Ratusz w Brukseli, historia, zwiedzanie, co wiedzieć

, Tagi , , , ,

Ratusz w Brukseli, którego budowę rozpoczęto już w 1401 roku, cieszy się ogromną popularnością zwiedzających. Ile kosztują bilety wstępu? Gdzie się znajduje i jak do niego dojechać? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, których poszukują stali i nowi turyści w Brukseli.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Ratusz w Brukseli?

Ratusz w Brukseli znajduje się na ulicy Grand Place 8, 1000 Bruxelles. Dla architektów jest wzorem doskonałej budowli, a dla przyjezdnych obiektem, który chcą fotografować i zwiedzić z przewodnikiem.

Piękny ratusz budzi ogromne emocje, a bilety wstępu do niego kosztują 15 EUR (w przeliczeniu około 65 złotych).

Historia i ciekawostki na temat Ratusza w Brukseli

Brussels, Belgium. Grand Place. Market square surrounded by guild halls.
Ratusz w Brukseli, Belgia, licencja: shutterstock/By sorincolac

Co ważne, wewnątrz Ratusza w Brukseli odbywa się oprowadzanie. Przewodnik dokładnie opisuje pojedyncze elementy fasady i tłumaczy, z jakich okresów pochodzącą. Następnie można podziwiać biura, galerie, pomieszczenia i dekoracje. Nie brakuje też dzieł sztuki. 

Oprowadzanie z przewodnikiem ma ogromną wartość, ponieważ budowla była budowana w latach 1402-1454, a po zniszczeniu została odnowiona blisko 1712 roku. Dzięki temu widać w niej rękę artystów z różnych czasów, co ma znaczenie i jest podziwiane nie tylko przez historyków sztuki i pasjonatów.

Zwiedzanie Ratusza w Brukseli – co warto wiedzieć?

Zwiedzanie Ratusza w Brukseli odbywa się dzięki zakupieniu biletu. Jak wspomnieliśmy, jego cena wynosi 15 EUR dla osoby dorosłej. Jaki jest dokładny cennik i godziny otwarcia? Rodziny 2+2 zapłacą 40 EUR, a studenci i dzieci 6 EUR. Godziny otwarcia Ratusza w Brukseli rozpoczynają się o 8:30 i kończą o 17:30.

Warto wiedzieć, że po zakupie biletów zwiedzanie rozpoczyna się o konkretnej godzinie, dlatego najlepiej wcześniej zaplanować wycieczkę, a bilety zakupić online. Ponieważ możliwy jest zakup na oficjalnej stronie, podróżujący mogą czuć się bezpieczni. Na stronie znajdują się także informacje o godzinach zwiedzania, dokładnych cenach czy aktualnych ekspozycjach. Istnieje też możliwość rezerwacji dla całych grup zorganizowanych (np. wycieczek szkolnych).

Dlaczego polecamy odwiedzić Ratusz w Brukseli?

Ratusz w Brukseli to wyjątkowe miejsce, obok którego nie warto przejść obojętnie, będąc w pięknej okolicy. To jeden z najważniejszych obiektów dla dziedzictwa narodowego. Oprócz tego:

  • to zapierający dech w piersiach obiekt gotycki;
  • znajdują się tu wizerunki znanych władców i świętych;
  • ratusz łączy wiele nurtów sztuki i artystów z różnych okresów;
  • obrazy i rzeźby to tylko część tutejszej kolekcji;
  • ratusz pięknie prezentuje się za dnia i nocą.

Jak dojechać do Ratusza w Brukseli?

Colourful Brussel square, Kunstberg, Belgium with Standbeeld Koning Albert I sculpture and the Stadhuis van Brussel background during twilight
Park w Brukseli z widokiem na wieżę Ratusza, Belgia, licencja: shutterstock/By luxre

Ratusz w Brukseli znajduje się w bardzo dobrze zlokalizowanej części miasta. Niedaleko znajdują się inne ważne i cenione przez turystów punkty, np. Katedra św. Michała i św. Guduli, Royal Palace of Brussels, czy różnego typu muzea, nawet te stworzone z myślą o całych rodzinach, np. Musée de l’Illusion.

Jeśli chodzi o dojazd, niedaleko znajduje się m.in. stacja kolejowa Brux.-Chap/Brus.-Kap., przystanki tramwajowe Anneessens Premetro Station oraz Bourse, a nawet stacja metra Parc. Dzięki temu każdy znajdzie dojazd dostosowany do swoich potrzeb. Na miejscu obecne są też taksówki, jednak warto pamiętać, że jest to opcja związana z niemałym wydatkiem i sporym dyskomfortem, szczególnie w godzinach szczytu.

Ci, którzy biorą pod uwagę dalszą podróż, muszą wiedzieć, że lotnisko Brussels Airport znajduje się około 23 minuty autem od Ratusza w Brukseli. Komunikacją miejską można dojechać na miejsce w 35 minut, co sprawia, że wycieczka jest w pełni komfortowa. Ponieważ nie brakuje tu obiektów do zwiedzenia, lepiej zostać na miejscu przynajmniej kilka godzin. Zachęcamy jednak do tego, by piękno Brukseli podziwiać przynajmniej kilka dni.

Poprzedni

Co warto zobaczyć w Ostendzie? TOP 5 miejsc

Port lotniczy Liège, jak dojechać, co wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz