Namur (po flamandzku Namen), u zbiegu rzek Sambra i Moza jest obecnie miastem uniwersyteckim, ale niegdyś był kluczowym węzłem komunikacyjnym zarówno dla transportu drogowego, jak i morskiego. Wzgórze, na którym znajduje się Cytadela, miało duże znaczenie militarne już w czasach rzymskich. Obecnie jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych tego miasta. Strategiczna pozycja miasta doprowadziła do wielu walk w całej jego historii. Ze względu na te oblężenia miasto posiada interesującą mieszankę architektury z różnych okresów. Dla wielu odwiedzających Namur jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w południowej Belgii. Jest to również idealne miejsce na bazę wypadową przed wyruszeniem na zwiedzanie pięknych wiosek w dolinach rzek: Mozy i Semois. W artykule znajdziesz najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć podczas wizyty w Namur w Belgii.

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Co warto zobaczyć w Namur?
Namur to miasto o długiej historii. Pierwsze ślady osadnictwa sięgają epoki kamienia łupanego. Wzgórze pomiędzy miejscem, w którym rzeki Sambra i Moza łączą się, było ważnym miejscem strategicznym. Pierwotnie na wzgórzu znajdował się zamek, który z czasem stał się prawdziwą cytadelą. W ten sposób na lewym brzegu Sambry powstało miasto, które dziś znamy pod nazwą Namur. Wiele śladów z przeszłości wciąż można znaleźć zarówno w mieście, jak i na wzgórzu w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Cytadela. Obecnie jest to urocze, tętniące życiem miasto, w którym znajduje się wiele zabytków, ciekawych muzeów, sklepów i wreszcie miejsc z dobrym jedzeniem. Krótko mówiąc, jest to idealne miejsce na niezapomnianą wycieczkę po południowej Belgii.
Katedra Świętego Albana
Katedra Świętego Albana usytuowana jest w centrum placu Świętego Albana, przy ulicy 1 Rue de l’Eveche. Ten okazały klasycystyczny budynek pochodzi z lat 1751-1767 i został zbudowany przez Gaetano Pizzoniego z Mediolanu, w miejscu poprzedniego XI-wiecznego kościoła. Po prawej stronie znajduje się Muzeum Diecezjalne ze skarbcem katedralnym. Na wystawie Muzeum można podziwiać naczynia i szaty liturgiczne, rzeźby i wyroby złotnicze. Na szczególną uwagę zasługują m.in.: XII- wieczny przenośny ołtarz hrabiów Namur z dekoracją wykonaną z kości słoniowej, VIII-wieczny relikwiarz Merowingów oraz korona Filipa Szlachetnego z Namur, która podobno nosi ciernie z Korony Męki Chrystusa.
Cytadela w Namur

Imponująca cytadela, górująca nad miastem Namur jest jedną z najpotężniejszych fortec w Europie. Już w czasach rzymskich skaliste wzniesienie między rzekami Sambra i Moza było ufortyfikowane, więc nic dziwnego, że hrabiowie wybrali to miejsce na swoją twierdzę. Znajdują się tu koszary, mury obronne i podziemne tunele. Najlepsze widoki na miasto roztaczają się z mostu Cytadeli poniżej obszaru koszar. Jeśli zwiedzasz Namur i Cytadelę z dziećmi, odwiedź plac zabaw Parc Attractif Reine Fabiola, który oferuje różnorodne zajęcia. Znajduje się tu ogromny plac zabaw dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat, który obejmuje zamki przygód, huśtawki i gry takie jak gigantyczne szachy, a także obszar wspinaczkowy dla wszystkich grup wiekowych, a także minigolf i trampoliny.
Rue de Fer
Rue de Fer to droga znajdująca się w centrum miasta, która oferuje dwie ciekawe atrakcje. W pięknej patrycjuszowskiej rezydencji, Hôtel de Gaiffier d’Hestroy z XVII wieku znajduje się obecnie Muzeum Sztuki Starożytnej (Musée des Arts Anciens du Namurois), które wystawia artefakty pochodzące z okresu średniowiecza i renesansu z regionu Namur. Na szczególną uwagę zasługują eksponaty lokalnych złotników, kawałki kości słoniowej i miedziane naczynia.
Dalej wzdłuż drogi znajduje się barokowy kościół Saint-Loup, który pod względem architektonicznym jest najciekawszym kościołem w Namur ze względu na stiukową fasadę i 12 korynckich filarów. Kościół ten zbudowano w latach 1621-1645. W pobliżu znajduje się Musée Provincial Félicien Rops, w którym prezentowane są dzieła XIX-wiecznego artysty Féliciena Ropsa, a także wystawy czasowe przedstawiające współczesnych mu artystów. Muzeum posiada również piękny ogród z rzeźbami.
Stare miasto
Aby docenić zabytki centrum miasta, warto rozpocząć spacer od Pointe de Grognon i odwiedzić dawną halę mięsną z 1590 roku. Obecnie mieści się w niej Muzeum Archeologiczne Namur. Posiada ono obszerną kolekcję starożytności z prowincji Namur z okresu rzymskiego, frankijskiego i panowania Merowingów (od I do VII wieku), która jest uważana za jedną z najlepszych kolekcji w Belgii. W niewielkiej odległości od Muzeum znajduje się Place d’Armes, najbardziej ruchliwy plac w mieście. Z tyłu wznosi się dzwonnica, której fundamenty są pozostałością po Tour Saint-Jacques, który był częścią muru miejskiego z XIV wieku.
Jak dojechać do Namur?
Miasto Namur znajduje się w Walonii, na południe od Brukseli. Namur posiada stację kolejową, dzięki czemu miasto jest łatwo dostępne z innych belgijskich miast środkami transportu publicznego. Podróż pociągiem najlepiej zaplanować za pośrednictwem NMBS. Do miasta można również łatwo dojechać pociągiem z lotniska w Brukseli. Podróż trwa około 1 godz. 30 min.
Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie Namur w Belgii?

Namur pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Koniec listopada oferuje piękne jesienne kolory drzew rosnących na szczycie wzgórza z Cytadelą i wzdłuż rzek. Jest to także czas, kiedy miasto jest pięknie przyozdabiane kolorowymi lampkami choinkowymi, co tworzy niesamowitą atmosferę. Z kolei wiosną oraz latem można cieszyć się piękną pogodą na jednym z wielu przytulnych tarasów w mieście lub po prostu zrelaksować się przy butelce wina w restauracji nad rzeką.
Namur to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę lub weekendowy wypad. Jeśli naprawdę chcesz poznać to miasto, warto zatrzymać się tutaj na minimum dwie noce. Aby jednak spokojnie wszystko zobaczyć, potrzebujesz około trzech dni na odkrycie wszystkiego. Co więcej, to miasto Namur jest również idealną bazą wypadową, jeśli chcesz lepiej poznać piękną okolicę tej części Belgii.