Plac Guillaume II w Luksemburgu, historia i zwiedzanie

Tagi , , , ,

Plac Guillaume II to plac miejski położony w mieście Luksemburg. Place Guillaume II otoczony jest kawiarnianymi, restauracjami oraz imponującymi budynkami. Początki Placu Guillaume II sięgają 1200 roku, kiedy to znajdował się tu klasztor Franciszkanów. Zwyczajowo Plac nazywany jest Knuedler, od luksemburskiego słowa oznaczającego „węzeł”. Planujesz zwiedzić Place Guillaume II w Luksemburgu? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego miejsca. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Plac Guillaume II w Luksemburgu?

Plac znajduje się na zachód od Krautmaart i na północ od Bd Franklin Delano Roosevelt, w centrum luksemburskiej dzielnicy Ville Haute.

Jak dojechać do Placu Guillaume II w Luksemburgu?

Jeśli podróżujesz komunikacją publiczną do Placu Guillaume II możesz dojechać autobusami 19 i 31, które zatrzymują się na przystanku Cathédrale oraz  Gruef. Z kolei, jeśli planujesz przyjechać autem możesz go zaparkować na parkingu podziemnym „Parking Knuedler”. Wystarczy, że wpiszesz w nawigację 11 Rue Notre Dame, 2240 Ville-Haute Luksemburg.

Historia i ciekawostki na temat Placu Guillaume II w Luksemburgu

Plac Guillaume II nazwano na cześć króla Niderlandów i wielkiego księcia Luksemburga Williama II (1792 – 1849). Na placu znajduje się kościół i klasztor zakonu Franciszkanów. Nazwa Knuedler pochodzi od węzła w sznurze mnichów – „Knued”. W 1797 r. klasztor i inne budynki klasztorne zostały skonfiskowane przez Francuzów. W ciągu następnych dziesięcioleci kompleks klasztorny zburzono, natomiast plac przebudowano. Obecnie w tym miejscu znajduje się plac, na którym organizowane są liczne targi, koncerty i festiwale na świeżym powietrzu. Na Placu Guillaume II znajduje się także ratusz i biuro turystyczne miasta Luksemburg.

Atrakcje na Placu Guillaume II w Luksemburgu

Podczas spaceru po Placu Guillaume II z pewnością spotkasz dwa interesujące pomniki: konny pomnik Williama II i pomnik Michela Rodange.

Konny pomnik Williama II

Pomnik z brązu Williama II zaprojektował znany francuski rzeźbiarz Marius Jean Antonin Mercié w 1884 r. Oddaje on hołd królowi i Wielkiemu Księciu Williamowi II z Nassau-Orange oraz przypomina o powiązaniach pomiędzy Luksemburgiem a Holandią. William II rządził w latach 1840-1849 i na rok przed śmiercią nadał Wielkiemu Księstwu pierwszą konstytucję parlamentarną – jedną z najbardziej liberalnych w ówczesnej Europie. Na cokole pomnika znajdują się herby rodu Orange-Nassau i Luksemburga, a także herby 12 kantonów Luksemburga.

Pomnik Michela Rodange’a

Drugim pomnikiem na placu jest monument Michela Rodange (1827 – 1876) upamiętniający znanego luksemburskiego poetę. Na szczycie pomnika znajduje się kamienny lis, dlatego pomnik nazywany jest również „Flis’chen” i „Renert” (Lis).

Ratusz

W południowo-zachodnim rogu znajduje się ratusz, XIX-wieczny neoklasycystyczny pałac zbudowany z cegieł pochodzących z dawnego klasztoru Franciszkanów. Warto zwrócić uwagę na dwie rzeźby lwów, które strzegą schodów oraz wejścia do ratusza.

Ratusz w Luksemburgu
Ratusz w Luksemburgu, licencja: shutterstock/By phillipminnis

Targ 

Warto odwiedzić Plac Guillaume II w środę lub sobotę, ponieważ w te dni organizowany jest targ. Na targu pojawiają się sprzedawcy z Austrii, Grecji, Włoch i innych krajów europejskich. Można tu znaleźć wszystko, od wypieków i serów, po wędliny, kwiaty, świeże owoce oraz przyprawy.

Gdzie zjeść w pobliżu Placu Guillaume II w Luksemburgu?

Brasserie Guillaume

Adres: 12 Pl. Guillaume II, 1648 Ville-Haute Luxembourg, Luksemburg

The SpoT Luxembourg – Sports House – Trendy Kitchen

Adres: 25 Rue Notre Dame, 2240 Ville-Haute Luxembourg, Luksemburg

Urban Bar & Restaurant

Adres: 2 Rue de la Boucherie, 1247 Ville-Haute Luxembourg, Luksemburg

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Schlaiffmillen zwiedzanie domu artystów w Luksemburgu

Katedra Notre Dame w Luksemburgu, historia i zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz