Lotnisko w Luksemburgu (LUX), jak dojechać, co wiedzieć

Tagi , , ,

Port lotniczy Luksemburg-Findel jest jedynym lotniskiem w Wielkim Księstwie Luksemburga. Jest to 25. najbardziej ruchliwe lotnisko na świecie i 5. najbardziej ruchliwe pod względem ruchu towarowego w Europie. Pas startowy lotniska Luksemburg-Findel ma długość 4000 metrów, a kompleks znajduje się 6 km od centrum Luksemburga. Jest to jedyne międzynarodowe lotnisko w kraju i służy jako baza luksemburskich narodowych linii lotniczych Luxair i Cargolux. Luksemburskie lotnisko oferuje także szeroki wybór sklepów, restauracji i innych udogodnień w terminalu A. Planujesz wylądować na lotnisku w Luksemburgu? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego portu lotniczego.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Port lotniczy Luksemburg – historia

Lotnisko Luksemburg-Findel znajduje się na wschód od miasta i pierwotnie nazywało się „Sandweiler Airport”. Otwarto je w latach trzydziestych XX wieku jako małe trawiaste lotnisko ze stosunkowo krótkim pasem startowym o długości 1000 metrów. Podczas II wojny światowej neutralny Luksemburg został zaatakowany przez Niemcy 10 maja 1940 r., którzy wykorzystywali je do działań wojennych. W późnych latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Icelandair wykorzystywał lotnisko Findel jako swój europejski hub, łącząc miasta w Ameryce Północnej z Europą.

Port lotniczy Luksemburg – terminale

Luxemburg, Luxembourg - June 23, 2020: Check-in machines at Terminal building of Luxemburg Airport in Luxembourg.
Odprawa na lotnisku w Luksemburgi, licencja: shutterstock/By markusmainka

Port lotniczy Luksemburg-Findel posiada trzy terminale (terminale A i B oraz terminal biznesowy) i może obsłużyć do 3 milionów pasażerów rocznie, a także około 700 000 ton ładunków. Będąc jedynym lotniskiem Wielkiego Księstwa, lista obsługiwanych miejsc docelowych jest bardzo długa!

Terminal A zbudowano w 1975 roku i budynek był jedynym terminalem lotniska przez 30 lat, aż do otwarcia nowego terminalu w 2004 roku. Zdecydowano się na budowę terminalu B ponieważ terminal A często był przepełniony, szczególnie w okresie letnim. Terminal B otwarto w 2004 roku. Budynek jest wyjątkowy, ponieważ posiada tylko bramki i nie ma stanowisk odprawy ani hali przylotów. Został zbudowany dla małych samolotów o maksymalnej pojemności 50 osób. Może obsłużyć do 600 000 pasażerów rocznie.

Jak dostać się z lotniska w Luksemburgu (LUX) do centrum miasta?

Istnieje kilka opcji, aby dostać się do centrum miasta Luksemburg z lotniska.

Wynajętym samochodem

Wynajęcie samochodu to najwygodniejsza opcja podróży do centrum miasta. Odległość z lotniska do centrum miasta Luksemburg wynosi niecałe 8 kilometrów. Dojazd samochodem do centrum Luksemburga zajmuje 20 minut. Innym pobliskim miastem jest Trewir, odległość z lotniska do centrum miasta wynosi 39 kilometrów. Wówczas czas podróży wynosi około 30 minut. Na lotnisku na poziomie (-1) dostępne są następujące wypożyczalnie samochodów: Avis/Budget – Europcar – Enterprise – Hertz/Thrifty – Sixt i kilka innych.

Transportem publicznym

Na lotnisko w Luksemburgu i z powrotem można podróżować transportem publicznym. Jeśli zdecydujesz się na transport publiczny z i na lotnisko w Luksemburgu, możesz dojechać autobusami linii: 6, 16 oraz 29.

Shuttle bus

Shuttle bus to także wygodna opcja dojazdu do centrum miasta Luksemburg. Oprócz tego shuttle busami dojedziesz nie tylko do różnych miast księstwa Luksemburg, ale także do pobliskich miejscowości w Niemczech, Francji oraz Belgii.

Port lotniczy Luksemburgu (LUX) – dojazd do lotniska

Luxemburg-Findel International Airport 2012-09-07 at twilight
Lotnisko w Luksemburgu z zewnątrz, licencja: shutterstock/By Bert+Rietberg

Autobus linii 29 kursuje codziennie między dworcem w Luksemburgu – Gare Centrale Quai 2 a lotniskiem. Należy pamiętać, że wszystkie środki transportu publicznego w Luksemburgu są całkowicie bezpłatne, co oznacza, że nie trzeba płacić za bilet. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się 10 km od lotniska i jest połączona z nim autobusem linii 29.

Ile kosztuje taxi z lotniska w Luksemburgu (LUX) do centrum miasta?

Za przejazd taksówką do centrum Luksemburga musisz zapłacić minimum 30 €. Ze względu na odległość, przejazd taksówką do Kirchberg jest tańszy, a przejazd taksówką do Garer Quartier (dworzec kolejowy) droższy. Cena taksówki do Trewiru w Niemczech wynosi około 75 EUR. Postój taksówek na lotnisku w Luksemburgu znajduje się bezpośrednio przed terminalem A. Między 22:00 a 06:00 przejazd taksówką z i na lotnisko w Luksemburgu jest znacznie droższy.

Lotnisko w Luksemburgu (LUX) usługi i udogodnienia

Podczas oczekiwania na samolot lub zaraz po przylocie masz do dyspozycji m.in.:

  • Bankomaty – mogą obowiązywać dodatkowe opłaty, więc pamiętaj, aby sprawdzić tabelę opłat swojego banku i dzienny limit wypłat, jeśli podróżujesz za granicę.
  • Kantor – znajduje się na parterze, naprzeciwko stanowisk odprawy w sekcja J.
  • Sklepy wolnocłowe, a także kilka innych sklepów.
  • W terminalu A dostępny jest także sklep z prasą i książkami oraz The House of Delights.
  • Punkt informacyjny – jeśli masz jakiekolwiek pytania, odwiedź punkt informacyjny na lotnisku. Lokalizacja: Hala odlotów, przed stanowiskami odprawy, poziom 0.
  • Ładowanie telefonów komórkowych – stacja ładowania znajduje się tuż za kontrolą bezpieczeństwa.
  • Obszar obserwacyjny – zrelaksuj się i obserwuj startujące oraz lądujące samoloty z punktu widokowego na tarasie obserwacyjnym lotniska.
  • Strefy odpoczynku – na lotnisku nie ma wydzielonych miejsc do spania, stref ciszy ani stref odpoczynku.
Poprzedni

Gdzie zjeść najlepsze frytki belgijskie w Brukseli, lista miejsc

Sąd Sprawiedliwości (Brugse Vrije) w Brugii, co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz