Spacerem po Mont des Arts, czyli dzielnicy artystycznej w Brukseli

, Tagi , , , , ,

Mont des Arts w Brukseli to prawdziwa mekka dla miłośników sztuki i historii. Miejsce przyciąga turystów ze wszystkich zakątków świata. To bajeczna lokalizacja dla wszystkich spragnionych prawdziwej artystycznej przygody. Spacerując po tej dzielnicy pełnej sztuki, można podziwiać niezliczone zabytki oraz odkrywać ciekawe miejsca. Warto wybrać się Mont des Arts chociaż na weekend, by poznać uroki tego fascynującego miejsca. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Mont des arts – dzielnica pełna sztuki

Mont des arts jest inaczej nazywany Wzgórzem Artystów – nie bez przyczyny. Spacerując tą historyczną dzielnicą, można zobaczyć piękny Pałac Królewski oraz wyjątkowe muzea. Znajduje się tutaj również punkt widokowy, z którego można podziwiać rozległą panoramę miasta oraz wieżę ratusza. Spacerując tym pięknym miejscem znajdującym się w Brukseli, koniecznie należy zwiedzić Muzeum Instrumentów Muzycznych, Pałac Królewski, a także Katedrę Świętych Michała i Guduli. Tuż nieopodal znajduje się Royal Museum of Fine Arts będące gratką dla pasjonatów dzieł sztuki dawnej oraz współczesnej. Obecnie można zwiedzić cztery działy, czyli Muzeum Sztuki Dawnej, Nowoczesnej oraz Muzeum Antoniego Wiertza i Muzeum Konstantyna Meuniera.

Znajdujący się tutaj kompleks muzeów, galerii sztuki i placów zabaw platforma widokowa oferuje niezapomniane doznania kulturalne.

Brussels, Belgium - 04122023: Streets of Bruxelles in spring under clouds. View of Bryssel. Belgian city.  View from Mont des Arts Garden, Jardin du Mont des Arts. People listening to music with view
Ogród Mont des Arts o zachodzie słońca w Brukseli, Belgia, licencja: shutterstock/By Pavel+Larsson

Spacer po wzgórzu artystów w Belgii

Spacerując po Mont des Arts, koniecznie należy zwiedzić Katedrę Świętego Michała i Świętej Guduli. Jest to gotycki kościół, który powstał w XI wieku i robi piorunujące wrażenie. W kościele są usytuowane dzieła sztuki takie jak posągi apostołów na kolumnach czy monumentalne organy umieszczone w jaskółczym gnieździe. Można zobaczyć także barokową ambonę, która przedstawia między innymi wygnanie Adama i Ewy z raju. Nietuzinkowe witraże także są godnymi zobaczenia, podobnie jak ołtarz, który jest wykonany z pozłacanej miedzi czy rzeźba Matki Boskiej Wyzwolicielki pochodząca z XVI wieku. 

Chodząc po wzgórzu, można także zobaczyć ciężkie konstrukcje geometryczne pochodzące z początku XX wieku. Znajduje się tam między innymi Biblioteka Królewska Belgii, która w swoich zasobach posiada ponad 5000 mionów manuskryptów, a także utworów muzycznych i książek. Biblioteka to kompleks kilku budynków. Na placu znajduje się również ogród, który jest dziełem architekta Rene Pechere.

Brussels, Belgium - 04122023: Streets of Bruxelles in spring under clouds. View of Bryssel. Belgian city.  View from Mont des Arts Garden, Jardin du Mont des Arts. People listening to music with view
Uliczni artyści na Ratusz i obszar Mont des Arts, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By Pavel+Larsson

Wzgórze życiem tętniące

Wzgórze jest miejscem, które tętni życiem, między innymi za sprawą fundacji Jacquesa Brela, która systematycznie organizuje różnorodne wystawy. Zwiedzający fundacje mogą poznać nie tylko dzieła tego wybitnego piosenkarza, ale także sekrety z życia artysty.

Spacerując placem, z pewnością napotkasz na oficjalną rezydencję belgijskiego monarchy, czyli Palais Royal de Bruxelles, która wygląda niezwykle imponująco. W swoich wnętrzach mieści wiele sal, między innymi salę królewską, złota salę z XVIII-wiecznymi meblami oraz salę lustrzaną. Charakterystycznym elementem całego obiektu jest flaga informująca o obecności władcy. Jeśli jest wciągnięta na maszt oznacza, że jest on u siebie. Każdego dnia o godzinie 14.00 zmieniana jest warta.

Wolny czas spędzony w tej magicznej dzielnicy pozwala zanurzyć się w atmosferze artystycznej stolicy Europy, odkrywając nieznane zakątki i klimatyczne miejsca. Zachowana tutaj harmonia pomiędzy historią a współczesnością sprawia, że spacer po Mont des Arts to niezwykła podróż przez bogatą kulturę Brukseli.

Poprzedni

Gdzie dobrze zjeść blisko Parlamentu Europejskiego w Brukseli

Gdzie zjeść mule z frytkami w Brukseli, ceny, lista miejsc

Następny

Dodaj komentarz