Rotterdam – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , , , ,

Jeśli szukasz atrakcyjnego miasta w Holandii to Rotterdam z pewnością jest idealnym miejscem do odwiedzenia dla Ciebie. To tętniące życiem miasto ma coś dla każdego, od światowej klasy muzeów i galerii po malownicze parki i ogrody, nie wspominając o słynnym porcie w Rotterdamie – jednym z najbardziej ruchliwych w Europie. Rotterdam to miasto pełne historii, kultury oraz bogatego życia nocnego. Jest to również jedno z najbardziej przyjaznych dla pieszych miast w Europie. Co warto zobaczyć w Rotterdamie? Jakie atrakcje tu na Ciebie czekają? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Rotterdamnajciekawsze atrakcje

Rotterdam znajduje się w południowej Holandii i jest drugim co do wielkości miastem w kraju tuż po stolicy – Amsterdamie. Miasto to od wielu wieków pełniło ważną funkcję ponieważ leży w delcie rzeki Ren-Moza-Skalda i znajduje się tu duży port.Co ciekawe, od 1300 roku port w Rotterdamie pełnił ważną funkcję przeładunkową i służył jako główny port Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Podczas II wojny światowej miasto przeszło rozległe bombardowania, natomiast jego centrum prawie całkowicie zostało zniszczone. Jednak po tym wydarzeniu miasto powoli odbudowano i ponownie stało się nowoczesnym oraz ważnym europejskim portem.Oprócz dużego portu, Rotterdam oferuje także ciekawą architekturę, taką jak nowoczesne budynki w kształcie sześcianu – Cubes Houses czy wieża Euromast, ale również dużą różnorodność muzeów, restauracji i galerii.

Witte Huis

Witte Huis znajduje się w pobliżu Starego Portu, więc z pewnością go nie przegapisz podczas zwiedzania miasta. Secesyjna architektura jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego budynku. Witte Huis zbudowano w 1898 roku i obecnie jest on jednym z najstarszych wieżowców w Europie.Współcześnie znajdują się w nim liczne biura. Piękna architektura tego budynku naprawdę przyciąga wzrok.Co więcej, Witte Huis wpisano na listę dziedzictwa narodowego Holandii.

Cube Houses

Domy w kształcie sześcianu w Rotterdamie są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury w Europie. Te nieco dziwne domy mają kształt sześcianów i są nachylone pod kątem 45 stopni. Ich jaskrawożółte kolory sprawiają, że wyróżniają się wśród nowoczesnych budynków znajdujących się w okolicy. Są one ciekawą atrakcją, a za niewielką opłatą można zwiedzić wnętrze jednego z tych budynków mieszkalnych. Holenderski architekt Piet Blom zaprojektował te domy w kształcie sześcianu w latach 70-tych ubiegłego wieku. Możesz również zatrzymać się w jednym z nich jako gość hostelu! Bezpłatne śniadanie oraz Wi-Fi są oczywiście wliczone w cenę noclegu.

Most Erasmusa

Most Erasmusa, znany również jako Erasmusburg, ma nieco ponad 800 metrów rozpiętości i łączy północną oraz południową część Rotterdamu. Dodatkowo jest to jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych w tym mieście! Po moście można jeździć na rowerze, ponieważ ma on wydzielone dwie ścieżki rowerowe oraz można przejść pieszo, ponieważ posiada dwa chodniki. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych mostów linowych w Europie. Warto obserwować z mostu statki przepływające pod mostem i przewożące pasażerów oraz ładunki!

Stary Port – Oude Haven i Muzeum Morskie

Oude Haven (Stary Port) leżący w dzielnicy morskiej jest jednym z najlepszych miejsc do zobaczenia w Rotterdamie. Jest to także doskonałe miejsce, aby poznać historię morską związaną z tym miastem. Podczas zwiedzania okolicy można podziwiać odrestaurowane zabytkowe łodzie, zabytki i muzea.W dzielnicy morskiej znajdują się takie zabytki jak na przykład Muzeum Morskie w Rotterdamie, które jest jednym z największych muzeów marynarki wojennej w Europie. W pobliżu znajduje się również pomnik „Zniszczone Miasto” (nazywany przez mieszkańców „Stad zonder Hart” oraz „Jan met de Handjes”). Pomnik ten ma na celu upamiętnienie niemieckiego bombardowania Rotterdamu -14 maja 1940 r., które zniszczyło zabytkowe centrum Rotterdamu.

Euromast

Aby uzyskać najlepsze, panoramiczne widoki na Rotterdam i port, zarezerwuj wjazd na wieżę Euromast. Jest to najwyższa budowla w Holandii, której budowę ukończono w 1960 roku. Euromast oferuje odwiedzającym oszałamiające 360-stopniowe widoki na Rotterdam. Platforma widokowa znajduje się 96 metrów nad ziemią, dzięki czemu odwiedzający mogą robić zdjęcia, oglądać port z góry oraz zjeść posiłek w restauracji Euromast.Możesz także zarezerwować pobyt w hotelu Euromast, zapewniając sobie i ukochanej osobie jeden z najbardziej spektakularnych i niezapomnianych widoków. Na szczyt Euromastu dojedziesz winda, więc nie musisz się martwić o pieszą podróż na szczyt.Jeśli natomiast szukasz przygody przyprawiającej o szybsze bicie serca, Euromast jest gospodarzem wydarzeń sportowych, takich jak BASE jumping oraz zjazdy na linie! Zarezerwuj wcześniej taką atrakcję, ponieważ liczba miejsc dla śmiałków jest ograniczona.

Markthal Rotterdam – hala targowa

Markthal Rotterdam – Hala Targowa jest jedną z ciekawszych atrakcji do zobaczenia w tym mieście. Wewnątrz znajduje się targ, sklepy oraz wiele restauracji oraz barów, gdzie można smacznie i tanio zjeść. Wzdłuż wewnętrznej ściany znajduje się tak zwany Róg Obfitości, autorstwa artysty Arno Coenena. Budowę Markthal ukończono w 2014 roku i ma on powierzchnię 11 000 metrów kwadratowych. Znajdziesz tu świeże produkty takie jak na przykład: mięso, ryby, owoce morza, nabiał i wiele innych.

Zoo w Rotterdamie

Szukasz atrakcji w Rotterdamie dla dzieci? Żadne rodzinne wakacje nie są kompletne bez atrakcji dla najmłodszych! Zoo w Rotterdamie to idealne miejsce dla dzieci do odkrywania dźwięków dżungli oraz poznawania zwierząt z całego świata, w zaciszu pięknie zaprojektowanego zoo. Miejsce to oferuje setki zwierząt oraz wiele wydarzeń i zajęć dla całej rodziny.

Muzeum Boijmans-van Beuningen – raj dla miłośników sztuki

Miłośnicy sztuki powinni wybrać się do Muzeum Boijmans-van Beuningen w Rotterdamie. Jest to pierwszy na świecie publicznie dostępny magazyn dzieł sztuki, w którym zgromadzono ponad 150 000 dzieł sztuki i innych przedmiotów. Ta unikalna, stalowa architektura budynku z pewnością jest nie mniej interesująca jak dzieła sztuki zgromadzone w Muzeum Boijmans-van Beuningen.

Kinderdijk – przepiękne, zabytkowe wiatraki

Jeśli odwiedzisz już najciekawsze atrakcje Rotterdamu wybierz się do oddalonego o około 15 km na wschód od miasta Kinderdijk. Kinderdijk to miejsce, które wpisano w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Groble, młyny i stacje pomp w Kinderdijk powstały tu ponad 700 lat temu. Zabytkowe wiatraki stoją naprzeciwko siebie, przy kanałach wodnych. Możesz zwiedzić Kinderdijk podczas przejażdżki łodzią po wodzie i odkryć, w jaki sposób Holendrzy wykorzystywali technologię wiatraków od 700 lat. Jest to jeden z najczęściej fotografowanych obszarów w Holandii i jeden z najważniejszych, aby zrozumieć, jak ważna jest gospodarka wodna i skutki zmian klimatycznych. Dwa wiatraki są codziennie otwarte dla zwiedzających, podobnie jak pomocnicza stacja pomp De Fabriek. Można tu obejrzeć filmy o Kinderdijk i jego historii, a także wybrać się na wycieczkę audio z przewodnikiem! 

Ulica Witte de Withstraat i sztuka uliczna w Rotterdamie

W Rotterdamie warto wybrać się na ulicę Witte de Withstraat, która znana jest z sztuki ulicznej. Znajdziesz tu prace niektórych z najbardziej znanych artystów ulicznych oraz muralistów na świecie. Co ciekawe, sztuka uliczna to forma sztuki publicznej, która ma zazwyczaj podtekst polityczny, ale może być również niezwykle inspirująca. Tak czy inaczej, jest to modna sztuka, szczególnie w krajach Beneluksu.

Statek SS Rotterdam

SS Rotterdam to piękny statek, w którym obecnie znajduje się hotel, muzeum oraz restauracja. Ale przede wszystkim jest to statek – i jeden z najpiękniejszych i jeden z największych luksusowych statków wycieczkowych, jakie kiedykolwiek powstały. Zbudowano go w 1957 roku dla Holland America Line. W 2008 roku zakończył swoją służbę i obecnie cumuje w porcie w Rotterdamie. 

Rotterdam – gdzie smacznie zjeść?

Jeśli burczy Ci w brzuchu, Twoim pierwszym przystankiem powinno być Foodhallen (Wilhelminakade 58 Rotterdam). Miejsce to znajduje się w samym centrum Rotterdamu. Znajdziesz tu wiele restauracji, barów i kawiarni, które otwarte są przez praktycznie cały rok. Foodhallen usytuowane jest dzielnicy Blaak – po lewej stronie, jeśli jedziesz z głównego dworca kolejowego w Rotterdamie. Od momentu powstania w 2014 roku Foodhallen stał się jednym z najlepszych miejsc w Europie, w których można zjeść smaczne uliczne jedzenie.

Jego oferta obejmuje zarówno sushi, tajskie jedzenie, jak i kanapki z falafelami czy frytki. Jednocześnie niektóre miejsca oferują tradycyjne europejskie produkty, takie jak belgijskie gofry czy francuskie naleśniki. Z kolei inne są bardziej kreatywne, jak indyjskie roladki z lodami lub peruwiańskie ceviche podawane z ziemniakami.Istnieje również wiele miejsc, w których można napić się dobrej kawy jak w Coffee Collective lub piwa rzemieślniczego w De Hopduvel (który jest jednym z dwóch oficjalnych ogródków piwnych w mieście). Z pewnością jest to jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Rotterdamie z przyjaciółmi przed spędzeniem nocy na mieście.

Wynajęcie samochodu i parkowanie w Rotterdamie

Samochód bez problemu można wynająć w samym Rotterdamie jak i na lotnisku. Znajduje się tu wiele wypożyczalni, gdzie możesz z wyprzedzeniem zarezerwować wybrany model auta. 

Parkowanie poza centrum miasta Rotterdam

We wszystkich lokalizacjach oznaczonych P+R w mieście i jego okolicach można parkować za darmo, jeśli podróżuje się dalej środkami transportu publicznego. Dotyczy to również lokalizacji P+R Kralingse Zoom, Slinge oraz Alexander.

Parkowanie w centrum Rotterdamu

Z kolei, całe centrum miasta i okoliczne dzielnice mają płatny system parkowania. W centrum miasta można zaparkować na jednym z wielu zadaszonych parkingów, za które zapłacisz gotówką lub kartą. Garaże miejskie, będące własnością gminy, są często tańsze jeśli parkujesz tam dłużej niż 2 godziny. Warto również rozważyć zakup karty rabatowej, która jest jeszcze tańszą opcją parkowania. Możesz również zaparkować przy ulicy i zapłacić w parkometrze za pomocą karty, wpisując numer rejestracyjny pojazdu. Zwróć także uwagę na znaki informujące o opcjach parkowania, zmianach, godzinach oraz cenach.

Parking w Hoek van Holland

Jeśli wybierasz się z Rotterdamu na plażę w Hoek van Holland to parkowanie w większości miejsc jest bezpłatne, także w pobliżu plaży. W miejscowości znajduje się kilka niebieskich stref, w których można parkować przez maksymalnie dwie godziny, na parkingu Albert Heijn, Prins Hendrikstraat oraz części Rietdijkstraat.

Pogoda w Rotterdamie, czyli kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie?

Klimat w Rotterdamie jest ciepły i umiarkowany, dodatkowo przez cały rok występują tu znaczne opady deszczu. Średnia roczna temperatura w Rotterdamie wynosi 10,8 °C, natomiast średnie opady wynoszą około 835 mm rocznie. Lato rozpoczyna się pod koniec czerwca i kończy we wrześniu. Najsuchszym miesiącem jest kwiecień z sumą opadów wynoszącą 54 mm. Najwięcej opadów przypada na lipiec, ze średnią 84 mm, pomimo tego lipiec jest najcieplejszym miesiącem w roku. Średnia temperatura w lipcu wynosi 18,3 °C. W styczniu średnia temperatura wynosi 3,9 °C. 

TOP 3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Rotterdamie

ss Rotterdam

ss Rotterdam to dawny statek linii Holland-America, który oferuje pokoje w dzielnicy Katendrecht. Na statku znajdują się także 2 restauracje, bezpłatne WiFi w pomieszczeniach ogólnodostępnych oraz klimatycznie urządzone kabiny z łazienkami. 

Hotel Supernova

Hotel Supernova oddalony jest o około 2,5 km od Zoo w Rotterdamie. Miejsce to oferuje komfortowo urządzone pokoje, w tym pokoje rodzinne, bezpłatne rowery, parking, ogród, bar oraz taras. Na terenie obiektu dostępna jest także całodobowa recepcja oraz przechowalnia bagażu.

The Slaak Rotterdam, a Tribute Portfolio Hotel

The Slaak Rotterdam, a Tribute Portfolio Hotel znajduje się jest w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta oraz niecałe 2 km od Uniwersytetu Erazma. Hotel ten oferuje różne udogodnienia, takie jak na przykład: restaurację, centrum fitness oraz bar. Ten wysokiej klasy hotel butikowy posiada także przestronne pokoje rodzinne oraz pokoje z tarasem. Do dyspozycji Gości jest całodobowa recepcja oraz obsługa pokoju.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Rotterdamie

Hotel Postillion WTC Rotterdam

Czterogwiazdkowy hotel Postillion WTC Rotterdam oddalony jest o 2,9 km od Zoo oraz około 3,1 km od parku Plaswijckpark. Ten luksusowy, czterogwiazdkowy hotel oferuje klimatyzowane pokoje z WiFi oraz łazienką i bar. 

Bed, Bites & Business Hotel Rotterdam

Bed, Bites & Business Hotel Rotterdam oferuje luksusowe zakwaterowanie z prywatnym parkingiem, tarasem oraz restauracją. Niektóre pokoje dysponują balkonem z malowniczym widokiem na rzekę.

Hotel Rotterdam Marriott

Hotel Rotterdam Marriott oferuje elegancko urządzone pokoje z nowoczesnymi udogodnieniami. Na miejscu działa także bar Pillars Bar & Kitchen. Na terenie całego hotelu Goście mogą korzystać z darmowego WiFi. W hotelu Rotterdam Marriott dostępny jest także parking dla Gości. 

TOP 3 noclegi w Rotterdamie w przystępnej cenie

citizenM Rotterdam

Hotel citizenM Rotterdam usytuowany jest w dzielnicy Oude Haven (Stary Port) w Rotterdamie. Budynek hotelu znajduje się w samym centrum miasta i oferuje wiele udogodnień dla swoich Gości, takich jak na przykład bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Hotel The James Rotterdam

Hotel The James znajduje się w samym sercu Rotterdamu, wśród tętniących życiem ulic, takich jak Coolsingel, Lijnbaan czy Meent. Miejsce to oddalone jest o niespełna dwa kilometry od Markthal oraz o 3,3 km od Ahoy w Rotterdamie. Hotel James Rotterdam to miejsce, w którym można odpocząć, zregenerować siły i odświeżyć się po intensywnym dniu spędzonym na zwiedzaniu Rotterdamu.

Motel One Rotterdam

Motel One Rotterdam położony jest w centrum miasta i oferuje on zakwaterowanie w przystępnych cenach ze śniadaniem oraz bezpłatnym WiFi na terenie całego obiektu. Ten trzygwiazdkowy hotel oferuje między innymi całodobową recepcję, bar oraz przechowalnię bagażu dla Gości.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Delft – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Marken – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz