Najlepsze punkty widokowe w Brukseli

, Tagi , , , , ,

Chcąc podziwiać Brukselę z zupełnie nowej perspektywy, warto wybrać się w miejsca, które oferują najlepsze widoki na stolicę i jej liczne krajobrazy. Wspinając się na wyżyny, można dostrzec charakterystyczne czerwone dachy domów, wysokie wieżowce, wierzchołki drzew oraz wieże dzwonnic. Te punkty widokowe w Brukseli przyciągają nie tylko zakochanych oraz aspirujących fotografów, ale każdego, kto pragnie zobaczyć miasto w pełnej krasie.

Każda lokalizacja przedstawia stolicę oraz jej okolice z odmiennego punktu widzenia, tworząc niezapomniane wrażenia wizualne. To właśnie te miejsca pozwalają na obserwację zmieniającego się pejzażu miasta i dostrzeżenie jego unikalnych detalów. Takie punkty, które pozwalają zobaczyć panoramę Brukseli, są rzeczywistymi klejnotami dla tych, którzy poszukują doskonałych scen do uchwycenia w kadrze lub idealnego tła dla romantycznego momentu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Punkty widokowe w Brukseli: Park Duden

Vorst Forest, Brussels Capital Region - Belgium - 09 07 2019 Panoramic view from the Duden city park over the fountain and the south of Brussels with the Justice palace in the background
Widok na Brukselę z Parku Duden, Belgia, licencja: shutterstock/By WernerLerooy

Park Duden, położony na południe od Parku Leśnego, stanowi zieloną enklawę charakteryzującą się gęstym drzewostanem i falistym terenem, co pasuje do nazwy sąsiadującej gminy Leśnej. Jedno ze zboczy parku osiąga wysokość 90 metrów. Z północnego stoku rozpościera się malowniczy widok na plac Lainé, Park Leśny oraz budynek Sądu

 • Wysokość: 90 metrów
 • Widok: plac Lainé, Park Leśny, Sąd

W średniowieczu tereny te należały do opactwa w Lesie i były częścią większego kompleksu puszczy Sonińskiej. Park kilkakrotnie zmieniał właścicieli, zanim w 1869 roku został zakupiony przez kupca koronek, Guillaume’a Dudena, od którego to wzięła się nazwa. Po jego śmierci, Duden zapisał park królowi Leopoldowi II pod warunkiem przekształcenia go w park publiczny.

 • Dawne nazwy: Heegde, Sonińska Puszcza
 • Założyciel: Guillaume Duden
 • Warunek założyciela: stworzenie parku publicznego

Dzielnica Administracyjna

 • Kolumna Kongresu
 • Wieża Finansowa
 • Katedra Świętych Michała i Guduli – widoczne dzwonnice
 • Ratusz – charakterystyczna wieża
 • Bazylika Najświętszego Serca w Koekelbergu
 • Wieżowce północnej dzielnicy Brukseli

Wzrok rozciąga się na panoramę miasta, znakomicie prezentującą się w słoneczne dni oraz podczas zachodu słońca, kiedy to światło i chmury odbijają się w szklanych fasadach otaczających wieżowców.

Atomium

Atomium, Bruksela, Belgia, fot. shutterstock.com
Widok na Atomium, Bruksela, Belgia, fot. shutterstock.com

Atomium stanowi niezaprzeczalną atrakcję dla tych, którzy poszukują wyjątkowych perspektyw. Wspinając się na górną kulę, położoną na wysokości 92 metrów, odwiedzający mogą cieszyć się widokiem panoramy rozciągającej się na wszystkie strony. Ta niezwykła konstrukcja wzniesiona z okazji Światowej Wystawy w 1958 roku w pogodne dni oferuje widoczność aż do Antwerpii. Dla ułatwienia rozpoznawania rozmaitych budowli Brukseli, na siódmym poziomie dostępne są teleskopy oraz tablice informacyjne. Odwiedzający mogą również dowiedzieć się, jak daleko znajdują się od innych głównych miast świata. Poza niezapomnianym widokiem, Atomium oferuje również możliwość zwiedzania różnych przestrzeni wystawowych. Wstęp jest płatny.

Punkty widokowe w Brukseli: Wzgórze Sztuki

Wzgórze Sztuki w Brukseli to punkt widokowy, który zdecydowanie warto odwiedzić. Znajdując się na szczycie schodów na granicy z Placem Królewskim, można podziwiać wspaniały widok. Na pierwszym planie rozpościerają się ogrody francuskie, które zachwycają zmieniającą się kolorystyką w zależności od pory roku. Dalej rozciąga się panorama historycznego centrum Brukseli, z dominantą wieży Ratusza, której wysokość wynosi imponujące 96 metrów. Warto również wiedzieć, że inną perspektywę na Wzgórze Sztuki oferuje piąte piętro Królewskiej Biblioteki oraz taras Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Samą nazwę Wzgórze Sztuki obiekt zawdzięcza stopniowej budowie wokół pałacu gubernatora Karola Lotaryńskiego, gdzie od końca XVIII wieku gromadzono liczne zbiory artystyczne i naukowe. W roku 1795 ustanowiono tu Królewską Bibliotekę, a w 1801, w okresie rządów francuskich, powstało muzeum departamentowe. Dążąc do przekształcenia górnej części miasta w centrum sztuki, w 1880 roku król Leopold II zlecił architektowi Alphonsowi Balatowi projekt Pałacu Sztuk Pięknych (przyszłe Królewskie Muzea Sztuk Pięknych), mającego być domem dla różnorodnych kolekcji.

Plac Poelaert

Plac Poelaert, Bruksela, Belgia, fot. shutterstock.com
Plac Poelaert, Bruksela, Belgia, fot. shutterstock.com
 • Widok: Zapierający dech w piersiach, szczególnie w zachodzie słońca.
 • Atrakcje w zasięgu wzroku: Atomium, Bazylika w Koekelbergu, napis 'Hollywood’ na wieżowcu w Molenbeek.
 • Historia: Sąd Najwyższy został umieszczony strategicznie nad buntowniczą dzielnicą Marolles.
 • Znaczenie: Monumentalna architektura mająca na celu zapewnienie poszanowania prawa przez mieszkańców.

Dominujący nad Marolles Plac Poelaert jest miejscem, gdzie młodzi ludzie z Brukseli przybywają, aby podziwiać panoramę „Dolnej Brukseli”. Szczególnie przy zachodzie słońca krajobraz zdobią kontury Atomium oraz Bazylika w Koekelbergu, a także nieoczekiwany napis 'Hollywood’ zdobiący wieżowiec mieszkalny. Lokalizacja Sądu Najwyższego nie była przypadkowa; stanowiła ona środek do okiełznania niegdyś buntowniczej dzielnicy leżącej u jego stóp.

Łuk Triumfalny w Parku Cinquantenaire

Łuk Triumfalny w stolicy Belgii, o wysokości 45 metrów, to dzieło zlecone przez króla Leopolda II, mające upamiętniać 50 lat niepodległości kraju. Atrakcją jest widok na Brukselę, który rozpościera się z góry.

 • Wysokość: 45 metrów
 • Dostęp: Przez Muzeum Armii i Historii Wojskowej
 • Bilety: Wejściówki do muzeum
 • Dojście: Schody na szczyt łuku
 • Panorama: 360° na Park Cinquantenaire, główne arterie komunikacyjne, dzielnicę europejską, wieże kościelne Brukseli

Wizyta zapewnia niezapomniane wrażenia wizualne i jest warta włożonego wysiłku.

Punkty widokowe w Brukseli: Bazylika Koekelberg

Brussels, Belgium 12.10.2021 Basilica of the Sacred Heart in Koekelberg
Bazylika Koekelberg, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By Kadagan

Wznosząca się na wysokość 52 metry, Bazylika Najświętszego Serca w Koekelberg zapiera dech w piersiach swoim majestatem. To arcydzieło architektury Art Déco, której projektantem był Albert Van Huffel, zachwyca nie tylko monumentalnością konstrukcji, ale również widokiem, jaki roztacza się z jej szczytu na Brukselę i okolice. W pogodne dni widoczne są nawet Kanał w Ronquières w prowincji Hainaut oraz Katedra w Mechelen w prowincji Antwerpia.

Data rozpoczęcia budowyZakończenie budowy
190511 listopada 1970

Budowla ta jest nie tylko zabytkiem architektury, ale również świadkiem historycznych wydarzeń, w tym dwóch wojen światowych, które opóźniły jej ukończenie aż o 65 lat. To miejsce jest bez wątpienia jedną z atrakcji, które zapadają w pamięć każdemu zwiedzającemu.

Most nad Parkiem Tour & Taxis

Park Tour & Taxis w Brukseli to miejsce, z którego rozpościera się malowniczy widok na miasto. Stojąc na moście, można podziwiać zarówno bujną zieleń samego parku, jak i bogatą w historię przestrzeń dawnej struktury Tour & Taxis. Nieco dalej widoczne jest gospodarcze serce Brukseli z jego charakterystycznym pejzażem miejskim.

 • Stacja Morska po prawej stronie – olbrzymia konstrukcja ze szkła i stali, niedawno poddana renowacji.
 • Królewski Magazyn – imponujący budynek obok Stacji Morskiej.
 • Budynek w kształcie tostera – po lewej stronie, siedziba Brussels Environment zaprojektowana z myślą o ekologii.
 • Większa perspektywa obejmuje wieżę Up-Site, najwyższy budynek mieszkalny w kraju.
 • Trzy wieżowce World Trade Center – zlokalizowane w północnej dzielnicy Brukseli, dominują nad horyzontem.

Miejsce to łączy historię z nowoczesnością, dając jedyny w swoim rodzaju obraz miasta.

Ogród Botaniczny

Wzdłuż Rue Royale roztacza się widok na geometryczne ogrody tarasowe, klasyczne struktury Oranżerii z centralnie umieszczoną rotundą oraz nowoczesne wieżowce biznesowej dzielnicy Brukseli. Ta sceneria tworzy nieoczekiwany obraz sielskiej spójności z dynamiczną architekturą miasta.

 • Tarasy: Ukształtowane w eleganckie geometryczne wzory
 • Budynki: Barokowa estetyka z dominującą rotundą
 • Oranżerie: Pełne roślinności szklane domy
 • Tło: Nowoczesne wieżowce kontrastujące z zabytkowym założeniem ogrodu
Poprzedni

Muzeum Historii i Sztuki w Brukseli, bilety, zwiedzanie

TOP 10 największych atrakcji w Brukseli

Następny

Dodaj komentarz