Stary Kościół (Oude Kerk) w Amsterdamie, zwiedzanie

Tagi , ,

Stary Kościół, zwany w języku holenderskim Oude Kerk jest jedną z większych atrakcji turystycznych Amsterdamu, a także zabytkiem z niezwykle długą historią. Pochodzący z XIII wieku, a w obecnej formie z XVI wieku jest najstarszym kościołem w Amsterdamie. Początkowo katolicki a później protestancki kościół na przestrzeni stuleci był miejscem wielu wydarzeń, w tym oficjalnie uznanego cudu, a dziś jest nie tylko miejscem nabożeństw religijnych, ale i wydarzeń kulturalnych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Stary Kościół (Oude Kerk) w Amsterdamie

Adres Oude Kerk to Oudekerksplein 23, 1012 GX Amsterdam, dzielnica De Wallen. Położenie jest nietypowe jak na kościół ponieważ znajduje się on w centrum Dzielnicy Czerwonych Latarni – De Wallen – znanej jako dzielnica prostytutek. W bliskim sąsiedztwie znajdują się domy publiczne z prostytutkami stojącymi w oknach, sklepy z asortymentem erotycznym i inne punkty charakterystyczne dla owej dzielnicy, tuż obok głównego wejścia znajduje się coffee shop.

Jak dojechać do Starego Kościoła (Oude Kerk) w Amsterdamie

Transport możliwy jest samochodem, komunikacją publiczną lub na piechotę. W pobliżu znajdują się przystanki metra: Nieuwmarkt, Rokin, Centraal Station, przystanki autobusowe i tramwajowe: Nieuwezijds Kolk, Dam, Prins Hendrikkade. Dotrzeć można również koleją do Amsterdam Centraal skąd jest 10 minut piechotą do celu lub nawet promem do przystanku Centraal Station i IJplein. Przy dworcu głównym jest możliwość zaparkowania samochodu.

Historia i ciekawostki na temat Starego Kościoła w Amsterdamie

Oude Kerk został poświęcony 17 września 1306 roku, natomiast 12 marca 1345 roku miał w nim miejsce cud. Chory mężczyzna zwymiotował hostię podaną mu przez kapłana, który przyniósł ją z tego kościoła. Następnie kapłan wrzucił sprofanowaną hostię w ogień. Okazało się że hostia nie spłonęła, co uznali za boską interwencję. W następnych stuleciach wielokrotnie przebudowywano kościół przy wsparciu finansowym pielgrzymów przybywających do miejsca cudu.

Następnie w 1566 roku dobudowano wysoką dzwonnicę. W 1578 stał się kościołem protestanckim w wyniku reformacji, wtedy też zniszczono część wystroju. W 1724 dołączono organy uznawane za najlepsze w Holandii. Na msze w Oude Kerk chodził słynny holenderski malarz Rembrandt van Rijn, a jego żonę tam pochowano. Praktyka chowania zmarłych pod podłogą kościoła istniała do 1865 roku, a pochowanych zostało około 10000 osób w 2500 grobów. W pierwszą sobotnią noc po 12 marca organizowane są katolickie procesje obok kościoła, których zwyczaj został zapoczątkowany w czasach reformacji. Uczestniczy w nich ok. 8 tysięcy katolików.

Dlaczego warto odwiedzić Stary Kościół (Oude Kerk) w Amsterdamie

Miłośnicy sztuki mogą podziwiać wystrój i architekturę gotycką najstarszego budynku w Amsterdamie. Istnieje możliwość wejścia na 67-metrową wieżę zegarową z 1325 roku i podwyższoną w 1564. Kościół jest miejscem wielu wydarzeń, organizowane są wystawy. Koncerty organowe odbywają się tu od przełomu XVI i XVII wieku do dnia dzisiejszego, ze wspaniałą akustyką i dźwiękiem najlepszych w Holandii, XVIII-wiecznych organów. Zobaczyć można groby słynnych osób, jak wspomnianej żony Rembrandta.

Godziny otwarcia Starego Kościoła (Oude Kerk) w Amsterdamie

Kościół czynny jest od poniedziałku do soboty od godziny 10:00 do 18:00, w niedziele od 13:00 do 17:30. Zamknięty w dni 1 stycznia, 27 kwietnia i 25 grudnia. Wieża czynna jest od kwietnia do września, w czwartek, piątek i sobotę od godziny 13:00 do 17:00 z wejściami co pół godziny.

Poprzedni

Centrum handlowe Magna Plaza w Amsterdamie, co kupić, marki

De Wallen – dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz