Mullerthal Trail, czyli ponad 180 km szlaków, przewodnik

Tagi , , , ,

Nie ma oczywiście niczego złego w przemierzaniu świata na własną rękę i w samodzielnym wytyczaniu sobie trasy wędrówek. Jednak w rejonach, które są szczególnie znane ze swoich walorów turystycznych, warto zawsze skorzystać z uprzednio przygotowanych szlaków. Dzięki temu, nie ominą turysty żadne najważniejsze i najatrakcyjniejsze punkty. Dzisiaj przedstawiamy szlak turystyczny Mullerthal Trail w Luksemburgu. Poniżej znajdziesz wszystko to, co warto wiedzieć zanim osobiście zmierzysz się z tą interesującą trasą?   

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Mullerthal Trail – gdzie się znajduje i jak tam dotrzeć 

Ten słynny szlak turystyczny znajduje się we wschodnim Luksemburgu, w kantonie Echternach, w pobliżu miejscowości Mullerthal. Ten rejon nazwano nie przypadkowo „małą Szwajcarią”, ponieważ faktycznie tutejsze piękne okoliczności przyrody jako żywo kojarzą się z Tyrolem. Skałki i piaskowce spotyka się tutaj na każdym kroku, a wszystko otaczają zielone lasy i pastwiska.     

Jadąc samochodem z Polski trzeba się kierować trasą A2 na Niemcy, gdzie minąwszy Berlin, Hanower i Kolonię, wjeżdżasz do Wielkiego Księstwa Luksemburgu. Niemieckie autostrady są świetne i blisko 1000 kilometrów (ruszając z Wrocławia, 1300 z Warszawy) można przebyć w całkiem komfortowych warunkach. Z miasta Luksemburg można już łapać bezpośredniego busa do kantonu Echternach – kwestia 50 minut drogi do celu. Z miasteczka Echternach zostaje tylko kilku minutowy spacer do Mullerthal Trail. 

jednak znacznie szybciej będzie samolotem! Niemal codziennie latają z Warszawy do Luksemburga. To kwestia 2 godzin spędzony na pokładzie, a bilet kosztuje około 400 złotych )w obie strony). Alternatywą tańsza jest skorzystanie z tanich linii lotniczych z Wrocławia i Krakowa – polecieć do Brukseli i stamtąd autobusem do Luksemburga. Pozostaje wtedy załapać się na autobus do Echternach.

Co ma do zaoferowania trasa Mullerthal Trail? 

Szlaki turystyczne Mullerthal Trail to ponad 180 kilometrów świetnie przygotowanej trasy wśród piaskowców, skałek i zieleni. Turyści mogą pokonać trzy główne trasy i kilka dodatkowych. Wszystkie są ze sobą powiązane, ale można przebyć je indywidualnie. Nie ma tutaj żadnej zalecanej kolejności. Jeśli wędrujesz tylko po poszczególnych etapach, do punktów startowych możesz bez większego problemu dojechać samochodem lub autobusem. A co mają do zaoferowania poszczególne trasy turystyczne? 

Trasa 1 (około 40 kilometrów)

To swoiste wprowadzenie w klimat Małej Szwajcarii. Spacer tą trasą jest okazją do poznania charakterystycznych elementów tutejszego krajobrazu. Po drodze mija się skały, liściaste lasy, rozległe pastwiska i urokliwe łąki. Znajduje się tutaj wiele punktów widokowych oferujących niezapomniane wrażenia estetyczne (nie wolno zapominać o urządzeniu do robienia fotografii!). 

Trasa 2 (około 38 kilometrów)

Ten szlak prowadzi już do samego serca Małej Szwajcarii. Tutaj to dopiero zaczynają się widoki – warto zwrócić uwagę zwłaszcza na pobudzające wyobraźnię spektakularne formacje skalne. Trzeba od razu zaznaczyć, że ta trasa, wiodąca z miasteczka Echternach do Müllerthal i z powrotem jest nieco trudniejsza niż pozostałe dwie, ale po drodze mija się także większość zabytków przyrody. Swoją drogą, samo miasteczko Echternach (przebiegają tutaj trasy 1 i 2) trzeba traktować jako atrakcję turystyczną regionu. Warto zobaczyć tamtejsze opactwo benedyktyńskie z VIII wieku, a latem odbywają się tu słynne procesje taneczne.   

Trasa 3 (około 38 kilometrów)

Na tym szlaku znajdzie się coś dla miłośników natury, jak i fanów historii. Przede wszystkim podziwiać tutaj można naprawdę olbrzymie formacje skalne, by po chwili znaleźć się w otoczeniu malowniczych dolin potokowych. Używanie będą mieli badacze przeszłości. Wzdłuż trasy znajduje się kilka dawnych fortów i zamków.  

Dodatkowe trasy – Extra Tours 

Trzy główne trasy turystyczne dopełniają w ramach Mullerthal Trail cztery pomniejsze szlaki. Ogólnie jest to dwadzieścia kilka dodatkowych kilometrów do przebycia. Można je traktować jako punkty wyjścia do dalszego zwiedzania obszaru. Wszystkie są umiarkowanie wymagające i stanowią świetne dopełnienie przygody na Mullerthal Trail. 

Dodatkowe informacje dla turysty 

Mapa turystyczna nie jest do przebycia któregokolwiek ze szlaków Mullerthal Trail konieczna, ponieważ ścieżka jest bardzo dobrze oznakowana. Ważnym wymogiem, które dla własnego komfortu powinien brać pod uwagę nawet najbardziej doświadczony miłośnik trekkingu, jest dobre obuwie. Przydaje się to zwłaszcza na kamienistych drogach, a w niektórych miejscach można się natknąć także na całkiem głębokie błoto. Można się zawsze wspomagać jakąś laską czy gałęzią. Niestety po tutejszych ścieżkach nie da się poruszać wózkiem dziecięcym ani wózkiem inwalidzkim. 

Nie zaszkodzi też zabrać ze sobą jakiegoś jedzenia, gdyż możliwości zaopatrzenia się w żywność po drodze są ograniczone, chociaż oczywiście istnieją. Do przechodzenia przez  ciemne szczeliny między skałkami (zdarzają się też malownicze jaskinie) przyda się bardzo podręczna latarka. I jeszcze jedno – można korzystać z rozmaitych skrótów, dodatkowych tras lub dróg okrężnych. Wszystkie one są oznaczone czerwoną literą M wyrysowaną na białym tle. Warto także rozglądać się za pomarańczowymi strzałkami. Orientacja w terenie to podstawa!   

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Muzeum Miejskie Lëtzebuerg, zwiedzanie, bilety, atrakcje

Zwiedzanie Schengen, przewodnik po historii

Następny

Dodaj komentarz