Muzeum Wings of Liberation w Eindhoven, zwiedzanie, bilety

Tagi , , , ,

Bez wątpienia pasjonatów historii oraz wszelkich militaria zainteresuje muzeum upamiętniające ze szczególną pieczołowitością okres II wojny światowej. Przedmioty i eksponaty kolekcjonerskie związane z tym okresem zgromadzone w Muzeum Wings of Liberation w Eindhoven pozwolą dokładnie zapoznać się z taktyką wojenną na okupowanych ziemiach Holandii. Sposób wyeksponowania i przedstawienia okrutnych czasów pozwala dotknąć namiastkę wojny, która na zawsze pozostawiła trwały ślad w pamięci ludzi na całym świecie. Fascynująca lekcja historii nie tylko poprzez edukację, ale również w ramach uczestnictwa w prelekcjach dokładnie zapoznaje z taktykami wojennymi.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Muzeum Wings of Liberation?

W południowej części Holandii w prowincji  Brabancja Północna, nad rzeką Dommel 17 września 1944 roku rozpoczęto natarcia powietrznodesantowe w ramach operacji Market Garden, które zapoczątkowały wyzwolenie kraju. W mieście Eindhoven dla upamiętnienia tych wydarzeń stworzono czasową wystawę z okazji 40 rocznicy starć zbrojnych. Z czasem władze kraju postanowiły przenieść całą ekspozycję do dawnych magazynów mobilizacyjnych w Best. Aktualnie sale muzealne poświęcone tym wydarzeniom udostępnione są w pierwotnym usytuowaniu.

Jak dojechać do Muzeum?

Po przybyciu do miasta środkami komunikacji publicznej warto zwrócić uwagę, że dojazd z przystanku przy 18 Septemberplein jest do samego Muzeum Wings of Liberation. Kursujący zgodnie z rozkładem autobus linii 317 jedzie dokładnie do samego obiektu 8 minut. Bilety w cenie około 7 złotych nabyć można za pośrednictwem biletomatów na przystanku bądź w autobusie. Dla osób utrudzonych podróżą ułatwieniem będzie skorzystanie z taksówki. Z kolei niestrudzonym podróżnikom spacerek do muzeum zajmie niecałe 11 minutek.

Zwiedzanie i ciekawostki na temat Muzeum Wings of Liberation w Eindhoven

Główną tematyką Muzeum Wings of Liberation są walki zbrojne z okresu natarcia zbrojnego na okupanta z września 1944 roku. Okres wojny wywarł na obywatelach Holandii ogromne przemiany społeczne i polityczne. Nic więc dziwnego, że muzeum stało się formą rozliczenia z przeszłością. Znajdują się w nim również eksponaty z początków wojny, a dokładnie szczegółowe przedstawienie walki podziemia z faszyzmem. Bez zbędnych wyjaśnień przedstawiono  aspekt kolaboracji Holendrów z Niemcami oraz bezsporny ich współudział w zagładzie Żydów. Nade wszystko najciekawsze eksponaty dotyczą uzbrojenia sił lotniczych. Samolot transportowy C-54C z dostępnym do zwiedzania przedziałem desantowym jest nielicznym muzealnym eksponatem udostępnionym dla zwiedzających pragnących poczuć namiastkę tamtych czasów. Makiety szybowców i samolotów wojskowych realnie odzwierciedlają oryginały. Należy również wspomnieć o ekspozycji dotyczącej uzbrojenia artylerii zarówno wojsk alianckich, jak i sił niemieckich.

Godziny otwarcia i ceny biletów w Muzeum Wings of Liberation w Eindhoven

Muzeum Wings of Liberation w Eindhoven czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 17. Cena biletu normalnego, który obowiązuje od 13 lat,  wynosi 9 Euro. Rezerwację i dostępność biletów można sprawdzić online. Możliwa jest rezygnacja z opłaconego zwiedzania muzeum nawet po uprzednim dokonaniu zapłaty. Zwrot kosztów możliwy jest na co najmniej dobę przed wykupieniem biletu. 

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Wings of Liberation w Eindhoven?

Zwiedzanie indywidualne bądź grupowe nawet bez znajomości języka niderlandzkiego lub angielskiego wywiera ogromne wrażenie. Wyniesiona lekcja historii udokumentowana licznymi eksponatami daje prawdziwy obraz walki i odwagi narodu holenderskiego. Zarys minionych wydarzeń przyczynił się do zwycięskiej walki z faszyzmem i jego obaleniem. Muzeum stanowi jednocześnie przestrogą dla następnych pokoleń do podejmowania działań zbrojnych. Ukazany realny los niedoli żołnierza napawa nostalgią i przygnębia smutkiem.

Poprzedni

Flying Pins w Eindhoven, ciekawostki

Zamek Helmond, zwiedzanie, co zobaczyć, jak dojechać, bilety

Następny

Dodaj komentarz