Pałac Pokoju (Vredespaleis) w Hadze, zwiedzanie

Tagi , , ,

Pałac Pokoju w Hadze to nie tylko siedziba wielce czcigodnego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. To także piękny historyczny budynek, który na pewno warto uwzględnić w planach zwiedzania holenderskiego miasta. Gdzie się on dokładnie znajduje, jak do niego dojechać i co można zobaczyć na miejscu. O tym traktuje poniższy artykuł.  

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Pałac Pokoju (Vredespaleis) w Hadze

Pałac Pokoju wzniesiono w samym sercu Hagi, pomiędzy centrum miasta, a popularną dzielnicą kurortową Scheveningen. Znajduje się on przy trójkątnym placu Carnegieplein, przynależącym dzielnicy miejskiej Zorgvliet. Dokładny adres to: Carnegieplein 2, 2517 KJ Den Haag. 

Jak dojechać do Pałacu Pokoju (Vredespaleis) w Hadze

Ponieważ Pałac znajduje się w pobliżu przystanków dwóch głównych stacji kolejowych Hagi, Centraal oraz Hollands Spoor, nie ma większych problemów z trafieniem do tego miejsca. Ponadto, kursują tutaj tramwaje (linia 1) i miejskie autobusy (linie 24 i 28), a stacja wysiadkowa jest dobrze oznaczona jako „Vredespaleis”. 

Trzeba tylko zaznaczyć, że nie ma możliwości zaparkowania własnego samochodu w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Pokoju. Należy wówczas skorzystać z płatnych parkingów w pobliskich ulicach. 

Historia i ciekawostki na temat Pałacu Pokoju (Vredespaleis) w Hadze

Pałac Pokoju to neorenesansowy budynek wybudowany w roku 1913 według projekty francuskiego architekta Louisa Cordonnier. Sam pomysł narodził się jeszcze u schyłku XIX wieku po konferencji pokojowej, która miała miejsce w Hadze – powstał wtedy koncept umiejscowienia w tym mieście instytucji Stałego Trybunału Arbitrażowego, który nadal się zresztą tutaj znajduje. Ostatecznie otwarcia Pałacu dokonano w dniu 28 sierpnia 1913 roku. od roku 1946 znajduje się tutaj stała siedziba Międzynarodowego Trybyunału Sprawiedliwości, działającego przy ONZ. 

Trzeba podkreślić, że całe założenie nie byłoby możliwe bez wkładu finansowego szkockiego przemysłowca Andrew Carnegie. Powołana Fundacja jego imienia nadal sprawuje pieczę nad historycznym budynkiem. 

Zwiedzanie Pałacu Pokoju (Vredespaleis) w Hadze

Podczas wizyty w tym miejscu można podziwiać niesamowity wystrój architektoniczny budowli. Uwagę zwracają postaci i symbole na fasadach, reprezentujące wszelkie aspekty sprawiedliwości i pokoju, a także bogate wnętrza, kunsztownie ozdobione mozaikami, gobelinami i witrażami. W wystrój zaangażowanych było zresztą wielu artystów z różnych stron świata – podkreśla to kosmopolityczny charakter Pałacu.  

Zorganizowane grupy turystyczne mają okazję odwiedzić pałacową bibliotekę. Zapoznać się tam można z szeregiem pism i ksiąg dotyczących prawa międzynarodowego. Specjalnym punktem zwiedzania jest wizyta w historycznej sali poświęconej jednemu z ojców europejskiego prawa – holenderskiemu prawnikowi i dyplomacie Hugo Grocjuszowi. Natomiast w południowym skrzydle otwarto dla turystów muzeum, zapoznające z historią mieszczących się w Pałacu Pokoju instytucji międzynarodowych. Wycieczka z przewodnikiem przewiduje wizytę w pałacowych ogrodach. Z kolei w Centrum Obsługi Zwiedzających można obejrzeć współczesną wystawę wraz z filmem wprowadzającym do historii Pałacu. 

Dlaczego warto odwiedzić Pałac Pokoju (Vredespaleis) w Hadze

Pałac jest atrakcją turystyczną nie tylko ze względu na swoją rolę dla międzynarodowego prawodawstwa, ale może przede wszystkim z uwagi na historyczny charakter. W murach budowli rzeczywiście czuć przysłowiowy powiew historii. Ponadto, jak w mało którym miejscu na świecie, stykają się tutaj kultury różnych krajów. Wizyta w Pałacu Pokoju w Hadze staje się zatem świetną lekcją przeszłości, ale i sumptem do rozmyślań o przyszłości narodów, zwłaszcza w tych niespokojnych czasach.    

Godziny otwarcia Pałacu Pokoju (Vredespaleis) w Hadze

Pałacu Pokoju w Hadze otwarty jest do zwiedzania w dni powszednie -od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 16.30. Grupy wycieczkowe prowadzą przewodnicy. Osoby chcące skorzystać indywidualnie z  zasobów biblioteki Pałacu powinny skontaktować się z Fundacją Carnegie.

Bilety i ceny do Pałacu Pokoju (Vredespaleis) w Hadze

Wycieczka z przewodnikiem po Pałacu Pokoju kosztuje 16,50 euro za osobę. Wstęp dla dzieci do lat 8 jest bezpłatny. Dostępna jest także wycieczka wokół Pałacu (wraz z ogrodem) w cenie 12,50 euro.  

Autor:Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!

Poprzedni

Kościół św. Jakuba (Sint-Jacobskerk) w Hadze, zwiedzanie

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, co wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz