Park i Most Adolfa w Luksemburg, atrakcje, zwiedzanie

Tagi , , , ,

Most Adolfa  – Pont Adolphe nazywany także Adolphe-Bréck został zbudowany w latach 1900-1903, za panowania Wielkiego Księcia Adolfa. Jako największy kamienny most łukowy, jaki kiedykolwiek zbudowano, jego konstrukcja wzbudziła ogromne zainteresowanie, nawet za granicą. Dlatego też jest to miejsce, które warto zobaczyć w Luksemburgu. Co warto wiedzieć o Moście Adolfa przed wizytą? Czytaj dalej nasz artykuł, w którym znajdziesz najważniejsze informacje i ciekawostki.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Most Adolfa w Luksemburg – historia

Most Adolfa – Adolphe-Bréck to dwupoziomowy most łukowy w mieście Luksemburg, w południowej części Wielkiego Księstwa Luksemburga. Stał się nieoficjalnym symbolem narodowym, reprezentującym niepodległość Luksemburga i stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy tego kraju. Most zaprojektowali Francuz – Paul Séjourné i Luksemburczyk – Albert Rodange. Zbudowano go w ciągu trzech lat, w latach 1900-1903. Co ciekawe, jego projekt skopiowano przy budowie Walnut Lane Bridge w północno-zachodniej Filadelfii, w Stanach Zjednoczonych.

Most został nazwany na cześć Wielkiego Księcia Adolfa, który panował w Luksemburgu od 1890 do 1905 roku i był pierwszym monarchą, który posiadał ten tytuł. Chociaż most ma już ponad 100 lat, jest również nazywany „Nowym Mostem” (Nei Bréck) przez mieszkańców Luksemburga. „Stary most” w tym porównaniu do Passerelle, zbudowano w latach 1859-1861. 

Park i Most Adolfa w Luksemburgu – ciekawostki

Most Adolfa – Adolphe-Bréck ten dwuprzęsłowy most ma ponad 85 metrów rozpiętości i 42 metry wysokości. Nadano mu także nazwę „Nowy Most”, ponieważ w tamtym czasie istniał w mieście starszy most, który zbudowano w 1861 roku. Nawet teraz, gdy Most Adolfa – Adolphe-Bréck ma ponad 100 lat, Luksemburczycy nadal nazywają go „Nowym Mostem”. Park i Most Adolphe-Bréck to idealne miejsce na romantyczny wieczorny spacer i podziwianie pięknego widoku na miasto.

Nazwany na cześć Wielkiego Księcia Adolfa, most wzniesiono w latach 1900-1903 i był wówczas najdłuższym mostem łukowym na świecie. Można po nim przejść pieszo, przejechać samochodem lub rowerem albo tramwajem. Most był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany w celu wymiany balustrad i dostosowania całego mostu do tramwaju elektrycznego. Jest on również oświetlony po zmroku przez ponad 8 000 pojedynczych żarówek, co stanowi niesamowity widok. Most jest bardzo wysoki, więc jeśli nie lubisz lub masz lęk wysokości, sugerujemy spacer po parku poniżej. Widok z parku jest równie imponujący i można z niego robić niesamowite zdjęcia!

Dlaczego warto odwiedzić Park i Most Adolfa w Luksemburgu?

Widoki z Most Adolfa w Luksemburg na dolinę poniżej, park i ogólnie na miasto Luksemburg są wyjątkowe. Więc jeśli szukasz wyjątkowych miejsc i pięknej scenerii to zdecydowanie zobacz Park i Most Adolfa w Luksemburgu. Most łączy także stare miasto Luksemburga na północy z dzielnicą Gare na południu.

Wskazówki dotyczące zwiedzania Parku i Mostu Adolfa w Luksemburgu

Wspaniałe widoki na most można podziwiać z Placu Konstytucji, w pobliżu pomnika Gëlle Fra oraz z doliny Pétrusse poniżej. Jeden z najlepszych widoków na Most Adolfa roztacza się z Pétrusse Casemates. Jeśli chcesz zrobić ładne zdjęcia, wybierz się tu przed zachodem słońca lub po zmroku, gdy Most Adolfa oświetla kilka tysięcy żarówek.

Jak dojechać do Mostu Adolfa w Luksemburgu?

Do Mostu Adolfa bez problemu można dojechać komunikacją miejską. W pobliżu znajdują się przystanki, na których zatrzymują się autobusy linii: 2, 5, 6, 11, 16, 21, 411 i 609 oraz tramwaje. Jeśli podróżujesz autem wystarczy, że w nawigację wpiszesz adres: Uewerstad, 2320 Ville-Haute Luxembourg.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Casemate Du Bock, zwiedzanie sieci tuneli w Luksemburgu

Najlepsze Browary w Luksemburgu, adresy

Następny

Dodaj komentarz