009 roku). Ermitaż znajduje się w majestatycznym, starym budynku pochodzącym z lat 80-tych XVI wieku. Muzeum posiada wiele eksponatów skupiających się na długotrwałych relacjach między Rosją a Holandią, a także jeden, który przedstawia historię samego budynku. Warto odwiedzić także piękny ogród na dziedzińcu oraz tutejszą restaurację.  Adres: Amstel 51, Amsterdam

Rijksmuseum

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Amsterdamu – i z pewnością najważniejszą – jest Rijksmuseum (Muzeum Narodowe), które założono w 1798 roku. Można tu podziwiać ogromną kolekcję sztuki i antyków. Ta imponująca kolekcja posiada milion artefaktów kulturowych począwszy od XIII wieku do czasów współczesnych.

Adres: Museumstraat 1, Amsterdam

Muzeum Van Gogha

Spektakularne Muzeum Van Gogha jest obowiązkowym punktem zwiedzania Amsterdamu dla miłośników sztuki. Od momentu otwarcia w 1972 roku stanowi jedną z największych atrakcji tego miasta. Muzeum poświęcone jest życiu i niezwykłemu artyzmowi jednego z najbardziej znanych malarzy na świecie. Ten nowoczesny budynek zaprojektowany przez Gerrita Rietvelda oferuje największą na świecie kolekcję obrazów i artefaktów Van Gogha.

Adres: Museumplein 6, Amsterdam

Vondelpark

Największy i najczęściej odwiedzany park w Amsterdamie – Vondelpark zajmuje powierzchnię około 120 akrów. Oprócz ogromnych połaci zieleni, ze stawami i licznymi ścieżkami, park ten posiada przepiękny oraz imponujący ogród różany, w którym rośnie ponad 70 różnych odmian róż.

Westerkerk

Położony obok Muzeum Anny Frank, amsterdamski Kościół Zachodni (Westerkerk) jest jednym z najpopularniejszych kościołów w mieście. Jest on z pewnością także jednym z najbardziej atrakcyjnych architektonicznie. Budowę kościoła ukończono w 1630 roku. Jego 85-metrowa wieża, popularnie zwana „Langer Jan” (Wysoki Jan) jest najwyższą w mieście. Na szczycie iglicy znajduje się duża replika korony cesarskiej, umieszczona tam ku pamięci cesarza. Wewnątrz wieży znajduje się także carillon.

Adres: Prinsengracht 279, Amsterdam

Hortus Botanicus Amsterdam

Amsterdam oferuje także wiele zieleni w samym sercu miasta. Hortus Botanicus Amsterdam to miejski ogród botaniczny, który jest jednym z najstarszych na świecie. Zdecydowanie powinien się on znaleźć w Twoim planie zwiedzania Amsterdamu.  Park utworzono w 1638 roku. Początkowo był to skromny ogród ziołowy dla tutejszych lekarzy i aptekarzy. Natomiast obecnie można tu podziwiać rzadkie rośliny, drzewa, egzotyczne kwiaty oraz dużą oranżerię posiadającą różne strefy tropikalne.

Adres: Plantage Middenlaan 2a, Amsterdam

Oude Kerk

Oude Kerk (Stary Kościół) zbudowano w roku 1306. Jest to najstarszy obiekt w mieście, który pozostał niezmieniony od czasów Rembrandta. To wspaniałe dzieło architektury stało się pierwowzorem dla kilku innych kościołów w okolicy. W ciągu wieków dobudowano do niego wiele dodatków m.in.: duże kaplice boczne z początku 1500 roku. Na początku 1500 roku  zbudowano także portal, który prowadzi do tzw. Żelaznej Kaplicy, gdzie za potężnymi żelaznymi drzwiami przechowywane są dokumenty świadczące o nadanych miastu przywilejach ( z 1275 roku). Wieżę dobudowano w XVI wieku i posiada carillon z 1658 roku, który jest jednym z najcenniejszych w tym kraju. Z wieży Oude Kerk roztacza się także wspaniały widok na Amsterdam.

Adres: Oudekerksplein 23, Amsterdam

Nieuwe Kerk

Nieuwe Kerk (Nowy Kościół) to budynek, który pełnił funkcję kościoła w którym koronowano holenderskich monarchów od 1814 roku. Leży w sercu Amsterdamu, obok Pałacu Królewskiego na placu Dam. Obecnie plac Dam i kościół Nieuwe Kerk są wykorzystywane do funkcji publicznych, takich jak targi antyków czy wystawy sztuki.

Adres: Dam, Amsterdam

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Jak kształtują się ceny w Brukseli – stolicy Europy

Wycieczka do Amsterdamu – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz