Najpiękniejsze Parki miejskie w Amsterdamie, zwiedzanie

Tagi , , , ,

O tym, że Holendrzy duży nacisk kładą na rozwój miejskich terenów zielonych, wiadomo nie od dzisiaj. Wpływa na to zapewne spore zanieczyszczenie powietrza, z którym władze walczą już od dłuższego czasu. Ba, niektórzy włodarze wpadli nawet na rewolucyjny pomysł siania zieleni na… dachach przystanków autobusowych. Nie może za tym dziwić spora ilość parków miejskich w stolicy kraju, Amsterdamie. Nie tylko poprawiają one ogólną sytuację biologiczną metropolii, ale stanowią też nie lada gratkę dla mieszkańców i przyjezdnych turystów. Kilka z takich najpiękniejszych parków opisujemy w poniższym artykule. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok i ciekawą historię. Co warto w nich zobaczyć, jak podejść do ich zwiedzania? Zapraszamy do wyprawy w zielone rejony Amsterdamu! 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Amstelpark – park miejski nad rzeką 

To był rok 1972, kiedy powstał ten jeden z najpiękniejszych i największych parków zielonych w stolicy Holandii. Położony jest na obrzeżu w dzielnicy Amsterdam-Zuid, która sama w sobie należy do najbardziej nowoczesnych. W okolicy jest pełno wielkopowierzchniowych sklepów i multum domów mieszkalnych. Tym bardziej, mieszkańcy dzielnicy potrzebowali miejsca, w którym można odetchnąć świeższym powietrzem i naładować akumulatory.   

Ten duży teren zielony, porośnięty bujnie okazami interesujących drzew, położony jest bezpośrednio nad brzegiem rzeki Amstel. Na jego południowym krańcu znajduje się Riekermolen (oldschoolowy wiatrak), a podczas spaceru można także odwiedzić gustownie urządzoną oranżerię (ogromne wrażenie robią tutejsze rododendrony), ogród różany, a nawet typowy… ogródek japoński. Jest to popularne miejsce na rodzinne spotkania – można zagrać w minigolfa, pokonać wymyślny labirynt z roślin, jest też (ku radości najmłodszych) mała kolejka torowa i mały stawek. Warto przystanąć chwilę i oddać należny hołd przy pomniku ofiar II wojny światowej… 

Amsterdamse Bos czyli las w środku Amsterdamu

Czas odwiedzić największy z miejskich parków stolicy Holandii. Trudno sobie to wyobrazić, ale zaaranżowany teren zielony jest trzy razy większy od słynnego Central Parku w Nowym Jorku! Jest tak duży (ponad 1000 hektarów!), że jego gospodarzami są dwie gminy: Amsterdam oraz Amstelveen. Stoi też za nim długa historia, powstał bowiem jeszcze w latach 30-tych XX wieku.    

Tak ogromna przestrzeń została dobrze zagospodarowana. Co kilka przysłowiowych kroków czeka na turystę kolejna atrakcja. Mamy tutaj kilka zagród zwierząt (dzieci pokochają kozy), są kluby sportowe, tory wioślarskie (organizowano tu nawet mistrzostwa świata) i pomniki pamięci. Odbywają się cykliczne koncerty muzyczne. Miejska legenda głosi, że są tutaj zakątki przeznaczone tylko dla… nudystów. 

Beatrixpark – park ku czci królowej! 

A tą królową była ukochana przez naród holenderski Beatrix (Beatrycze). Urodzona w 1938 (wtedy otwarto park), koronowana w 1980 roku, w 2005 obchodziła swój srebrny jubileusz panowania, a abdykowała dopiero w 2013 roku. Dziś jest szlachetną 86 letnią damą, a Beatrixpark w południowej części Amsterdamu to piękny symbol długiego i owocnego królowania.

Co warto tutaj zobaczyć? Poza wieloma miejscami dokumentującymi życie królowej Beatrix, jest też fascynujący ogród ziół leczniczych i dwa pawilony wystawowe, które pamiętają wystawę ogrodniczą Floriade’1972. Można zobaczyć zdjęcia z tamtego okresu. Poza tym w najstarszej części parku widać pozostałości po pierwszym założeniu, mocno inspirowanym wtedy ogrodami angielskimi. Miłe i ciche miejsce dla całej rodziny.

Park Frankendael – najstarszy park Amsterdamu

I na koniec przeglądu najpiękniejszych parków Amsterdamu prawdziwa perełka, która swymi korzeniami (nomen omen) sięga do XVII wieku! To niecałe 3 hektary, ale były one świadkami wielu wydarzeń o znaczeniu historycznym. Niegdyś były tutaj tereny typowo wiejskie, ale wraz z rozbudową stolicy ostał się tylko ten skrawek – to taki miejski hołd dla rustykalnej Holandii.

Zobaczyć tutaj można oczywiście stare ruiny i pozostałości po budynkach wiejskich. W dwóch zabytkowych budynkach mieszczą się poza tym eleganckie restauracje – 
„Merkelbach” oraz „De Kas”. Ale to co przyciąga najbardziej turystów to poczucie wolności wśród zieleni, szansa na oddech od gwaru wielkiego miasta no i kultowy mostek nad stawem, miejsce idealne do instagramowych fotek. 

Inne parki Amsterdamu    

Oczywiście przedstawiliśmy tutaj te najpiękniejsze naszym zdaniem parki w stolicy Holandii. Takie terenów jest w przestrzeni miejskiej znacznie więcej. Wspomnieć można Rembrandtpark z najstarszym miejskim zoo, Sarphatipark w iście angielskim stylu, XIX-wieczny Vondelpark i wiele innych… Wszystkie one czekają na turystów! 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Kościół Ons’ Lieve Heer op Solder, zwiedzanie, bilety

ZOO w Amsterdamie, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Następny

Dodaj komentarz