„Jeśli będziecie się starali zrozumieć do głębi to, co w swych arcydziełach mówią wielcy artyści, poważni mistrzowie, odnajdziecie w nich Boga”. Tak pisał do swego brata mistrz sztalugi Vincent van Gogh zanim szaleństwo zupełnie pochłonęło jego artystyczną duszę. Jest w Amsterdamie miejsce, w którym można dzisiaj podziwiać sporą cześć dorobku tego holenderskiego malarza postimpresjonistycznego. Szkoda tylko, że tak wiele własnych prac zniszczył, zaraz po ich stworzeniu. Zapraszamy na wycieczkę po Muzeum van Gogha w Amsterdamie.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się Muzeum van Gogha w Amsterdamie
Budynek Muzeum znajduje się w sercu pięknej dzielnicy Museumplein (dokładny adres: Museumplein 6) w Amsterdamie. To właśnie tam zwiedzić można jedne z największych muzeów w okolicy. Dzielnica ta stanowi jednocześnie największy plac z atrakcjami turystycznymi w stolicy Holandii. Rozciąga się nieco na północ od miasta, a przylega do niej ulica artystów De Pijp, pełna knajpek i pubów. Lokalizacja Muzeum van Gogha jest więc nie przypadkowa, choć sam artysta przebywał w Amsterdamie tylko chwilowo.
Jak dojechać do Muzeum van Gogha w Amsterdamie
Jako, że dzielnica Museumplein jest doskonale znana mieszkańcom Amsterdamu nie ma większego problemu, by trafić tam na piechotę, kierując się wskazówkami miejscowych. Dla przybywających dopiero do stolicy Holandii też sprawa jest prosta. Z głównego dworca kolejowego miasta, Amsterdam Centraal, można dojechać do Muzeum van Gogha w niecały kwadrans wynajętym rowerem lub miejskim tramwajem (numer 2 lub 12, startujące spod dworca). Alternatywą jest metro – kilka minut drogi od Muzeum znajduje się stacja Vijzelgracht. I jeszcze wiadomość dla zmotoryzowanych. Tuż przy obiekcie znajduje się parking Q-Park, także rowerowy.
Historia i ciekawostki na temat Muzeum van Gogha w Amsterdamie
Gmach, w którym obecnie znajduje się Muzeum van Gogha, został oddany do \użytku w 1973 roku i od wtedy można liczyć historię placówki. Zaczęło się od kolekcji przekazanej przez rodzinę młodszego brata artysty, Theo van Gogha. Holenderska Fundacja van Gogha zadziałała prężnie i oddała w stały depozyt wszystkie te dzieła do otwieranego wtedy Muzeum. Z czasem kolekcja się rozrastała, także o twórczość innych artystów. Pod koniec XX wieku budynek poddany został znacznej renowacji.
W 2002 roku doszło tutaj do głośnej kradzieży. Dwaj sprawcy dostali się do środka przez dach po linie i wynieśli dwa dzieła mistrza: „Widok morza w Scheveningen” (obraz olejny z 1882 roku) oraz płótno pod tytułem „Wyjście kongregacji z kościoła w Nuenen (1885). Złodzieje oszukali wtedy wszystkie kamery i czujniki (nie wiadomo do dzisiaj jak!), ale złapano ich i skazano w 2005 roku na 4 lata więzienia oraz grzywnę. Obrazy szczęśliwie odzyskano w stanie prawie nienaruszonym, dzięki pomocy włoskiej policji z Neapolu.
Zwiedzanie Muzeum van Gogha w Amsterdamie
Naprawdę jest tutaj co zobaczyć i podziwiać. Całość zgromadzonej w Muzeum van Gogha kolekcji liczy sobie 200 obrazów mistrza i ponad 500 szkicowanych rysunków. Ponadto obejrzeć można 700 oryginalnych listów, a znamienny cytat z jednego z nich widnieje na początku tego artykułu. Są też liczne fotografie i rzeczy osobiste artysty. Dopełnieniem jest kolekcja w tutejszej bibliotece, zawierająca tysiące książek i artykułów prasowych o malarzu. Całość powierzchni wystawowej zorganizowana została w dwóch budynkach.
Warto tutaj wspomnieć o prawdziwych perłach muzealnej kolekcji. Pierwszą jest słynny cykl „Słoneczników”, które van Gogh zaczął malować upalnym latem 1888 roku – to one zapewniły mu prawdziwą nieśmiertelność. Druga perła to prawdopodobnie ostatni obraz jaki w życiu namalował: „Pole pszenicy z krukami” (1890). Zgodnie z popularną teorią, tuż po jego ukończeniu miał się postrzelić śmiertelnie z pistoletu. „Strzeliłem do siebie, mam tylko nadzieję, że nie sknociłem” – miał powiedzieć. Tą wersję eksploruje słynny film biograficzny „Pasja życia” (1956). Wymieńmy jeszcze nie mniej słynne obrazy, takie jak „Zjadający kartofle” czy „Sypialnia w Arles”.
Ile czasu zwiedza się Muzeum van Gogha w Amsterdamie
Kolekcja zgromadzonych tutaj dzieł i biograficznych skrawków życia artysty jest tak ogromna, że nawet szybkie przejście i ukradkowe rzucenie okiem na wszystko zajmie dobra godzinę. Jeżeli jednak jesteś prawdziwym entuzjastą malarstwa van Gogha, czy koneserem sztuki, zarezerwuj sobie przynajmniej trzy godziny czasu.
Dlaczego warto odwiedzić Muzeum van Gogha w Amsterdamie
Odpowiedź jest prosta. Obcować tutaj można ze sztuką naprawdę najwyższego formatu. To zdecydowanie największa na świecie kolekcja dzieł holenderskiego maestro. Piękne krajobrazy, olśniewająca martwa natura, czy słynne autoportrety (ten bez ucha tylko na fotokopiach) – wszystko to czeka w pięknie urządzonych wnętrzach. Ponadto Muzeum posiada świetnie zaopatrzony sklepik z pamiątkami.
Godziny otwarcia Muzeum van Gogha w Amsterdamie
Muzeum otwiera swoje podwoje dla zwiedzających codziennie od 9 rano do 18 po południu. Warto jednak sprawdzić zawsze przed wizytą aktualne godziny na stronie internetowej placówki.
Bilety i ceny do Muzeum van Gogha w Amsterdamie
Podstawowy bilet do Muzeum van Gogha kosztuje 21 Euro. Wejście zawarte jest również w turystycznym karnecie Amsterdam City Card (24-godzinny dostęp do różnych atrakcji za 65 Euro). Warto skorzystać z oferty wycieczek z przewodnikiem połączonych z rejsem łodzią po kanałach Amsterdamu. Szczegóły pod adresem internetowym https://www.tiqets.com/pl/muzeum-van-gogha-bilety-l144593/.
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk