Silly Walks tunnel, murale w Eindhoven, ciekawostki

Tagi , , ,

„Japończycy mają człowieka, który przekłada nogę nad głową i z powrotem przy każdym kroku, a Izraelczycy…” No tak, a Eindhoven ma wspaniały tunel z muralem, który jest swoistym hołdem dla legendarnego już skeczu brytyjskiej grupy komików Monty Pythona. W poniższym artykule znajdziesz wszystko co trzeba wiedzieć o martwej papu… przepraszam, o tej atrakcji. Gdzie się znajduje, jak do niego dotrzeć, do czego służy i jak w istocie się prezentuje. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Silly Walks tunnel – gdzie się znajduje 

Ta atrakcja turystyczna znajduje się w podziemnym przejściu dla pieszych, w bezpośrednim pobliżu Dworca Centralnego w miejscowości Eindhoven w południowej Holandii. Dokładny adres to: Professor Doctor Dorgelolaan 8, 5613 AM Eindhoven, Holandia.  

Jak dotrzeć do Silly Walks tunnel w Eindhoven?

Jeżeli przybywasz do Eindhoven samolotem, to z lotniska znajdującego się na południu miasta, musisz dojechać 9 kilometrów do kolejowego Dworca Centralnego. W tym wypadku najlepiej skorzystać z autobusu miejskiego linii 400 lub 401. Można wybrać droższą, ale wymiernie szybszą opcję, a mianowicie taksówkę – taki przejazd zajmuje niecały kwadrans i kosztuje 40 euro. 

Trochę historii – skąd się wzięło zamieszanie z „głupimi krokami”

No właśnie, „silly walks” czyli głupie kroki. Wszystko zaczęło się od pierwszego odcinka drugiej serii komediowego programu telewizji brytyjskiej BBC, emitowanego w roku 1970. „Latający cyrk Monty Pythona” był przedziwnym, nieco absurdalnym show, który dzisiaj ma już status kultowego. jedną z głównych postaci programu był John Cleese i to właśnie on wystąpił w skeczu o „Ministerstwie Głupich Kroków”. Zaledwie 3-minutowy dowcip filmowy zajmuje poczesne miejsce w historii komedii. 

Holendrzy uwielbiają Monty Pythona. Stąd pomysł na tunel dla pieszych ozdobiony muralem przedstawiającym sceny z legendarnego skeczu. Autorami malunków było dwóch holenderskich artystów ulicznych, Niels van Swaemen i Kaspar van Leek,  a atrakcję otworzono w 2016 roku. Niespodzianką było z pewnością pojawienie się samego Cleese’a na inauguracji Silly Walks tunnel, który na dodatek zostawił swój autograf na ścianie. W swojej mowie na otwarcie przyznał z rozbrajającą szczerością: „Nigdy nie przypuszczałem, że jesteście tak głupi…”.  

Jak się prezentuje Silly Walks tunnel

To całkiem pokaźny tunel, liczący sobie 130 metrów. Można go pokonywać zarówno pieszo, jak i rowerem. Najważniejsze są jednak ściany, a właściwie mural je pokrywający. Mamy tutaj 48 wizerunków Johna Cleese’a żywcem wyciągniętych z filmowych ujęć programu Monty Pythona. Dodatkowo, na początku i na końcu artyści namalowali sprayem portret kultowego komika, który wskazuje drogę do tunelu. Każdy kto widział wspomniany skecz był zapewne pod ogromnym wrażeniem gibkości i elastyczności nóg pana Cleese’a. Dopiero jednak teraz, zatrzymane w kadrze pozy, uzmysławiają geniusz (nie tylko komiczny ale i fizyczny) aktora. 

Dlaczego warto odwiedzić tą atrakcję w Eindhoven?

Jeżeli jesteś w mieście, no i jesteś zaprzysięgłym fanem grupy Monty Pythona, to ta atrakcja po prostu musi się znaleźć na liście do odwiedzenia. Wypada pozazdrościć mieszkańcom Eindhoven, że mają takie zdrowe poczucie humoru i wiedza jak sobie uprzyjemnić spacery. 

Swoją drogą, przejście przez Silly Walks tunnel może się okazać niezłym ćwiczeniem gimnastycznym, a wręcz urozmaiceniem joggingu. Obrazy muralu to swoisty przewodnik po wyjątkowo głupich ruchach i krokach, warto być może choć przez chwilę spróbować naśladować mistrza komedii? Nieźle przyspiesza puls, rozciąga mięśnie i stawy, a do tego niesamowicie poprawia humor! Uff… Udało się napisać artykuł bez wspominania o martwej papudze.  

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!

Poprzedni

Kościół Świętej Katarzyny, zwiedzanie, godziny otwarcia

Flying Pins w Eindhoven, ciekawostki

Następny

Dodaj komentarz