Pałac Pokoju – to brzmi bardzo pozytywnie, prawda? W tym zabieganym świecie, nękanym rozlicznymi problemami natury społecznej i politycznej, wiarę należy pokładać właśnie w takie instytucje. Przedstawiamy w poniższym artykule Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, ufając że te wszystkie informacje okażą się pomocne podczas zwiedzania tego urokliwego miasta w zachodniej Holandii. Jaka była historia powstania Trybunału, jak do niego dotrzeć, czy można go zwiedzać? Oto odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie się znajduje Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości?
Siedziba Trybunału zlokalizowana jest w bardzo strategicznym miejscu Hagi, pomiędzy centrum tego miasta a dzielnicą Scheveningen, która jest swoją drogą bardzo popularnym i nowoczesnym kurortem plażowym. Sam budynek, ów Pałac Pokoju, znajduje się w niemalże równej odległości od dwóch głównych dworców kolejowych w Hadze, a zatem stacji Centraal i stacji międzynarodowej Hollands Spoor.
Jak dotrzeć do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze?
Sąsiedztwo dwóch centralnych dworców kolejowych Hagi znacznie ułatwia sprawę. Prawda jest zresztą taka, że środki transportu publicznego (autobusy i tramwaje) kursują na drodze do Pałacu Pokoju bardzo regularnie. Podróż z wymienionych wyżej dworców kolejowych do siedziby Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości zajmuje około kwadrans czasu. Skorzystać należy z linii tramwajowej numer 1 oraz autobusowych 24 i 28, wysiadając na stacji o nazwie „Vredespaleis”. Dokładny adres Pałacu to: Carnegieplein 2, 2517 KJ Den Haag, Holandia.
I jeszcze informacja dla zmotoryzowanych, dysponujących własnym środkiem transportu. Zakazane jest zostawianie samochodów i innych pojazdów na terenie samego Pałacu Pokoju. Korzystać należy z wyznaczonych miejsc parkingowych przy sąsiednich ulicach. Są one zwykle krótkoterminowe i płatne.
Kilka słów o instytucji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze
Datą kluczową był dzień 26 czerwca 1945 roku. To właśnie wtedy, podczas konferencji pokojowej w San Francisco, powołano do życia instytucję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z ramienia ONZ, zastępującego dotychczasowe organa datujące się jeszcze na lata 20-te XX wieku. Główną siedzibę umieszczono w holenderskiej Hadze.
Trybunał składa się z 15 niezależnych sędziów wybieranych na oddzielnych głosowaniach przez Zgromadzenie Ogólne i Radę Bezpieczeństwa ONZ. Kadencja każdego sędziego trwa 9 lat, ale co 3 lata zmieniana jest 1/3 składu całego Trybunału. Pracami kierują prezes i wiceprezes, wybierani na 3 lata. Wśród głównych kompetencji wymienić należy rozważanie i rozwiązywanie sporów międzynarodowych oraz wydawanie wiążących opinii doradczych dla rozmaitych organów ONZ. Wyroki Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości są ostateczne i niepodważalne.
Pałac Pokoju – historyczny budynek o pięknej architekturze
No właśnie! Abstrahując nieco od samej roli Trybunału, niezwykle ważnej oczywiście, warto kilka zdań poświęcić tej budowli, w której zasiada i obraduje. Pałac Pokoju został wybudowany w latach 1907–1913, dzięki darowiźnie przekazanej przez Andrew Carnegie, szkockiego przemysłowca. Całość założenia wzniesiono na terenie malowniczego parku (7 ha), w samym sercu Hagi. Pierwszym zaś przeznaczeniem budynku było miejsce obrad dla Stałego Trybunału Arbitrażowego, które nadal się tutaj mieści.
Zwraca uwagę projekt i wykonanie Pałacu, dzieło francuskiego architekta Louisa Cordonnier. W budowli wykorzystano pomysłowo granit, piaskowiec i czerwoną cegłę, wieńcząc wszystko imponującym dachem z szarego łupka. Całość nosi wyraźne znamiona stylu neorenesansowego. Na głównej fasadzie znajduje się szereg postaci, symbolizujących sprawiedliwość i pokój. Po lewej stronie wznosi się na wysokość 80 metrów wieża zegarowa z kurantami. Wewnątrz zaś podziwiać można witraże, mozaiki, gobeliny i inne przedmioty artystycznego rękodzieła, pochodzące z krajów biorących udział w konferencjach pokojowych. To miejsce, w którym faktycznie dochodzi do spotkania wielu kultur!
Co można zobaczyć na miejscu?
Podziwianie kunsztownych fasad i wykończeń historycznego budynku, to oczywiście nie wszystko! Pałac jest siedzibą jednej z największych na świecie bibliotek międzynarodowego prawa publicznego, która jest dostępna publicznie, w przeciwieństwie do biblioteki samego Trybunału. Odbywają się tutaj letnie kursy Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego. Zwiedzanie biblioteki jest dostępne tylko dla zorganizowanych grup, a taki tour przewiduje wizytę w historycznej Sali Grocjusza, poświęconej jednemu z ojców prawa międzynarodowego oraz starej czytelni. Ponadto w południowym skrzydle Pałacu Pokoju otwarto w 1999 roku Muzeum historii i pracy instytucji.
Możliwe jest zwiedzanie Pałacu Pokoju, które odbywa się w dni powszednie -od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 16.30, bezpłatnie. Osoby pragnące wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem lub chcące skorzystać z zasobów Biblioteki Pałacu Pokoju, powinny skontaktować się wcześniej z Fundacją Carnegie, sprawującą pieczę nad budynkiem.
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!