Temperatura i pogoda w Belgii w ciągu roku

Tagi , ,

Belgię cechuje przede wszystkim klimat umiarkowany morski, co oznacza, że jadąc do tego kraju można spodziewać się częstych opadów deszczu oraz niskich amplitud termicznych (około trzech stopni w styczniu i 18-stu stopni w lipcu). Temperatura powietrza w ciągu roku wynosi tam około 15 stopni Celsjusza. Średnia roczna opadowa w północnej i środkowej Belgii waha się do 700 do 800 mm. W skali miesiąca  suma opadów styczniu wynosi 65 mm oraz 78 mm w lipcu (źródło: Eurometeo: The meteo at Brussels). Planując wyjazd do Belgii należy pamiętać przede wszystkim o tym, że najważniejszymi cechami klimatu tego kraju są: bardzo wysoka wilgotność powietrza, dosyć częste opady deszczu oraz nierzadko występujące  zachmurzenia.  Warto dodać, że zimy w tych kraju są łagodne, a lata dosyć chłodne. Jaka pogoda w Belgii jest w ciągu roku?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym dokładnie charakteryzuje się pogoda i temperatura powietrza w Belgii w poszczególnych miesiącach roku?

Pogoda w Belgii w marcu:

Jadąc do Belgii w marcu nie ma co oczekiwać wysokich temperatur. Słupki rtęci na termometrach w tym czasie pokazują tylko 14 stopni Celsjusza w ciągu dnia i około 5 stopni C. nocą.  W tym miesiącu występuje średnio 21 dni z opadami deszczu, a wilgotność powietrza sięga 78%. W tym czasie można zaobserwować jedynie po 4 godziny słoneczne.

Jakich temperatur możemy spodziewać się w kwietniu?

Pogoda w kwietniu w Belgii bardzo przypomina marcową. Średnia temperatura powietrza jest jednak trochę wyższa i wynosi około 17 stopni Celsjusza za dnia i około 7 st. C. nocą. Nadal jest nieco chłodno, a powietrze jest bardzo rześkie. W tym miesiącu występuje również 21 dni z opadami. Godzin słonecznych jest jednak więcej  niż w marcu (5h), a wilgotność powietrza jest na poziomie 74%.

Jaka pogoda będzie w maju?

Maj bez wątpienia jest cieplejszym miesiącem niż marzec czy kwiecień. W tym czasie temperatury powietrza w Belgii wynoszą około 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 10 st. C. nocą.  Podczas tego okresu zazwyczaj występuje 14 dni z opadami deszczu, a wilgotność powietrza sięga 71%. Można również zaobserwować więcej godzin słonecznych (6h).

Czego spodziewać się możemy w czerwcu?

Czerwiec jest jednym z cieplejszych miesięcy w Belgii. W tym czasie średnia temperatura powietrza w dzień wynosi 22 stopnie Celsjusza, a nocą 11 st. C.. Można spodziewać się wtedy tylko 18-stu dni z opadami deszczu oraz wilgotności powietrza na poziomie 74%. Podobnie jak w maju w czerwcu występuje 6 godzin słonecznych.   

Jaka pogoda jest w Belgii w lipcu:

Lipiec bez wątpienia jest ciepłym miesiącem w Belgii. Temperatury powietrza w ciągu dnia wynoszą wtedy średnio 24 stopnie Celsjusza, a nocą 13 st. C.. W tym miesiącu występuje około 19-stu dni z opadami deszczu, a wilgotność powietrza jest na poziomie 77%.  W lipcu  występuje średnio po 7 godzin słonecznych.

Temperatury w sierpniu:

Sierpień bez wątpienia jest również uważany za najcieplejszy miesiąc w Belgii. średnie temperatury w tym czasie w ciągu dnia wynoszą 25 stopni Celsjusza, a nocą 16 st. C.. Można zaobserwować wtedy 14 dni z opadami deszczu, gdzie wilgotność powietrza sięga wówczas 76%. W porównaniu do lipca w sierpniu można zauważyć  mniej godzin słonecznych – 6h . 

Pogoda w Belgii we wrześniu:

W Belgii we wrześniu można zaobserwować znaczne ochłodzenie. Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi wtedy 18 stopni Celsjusza, a nocą spada do 10 st. C.. W tym miesiącu można spodziewać się około 18-stu dni z opadami deszczu, a wilgotność powietrza jest na poziomie 84%. Godzin słonecznych jest znacznie mniej niż w poprzednich okresach, bo tylko 4.

Jakich temperatur można spodziewać się październiku? 

Pogoda w październiku w Belgii przypomina nieco kwietniową. Temperatura powietrza wynosi wtedy 16 stopni Celsjusza w dzień i 10 st. C. nocą.  Wilgotność powietrza jest praktycznie na takim samym poziomie jak we wrześniu i wynosi 84%. W tym miesiącu można spodziewać się około 20-stu dni deszczowych, a liczba godzin słonecznych to tylko 3.  

Pogoda w Belgii w listopadzie

W Belgii w listopadzie da się zaobserwować spore ochłodzenie. Średnia temperatura za dnia wynosi wtedy niespełna 10 stopni Celsjusza, a nocą 4 st. C.. Wilgotność powietrza jest bardzo wysoka i wynosi 87%. W tym miesiącu występuje około 21 dni z opadami deszczu. Jest również bardzo mało godzin słonecznych – 2h. 

Podsumowanie – pogoda i temperatura w Belgii

Bez wątpienia Belgia jest krajem, gdzie opady deszczu występują o każdej porze roku. Najmniejsza wilgotność powietrza zauważalna jest w maju i wynosi 71% ( przy około 14-stu dniach z opadami deszczu w miesiącu), a największa w listopadzie na poziomie 87% ( występuje wtedy około 21 dni z opadami ). Najcieplejszym okresem w tym kraju jest sierpień. Temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi wtedy średnio 25 stopni Celsjusza, a nocą 16 st. C.. Z przedstawionych powyżej miesięcy zdecydowanie najchłodniejszy z nich to listopad. Słupki rtęci na termometrach pokazują w tym czasie około 10 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 4 st. C. nocą. Warto pamiętać również o tym, że to właśnie wtedy, gdy temperatury powietrza są najwyższe, można zaobserwować największą liczbę godzin słonecznych. Nie jest ona jednak spektakularnie wysoka. Dla porównania w Polsce w maju jest około 16-stu godzin słonecznych, a w Belgii w tym miesiącu jest ich niespełna 6.

Poprzedni

Co kupić w Belgii i jakie pamiątki przywieźć?

Zima w Belgii, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz