Muzeum Eschera w Hadze, zwiedzanie, bilety, godziny

Tagi , , , ,

Escher in Het Paleis – Muzeum Eschera w Hadze, w Holandii to miejsce prezentujące prace holenderskiego grafika M. C. Eschera. Od listopada 2002 roku muzeum mieści się w pałacu Lange Voorhout. Planujesz zwiedzić Muzeum Eschera w Hadze? Zapoznaj się wcześniej z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zwiedzania tego miejsca, atrakcji i ciekawostek. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Muzeum Eschera?

Muzeum Eschera znajduje się w Hadze. Aby do niego dojechać samochodem wpisz w nawigację adres: Lange Voorhout 74, 2514 EH Den Haag, Holandia

Jak dojechać do Muzeum Eschera w Hadze?

Środkami transportu publicznego

  • Z Dworca Głównego w Hadze

Tramwajami 15 i 16 (przystanek Korte Voorhout).

  • Z Haga Hollands Spoor

Tramwajami 16 i 17 (przystanek Korte Voorhout), tramwajem nr 1 (przystanek Kneuterdijk).

Samochodem

Z Utrechtsebaan (A4 i A12) należy kierować się na „Centrum”. Zaparkować możesz na niedawno otwartym parkingu Museumkwartier.

Historia i ciekawostki na temat Muzeum Eschera w Hadze

Muzeum mieści się w pałacu Lange Voorhout, dawnej rezydencji królewskiej z XVIII wieku. Królowa Emma kupiła ten okazały dom w 1896 roku. Używała go jako pałacu zimowego od marca 1901 roku do swojej śmierci w marcu 1934 roku. Pełnił on także funkcję biur czterech kolejnych holenderskich królowych, dopóki królowa Beatrix nie przeniosła biura do Paleis Noordeinde. Na pierwszym i drugim piętrze znajdują się obecnie wystawy przedstawiające królewski okres pałacu, podkreślając rezydencję królowej Emmy, natomiast na wyższych piętrach znajduje się Muzeum Eschera.

Zwiedzanie Muzeum Eschera w Hadze

W Muzeum tym znajduje się stała ekspozycja dużej liczby drzeworytów i litografii autorstwa M.C. Eschera, w tym znane na całym świecie grafiki: Powietrze i woda (ptaki stają się rybami), Belweder, Wodospad (gdzie woda wydaje się płynąć pod górę) oraz Rysunek (dwie ręce rysują się nawzajem). W Escher w Het Paleis znajdują się także wczesne prace, w tym piękne włoskie krajobrazy, wiele odbitek lustrzanych i wybór z rysunków teselacyjnych, a także trzy wersje Metamorfozy, od pierwszej małej do największej o długości 7 metrów. Trzecie piętro Muzeum poświęcone jest iluzji optycznej. Oprócz słynnego pokoju Eschera, w którym dorośli wydają się być mniejsi niż ich dzieci, znajduje się tu także wiele interaktywnych wyświetlaczy. 

W salach Muzeum znajduje się także piętnaście żyrandoli wykonanych przez rotterdamskiego artystę Hansa van Bentema. Artysta zaprojektował je specjalnie dla Muzeum, z pewnymi odniesieniami do twórczości Eschera i pałacu. W sali balowej gwiezdny żyrandol odbija się w dwóch lustrach. W innych pomieszczeniach znajdują się żyrandole przypominające rekina, czaszkę, pająki i konika morskiego.

Podczas zwiedzania Muzeum zwróć uwagę na parkiet w pałacu. Zaprojektował go w latach 1991/92 amerykański artysta minimalistyczny Donald Judda z okazji otwarcia dawnego pałacu królewskiego jako pałacu wystawowego. Judd zastosował zasadę różnych kolorów i wzorów geometrycznych do parkietu.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Eschera w Hadze?

Z ponad 120 grafikami i najsłynniejszymi pracami z dorobku M.C. Eschera (1898-1972) Muzeum Eschera jest doskonałym miejscem do zobaczenia dla miłośników sztuki. Te wspaniałe grafiki są wystawiane w królewskim otoczeniu: dawnym pałacu zimowym królowej Emmy.

Jeśli nie interesujesz się sztuką zwiedzając to Muzeum będziesz mógł lepiej przyjrzeć się życiu artysty Mauritsa Cornelisa Eschera – człowieka, który nigdy nie stracił fascynacji otaczającym go światem. Ten najsłynniejszy holenderski grafik i jego prace wciąż zachwycają zarówno ludzi młodych i starszych.

Godziny otwarcia Muzeum Eschera w Hadze

Muzeum Eschera w Hadze otwarte jest codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00. W poniedziałki Muzeum jest nieczynne. Warto jednak mieć na uwadze, że kasa jest zamykana o godzinie 16:30, natomiast sklepik muzealny jest zamykany o 16:50.

Bilety i ceny do Muzeum Eschera w Hadze

Bilety kosztują 12,50 € dla osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 6 lat zwiedzają Muzeum za darmo. Bilety możesz kupić na stronie:  https://www.tiqets.com/pl/haga-atrakcje-c74889/escher-w-palacu-bilety-p974982

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Muzeum Mauritshuis w Hadze, zwiedzanie, bilety, godziny

Kościół św. Jakuba (Sint-Jacobskerk) w Hadze, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz