Nie trzeba dodawać, że surowy śledź jest przekąską zdecydowanie nie dla każdego. Niemniej jednak zajmuje on szczególne miejsce w sercach wielu Holendrów i jest podstawowym daniem w Holandii od czasów średniowiecza. Rybę tę można kupić w całym kraju. Latem „sezon śledziowy” jest w pełni, a niezliczone rzesze mieszkańców Holandii zajadają się tym specyficznym holenderskim przysmakiem z bułką. Wiele krajów północnoeuropejskich cieszy się własną wersją śledzia. W Wielkiej Brytanii kippery (śledzie wędzone) są tradycyjnie podawane z jajkami i kaszanką, stanowiąc jeden z filarów brytyjskiego śniadania. Z kolei w Niemczech ryby wrzuca się do sałatki w towarzystwie kiszonej kapusty lub korniszonów. Gdzie w Hadze można kupić dobrego śledzia w bułce? Czytaj dalej, ponieważ opisujemy kilka miejsc, które warto odwiedzić, aby zjeść dobrego śledzia.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Śledź w bułce? A może w innej postaci?
W przeszłości duża część holenderskiej gospodarki opierała się na handlu rybami, a śledź był istotnym towarem. Ta mała ryba woli poruszać się w dużych ławicach wokół płytkich wybrzeży, co czyni ją łatwym połowem dla rybaków. W pewnym momencie średniowiecza Holendrzy zaczęli wędzić i solić ryby, konserwując je w dużych beczkach, które można było transportować po całej Europie i do Nowego Świata. W XIV wieku proces konserwacji ulepszono dodatkiem octu, a wkrótce potem do mieszanki dodano zioła i przyprawy, tworząc solankę, która jest nadal używana w Holandii. Solanka ta jest znacznie słodsza niż inne europejskie odpowiedniki i nadaje rybie charakterystyczny posmak. Aby wyrównać jej smak, Holendrzy często łączą śledzie z pokrojoną w kostkę surową cebulą i korniszonami. Choć śledzia można zjeść w bułce, metoda ta spotka się z nieprzychylnymi spojrzeniami miejscowych. W rzeczywistości jedynym prawdziwym holenderskim sposobem jedzenia śledzia jest jedzenie go w pozycji pionowej! Holendrzy zazwyczaj jedzą tę rybę odchylając głowę do tyłu i biorąc duże kęsy tego marynowanego przysmaku. Gdy będziesz w Hadze, zwróć uwagę na kioski lub sklepy rybne reklamujące „Haring” i przygotuj się na kulinarną przygodę.
Śledź w bułce w Hadze, gdzie kupić?
Viswinkel de Lange
Ten mały sklepik rybny jest ukryty przy ulicy mieszkalnej w Scheveningen, ale miłośnicy śledzi i ryb wiedzą, jak go znaleźć. Właściciel Ben de Lange czasami organizuje warsztaty „jak czyścić śledzie”, ponieważ nie chce, aby ta tradycja zaginęła.
Adres: Marcelisstraat 37-B, 2586 RR Den Haag
Haringkraam Buitenhof
Kto nie chciałby zjeść holenderskiego śledzia z widokiem na piękny Hofvijver i „Małą Wieżę”, w której swoje biuro ma holenderski premier? Można tu zjeść wspaniałego śledzia, a nawet spotkać ministra lub członka parlamentu.
Adres: Buitenhof 30, 2513 AG Den Haag
Simonis aan de Haven
Znana „rybna rodzina” Simonis posiada kilka restauracji rybnych w mieście, od typowych stołowek po bardziej eleganckie. Ta lokalizacja w porcie Scheveningen jest nieformalna i dlatego jest doskonałym miejscem na zjedzenie śledzia w bułce. W sezonie słynnego holenderskiego śledzia (de Hollandse Nieuwe) możesz zjeść na zewnątrz, gdzie znajduje się stragan ze śledziami.
Adres: Visafslagweg 20, 2583 DM Den Haag
Haringkar Harteveld
W czwartki, piątki i soboty rodzina Harteveld ciężko pracuje, czyszcząc i przygotowując śledzie dla wszystkich głodnych klientów. Ten stragan istnieje od ponad 25 lat, a sympatyczni właściciele znają swoich stałych bywalców po imieniu. To najbardziej urokliwe „miejsce na śledzia” w Hadze.
Adres: Reinkenstraat 40, 2517 CW Den Haag
Het Haringhuisje
Het Haringhuisje (co oznacza: mała śledziarnia) to jedno z najlepszych miejsc na holenderskiego śledzia. Tradycyjnie w Hadze śledzia je się trzymając go za ogon i pozwalając rybie wsunąć się do ust. Jeśli to sprawia, że czujesz się niekomfortowo, możesz zjeść go w bułce lub zjeść go w amsterdamski sposób: pokrojony na kawałki i z patyczkiem koktajlowym.
Adres: Vissershavenweg 66, 2583 DL Den Haag
Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.