preHistorisch Dorp, park przygodowy w Eindhoven

Tagi , , ,

Rośnie coraz bardziej popularność rozmaitych grup rekonstrukcyjnych i skansenów historycznych. Dzięki takim inicjatywom możemy przenieść się w czasie, choć na chwilę dotknąć ulotnej przeszłości i uczestniczyć w ten sposób w niezwykle cennym procesie edukacyjnym. W holenderskiej miejscowości Eindhoven znajduje się park przygodowy preHistorisch Dorp, który realizuje takie właśnie założenia. Gdzie się dokładnie mieści oraz co ma do zaoferowania? Na te pytanie znajdziesz odpowiedź w tym artykule.   

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park przygodowy preHistorisch Dorp – gdzie się dokładnie znajduje? 

PreHistorisch Dorp leży na północ od obszaru rekreacyjnego Genneper Parken w Eindhoven. Aby dotrzeć z centrum miasta własnym samochodem do tego parku historycznego należy kierować się ku drodze dojazdowej Boutenslaan. Dojeżdża się do tunelu, za którym należy skręcić w prawo. Muzeum jest zaraz po lewej stronie. Kawałek dalej (około 100 metrów) znajduje się bezpłatny parking. Można też skorzystać z komunikacji publicznej – trzeba wsiąść do autobusu linii 317, 318 lub 407. 

Dokładny adres atrakcji to: Boutenslaan 161 B, 5644 TV Eindhoven. 

Atrakcje parku preHistorisch Dorp w Eindhoven 

Początek koncepcji budowy takiej prehistorycznej osady narodził się na początku lat 80-tych XX wieku. Pomysłowi bardzo szybko przyklasnęli archeolodzy i historycy, pozytywny odzew nadszedł także od środowiska nauczycielskiego. Dzięki dotacjom europejskim prehistoryczna wioska została w 2001 roku powiększona o rekonstrukcje średniowiecznej zabudowy miasta Eindhoven.  

PreHistorisch Dorp w Eindhoven to realistyczna replika prehistorycznej wioski z epoki rzymskiej i wczesnego średniowiecza. Całe zwiedzanie ma charakter edukacyjnego i zarazem angażującego osobiście spaceru. Dlaczego? Po drodze mija się historyczne domy, zrekonstruowane według archeologicznych opisów. Pomiędzy nimi natknąć się można również na przewodników przebranych za myśliwych z epoki kamienia, rolników z czasów prehistorycznych i rzemieślników z wczesnego średniowiecza. Będziesz miał okazję poznać tajniki starożytnego rzemiosła i wcielić się w człowieka z minionych czasów. Tak, nic nie stoi tutaj na przeszkodzie, aby porąbać drewno na opał, przygotować łódkę-dłubankę do żeglowania, czy upiec pachnący chleb na kamieniu. Weź do ręki łuk myśliwego, ulep z gliny garnek albo upleć bransoletkę czy koszyk. Przewodnicy na bieżąco wyjaśniają wszystkie aspekty życia w pradawnych czasach.

Dlaczego preHistorisch Dorp to miejsce niezwykłe? 

Już sama koncepcja poznawania historii na zasadzie uczestnictwa jest niezwykła i nowatorska. Stare dzieje zgłębia się tutaj naprawdę wszystkimi zmysłami: węchem, smakiem, wzrokiem, słuchem i dotykiem. Warto dodać, że ten park przygodowy w Eindhoven kilka lat z rzędu stawał się głównym laureatem konkursu na „muzeum najbardziej przyjazne dzieciom”. Faktycznie, nasi milusińscy będą zachwyceni tym miejscem i licznymi atrakcjami, gdzie mogą brać sprawę w swoje ręce! PreHistorisch Dorp bawi ucząc i ucząc bawi.   

Godziny otwarcia preHistorisch Dorp w Eindhoven 

Park jest czynny od kwietnia do października w godzinach 0d 10 do 17, każdego tygodnia od wtorku do niedzieli. Co ciekawe podczas wakacji szkolnych zwiedzanie jest możliwe również w poniedziałek.  

Bilety do preHistorisch Dorp

Ceny biletów są uzależnione od wieku osoby zwiedzającej. Dzieci do lat 4 i posiadacze holenderskiej karty Museumkaart mają wstęp bezpłatny. Inni muszą zapłacić za bilet 12,5 euro. Przewidziane są zniżki dla grup szkolnych.

Uwaga! Bilet nie jest wymagany, aby skorzystać ze sklepu z pamiątkami bezpośrednio przy wejściu na teren Parku. 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!

Poprzedni

Bottle Distillery, najpopularniejsza destylarnia w Eindhoven

Speelpark de Splinter – najlepsza atrakcja dla dzieci w Eindhoven

Następny

Dodaj komentarz