Pałac Sprawiedliwości w Brukseli (Palais de Justice), zwiedzanie, bilety

, Tagi , , ,

Pałac Sprawiedliwości znajdujący się w Brukseli to jeden z ciekawszych budynków w całej Belgi. Jeżeli zamierzasz odwiedzić to miejsce, przydadzą Ci się informacje dotyczące dojazdu do niego, jak i możliwości zwiedzania.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Pałac Sprawiedliwości w Brukseli?

Pałac Sprawiedliwości położony jest na wzgórzu Galgenberg i stanowi najważniejszy budynek wymiaru sprawiedliwości w całej Belgii. Jeśli zechcesz go odwiedzić, będziesz musiał udać się na Plac Poelaert, do dzielnicy Marolles. Jest to centrum Brukseli, chociaż nie ścisłe. Mowa tu konkretnie o południowej części centrum.

Jak dojechać do Pałacu?

Monumental architecture landmark in Brussels, Belgium. Justice Palace (Palais de Justice). Eclectic and neoclassical style building serves as headquarters of several important law courts.
Wnętrza Pałacu Sprawiedliwości w Brukseli, Belgia, licencja: shutterstock/By europe

Dojazd do Pałacu Sprawiedliwości w Brukseli nie jest trudny, jako że budynek ulokowany jest w centralnej części miasta. Można udać się tam komunikacją miejską z dowolnej dzielnicy, a połączenia są bardzo dobre. Do dyspozycji masz chociażby metro i tramwaj. Jeśli pragniesz większej wygody, możesz jednak zdecydować się na podróż wynajętym samochodem, bądź taksówką. Jeżeli przyjechałeś do Belgii prywatnym samochodem, nie musisz martwić się o miejsce parkingowe, bo jest ich w okolicy Pałacu Sprawiedliwości całkiem sporo.

Historia i ciekawostki na temat Pałacu w Brukseli

Z Pałacem Sprawiedliwości w Brukseli związanych jest wiele ciekawostek. Jedną z nich jest to, że w miejscu, w którym budynek się znajduje, w czasach średniowiecza zwykło się wieszać przestępców. Kamień węgielny pod budowę Pałacu Sprawiedliwości w Brukseli został zaś wmurowany w roku 1866, a konkretniej 31 października. Aby móc wznieść pałac, dokonano nawet wyburzenia części dzielnicy Marolles. Pałac Sprawiedliwości został częściowo uszkodzony w trakcie działań wojennych w okresie II wojny światowej. Na szczęście budynek udało się odbudować w znaczącym stopniu w roku 1948.

Zwiedzanie Pałacu Sprawiedliwości w Brukseli

Brussels Palais de Justice in the evening
Pałac Sprawiedliwości w Brukseli z zewnątrz, Belgia, licencja: shutterstock/By TobiasArhelger

Zwiedzający mogą poczuć się w Pałacu Sprawiedliwości dość swobodnie. Okazuje się bowiem, że będziesz mógł obejrzeć nie tylko dziedziniec z dwiema kondygnacjami, ale również i piwnicę! Zwiedzając zwróć uwagę na niezwykłe i dość bogate zdobienia. Przepięknie prezentuje się już sam przedsionek, ale szczególny zachwyt mogą wzbudzać imponujących rozmiarów sale sądowe. Zrozumiałe jest jednak to, że wstęp do niektórych może być niemożliwy, z uwagi na toczące się procesy sądowe. 

Dlaczego warto odwiedzić Pałac Sprawiedliwości w Brukseli?

Pałac Sprawiedliwości w Brukseli jest wart odwiedzin przede wszystkim ze względu na swoje doniosłe znaczenie. Jest to przecież perła belgijskiego wymiaru sprawiedliwości. Budynek prezentuje się okazale już z zewnątrz, ale prawdziwy zachwyt wzbudza jego bogate wnętrze. Uważa się, że jest to jeden z najpiękniejszych budynków tego typu w całej Europie.

Godziny otwarcia Pałacu Sprawiedliwości w Brukseli

Brussels, Belgium, November 5, 2021. The Palais de Justice in Brussels is an imposing building in an eclectic style of Greco-Roman inspiration located on the largest square in Brussels, Place Poelaert
Wnętrza Pałacu Sprawiedliwości, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By Jean-Marc+Pierard

Aby móc należycie przygotować się do zwiedzania Pałacu Sprawiedliwości w Brukseli, koniecznie trzeba zapoznać się z jego godzinami otwarcia. Otóż jak się okazuje, Pałac ten czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 17. Warto jednak mieć na względzie to, że w soboty, niedziele, a także w święta miejsce to jest nieczynne. Nie można wówczas ani załatwić w budynku żadnej sprawy, ani też udać się do niego w celach turystycznych.

Bilety do Pałacu Sprawiedliwości w Brukseli

Jeżeli pragniesz odwiedzić słynny Pałac Sprawiedliwości w Brukseli, na pewno interesuje Cię cena biletów wstępu do tego miejsca. Jak się jednak okazuje, wstęp jest bezpłatny. Możliwość odwiedzenia Pałacu bez ponoszenia kosztów to jeden z co najmniej kilku powodów przemawiających za tym, aby zwiedzić to wyjątkowe miejsce.  

Poprzedni

Namur w Belgii, co warto zobaczyć, przewodnik, atrakcje

Kościół św. Wawrzyńca w Rotterdamie, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz