Pogoda w Brukseli jesienią – temperatury we wrześniu, październiku i listopadzie

, Tagi , , , ,

Bruksela staje się coraz popularniejszym kierunkiem wśród polskich turystów. Znajduje się w centrum Europy i jest naprawdę kosmopolitycznym miastem. Cieszy się zainteresowaniem niezmiennie w ciągu całego roku, choć najwięcej wątpliwości pojawia się w związku z jesiennymi wyjazdami. Czy jest to dobra pora roku na zwiedzanie starych przedmieść i poszukiwanie architektonicznych skarbów? Pogoda jesienią jest bardzo kapryśna i potrafi pokrzyżować nawet najbardziej zorganizowany wyjazd. Przedstawiamy zatem jaka jest zazwyczaj pogoda w Brukseli w jesiennych miesiącach, a także czy ten kierunek to dobry pomysł na tę porę roku. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatury i pogoda w Brukseli na jesień

Bruksela znajduje się w strefie klimatu umiarkowanie ciepłego, dlatego temperatura i warunki atmosferyczne tam panujące są dobrze znana Polakom. Zdecydowanie częściej występują tam opady deszczu, które są spotykane przez praktycznie cały rok. Średnia temperatura dla Brukseli kształtuje się na poziomie 14°C, a średnioroczne opady deszczu wynoszą 459 mm deszczu. Zdecydowanie najczęściej w celach turystycznych Bruksela odwiedza się w okresie od czerwca do września. W ciągu dnia w tych okresach temperatura przekracza tam 20°C. 

Czego spodziewać się we wrześniu?

Wrzesień jest miesiącem najczęściej wymienianym jako polecany na wyjazd do Brukseli. Młodzież dopiero zaczyna rok szkolny, dlatego nie są tak powszechnie spotykani na każdym kroku uczniowie. Dodatkowo pogoda panująca we wrześniu w ciągu dnia oscyluje wokół 19-20°C. Noce także są stosunkowo ciepłe, ponieważ zazwyczaj nie spada poniżej 10°C. Stosunkowo co drugi dzień w Brukseli wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem opadów deszczu. Wiele osób dorosłych, które podróżują na własną rękę decydują się na wyjazd do Brukseli właśnie jesienią. W powietrzu dopiero zaczyna być dostrzegalna i wyczuwalna jesień, ale jednak w żaden sposób nie rzutuje to obniżenie komfortu zwiedzania. 

Pogoda w Brukseli w październiku

Pogodę w październiku w Brukseli określić można jako dobrą. Zdecydowanie można podjąć decyzję o wyjeździe do Brukseli w październiku. Jest już nieco chłodniej niż we wrześniu, jednak nadal można z powodzeniem poznać wszystkie uroki tego miasta. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 16°C, z kolei w nocy również wynosi ok. 10°C. Liczba godzin słonecznych w ciągu październikowego dnia wynosi ok. 3. Przez 2/3 miesiąca bardzo prawdopodobne są opady deszczu. Wilgotność powietrza wzrasta z 82% we wrześniu do 84%. 

Temperatury w listopadzie

Pomiędzy wizytą w Brukseli w październiku a w listopadzie nie są dostrzegalne znaczące różnice. Pomysł na wyjazd w tym okresie jest zazwyczaj oceniany jako dobry. W odniesieniu do października dostrzegalne jest znaczące obniżenie temperatury aż o 5°C, do średniego poziomu w ciągu dnia wynoszącego 11°C, a w nocy wynosi ona ok. 5°C. Także zmniejsza się ilość słonecznych godzin do 2 w ciągu całego dnia. Prawdopodobieństwa wystąpienia opadów jest takie same w październiku jak i w listopadzie. 

Czy warto jechać do Brukseli na jesień? 

Belgijski klimat panujący w okresie od lata do jesieni słynie ze swojej kapryśności. Nierzadko panująca pogoda uniemożliwia odróżnienie tych pór roku od siebie. Co więcej, jesienna aura nie sprawia, że Belgowie rezygnują z jazdy rowerami na rzecz samochodów czy masowej komunikacji. Należy pamiętać, że w Europie Bruksela cieszy się opinią najbardziej zielonej stolicy. W tym mieście jest aż 50 parków, niezwykle rozbudowanych i obfitujących w drzewa i krzewy. Parki często odwiedzają mieszkańcy, którzy nawet pomimo jesiennych chłodów decydują się na organizowanie tam pikników i chętnie spędzają w nich czas. Zatem nawet jesienią można zaobserwować nawyki i zwyczaje Belgów. W tych parkach dominują drzewa liściaste, dlatego jesienią można poznać ich urok w niecodziennych barwach. Tworzone wówczas przez nie tło rewelacyjnie komponuje się z zabytkami tego miasta. 

Jesień panująca w Brukseli dzieli się na dwie okresy.

Pierwszy miesiąc, wrzesień, jest nierzadko traktowany jako naturalna kontynuacja dla letnich miesięcy. Panująca wówczas pogoda niezmiernie mocno sprzyja zwiedzaniu i pieszym wycieczkom po mieście. Z kolei w październiku i w listopadzie dostrzegalne jest już obniżenie temperatury, co dla wielu osób bywa mocno odstraszające, jednak w rzeczywistości do wielu tych warunków polska, zmienna pogoda potrafiła nas już przyzwyczaić. 

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy warto jechać do Brukseli jesienią. Jeżeli ktoś unika aury w tym okresie jak ognia i najchętniej przebywa wówczas z domu to zdecydowanie powinien wyjazd przełożyć na lato, ponieważ architektura Brukseli jest kluczowym punktem zwiedzania, którego nie można pominąć. Jednak jeżeli wyjazd jesienią nie może zostać przełożony na inną porę roku to nie należy się zbyt dużo zastanawiać. Zdecydowanie jesienny wygląd Brukseli jest zachwycający. Pogoda nie jest szczególnie niska, a miasto się nie zamyka i nadal tętni życiem w tym okresie. Pogoda sprzyja zwiedzaniu i nie trzeba zabierać ze sobą najcieplejszych elementów ze swojej garderoby. W Brukseli będzie cieplej niż nad naszym Bałtykiem. 

Poprzedni

Ile kosztują wakacje w Belgii, co warto wiedzieć?

Szpitale w Brukseli – Sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz