Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, co wiedzieć

Tagi , , ,

Pałac Pokoju – to brzmi bardzo pozytywnie, prawda? W tym zabieganym świecie, nękanym rozlicznymi problemami natury społecznej i politycznej, wiarę należy pokładać właśnie w takie instytucje. Przedstawiamy w poniższym artykule Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, ufając że te wszystkie informacje okażą się pomocne podczas zwiedzania tego urokliwego miasta w zachodniej Holandii. Jaka była historia powstania Trybunału, jak do niego dotrzeć, czy można go zwiedzać? Oto odpowiedzi na wszystkie te pytania. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie się znajduje Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości? 

Siedziba Trybunału zlokalizowana jest w bardzo strategicznym miejscu Hagi, pomiędzy centrum tego miasta a dzielnicą Scheveningen, która jest swoją drogą bardzo popularnym i nowoczesnym kurortem plażowym. Sam budynek, ów Pałac Pokoju, znajduje się w niemalże równej odległości od dwóch głównych dworców kolejowych w Hadze, a zatem stacji Centraal i stacji międzynarodowej Hollands Spoor.

Jak dotrzeć do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze? 

Sąsiedztwo dwóch centralnych dworców kolejowych Hagi znacznie ułatwia sprawę. Prawda jest zresztą taka, że środki transportu publicznego (autobusy i tramwaje) kursują na drodze do Pałacu Pokoju bardzo regularnie. Podróż z wymienionych wyżej dworców kolejowych do siedziby Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości zajmuje około kwadrans czasu. Skorzystać należy z linii tramwajowej numer 1 oraz autobusowych 24 i 28, wysiadając na stacji o nazwie „Vredespaleis”. Dokładny adres Pałacu to: Carnegieplein 2, 2517 KJ Den Haag, Holandia. 

I jeszcze informacja dla zmotoryzowanych, dysponujących własnym środkiem transportu. Zakazane jest zostawianie samochodów i innych pojazdów na terenie samego Pałacu Pokoju. Korzystać należy z wyznaczonych miejsc parkingowych przy sąsiednich ulicach. Są one zwykle krótkoterminowe i płatne. 

Kilka słów o instytucji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze

Datą kluczową był dzień 26 czerwca 1945 roku. To właśnie wtedy, podczas konferencji pokojowej w San Francisco, powołano do życia instytucję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z ramienia ONZ, zastępującego dotychczasowe organa datujące się jeszcze na lata 20-te XX wieku. Główną siedzibę umieszczono w holenderskiej Hadze. 

Trybunał składa się z 15 niezależnych sędziów wybieranych na oddzielnych głosowaniach przez Zgromadzenie Ogólne i Radę Bezpieczeństwa ONZ. Kadencja każdego sędziego trwa 9 lat, ale co 3 lata zmieniana jest 1/3 składu całego Trybunału. Pracami kierują prezes i wiceprezes, wybierani na 3 lata. Wśród głównych kompetencji wymienić należy rozważanie i rozwiązywanie sporów międzynarodowych oraz wydawanie wiążących opinii doradczych dla rozmaitych organów ONZ. Wyroki Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości są ostateczne i niepodważalne. 

Pałac Pokoju – historyczny budynek o pięknej architekturze

No właśnie! Abstrahując nieco od samej roli Trybunału, niezwykle ważnej oczywiście, warto kilka zdań poświęcić tej budowli, w której zasiada i obraduje. Pałac Pokoju został wybudowany w latach 1907–1913, dzięki darowiźnie przekazanej przez Andrew Carnegie, szkockiego przemysłowca. Całość założenia wzniesiono na terenie malowniczego parku (7 ha), w samym sercu Hagi. Pierwszym zaś przeznaczeniem budynku było miejsce obrad dla Stałego Trybunału Arbitrażowego, które nadal się tutaj mieści.

Zwraca uwagę projekt i wykonanie Pałacu, dzieło francuskiego architekta Louisa Cordonnier. W budowli wykorzystano pomysłowo granit, piaskowiec i czerwoną cegłę, wieńcząc wszystko imponującym dachem z szarego łupka. Całość nosi wyraźne znamiona stylu neorenesansowego. Na głównej fasadzie znajduje się szereg postaci, symbolizujących sprawiedliwość i pokój. Po lewej stronie wznosi się na wysokość 80 metrów wieża zegarowa z kurantami. Wewnątrz zaś podziwiać można witraże, mozaiki, gobeliny i inne przedmioty artystycznego rękodzieła, pochodzące z krajów biorących udział w konferencjach pokojowych. To miejsce, w którym faktycznie dochodzi do spotkania wielu kultur! 

Co można zobaczyć na miejscu? 

Podziwianie kunsztownych fasad i wykończeń historycznego budynku, to oczywiście nie wszystko! Pałac jest siedzibą jednej z największych na świecie bibliotek międzynarodowego prawa publicznego, która jest dostępna publicznie, w przeciwieństwie do biblioteki samego Trybunału. Odbywają się tutaj letnie kursy Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego. Zwiedzanie biblioteki jest dostępne tylko dla zorganizowanych grup, a taki tour przewiduje wizytę w historycznej Sali Grocjusza, poświęconej jednemu z ojców prawa międzynarodowego oraz starej czytelni. Ponadto w południowym skrzydle Pałacu Pokoju otwarto w 1999 roku Muzeum historii i pracy instytucji. 

Możliwe jest zwiedzanie Pałacu Pokoju, które odbywa się w dni powszednie -od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 16.30, bezpłatnie. Osoby pragnące wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem lub chcące skorzystać z zasobów Biblioteki Pałacu Pokoju, powinny skontaktować się wcześniej z Fundacją Carnegie, sprawującą pieczę nad budynkiem. 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!

Poprzedni

Pałac Pokoju (Vredespaleis) w Hadze, zwiedzanie

Muzeum Louwmana w Hadze, zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz