Kościół św. Willibrorda (Sint Willibrordkerk) w Utrechcie, zwiedzanie

Tagi , , ,

Holandia pełna jest perełek wartych zobaczenia, a każda osoba odwiedzająca Utrecht ma listę rzeczy, które wymagają szczególnej uwagi. Kościół św. Willibrorda jest niewątpliwie jedną z nich. To świątynia, która nie bez powodu przyciąga turystów i wiernych. Dlaczego warto ją zwiedzić, gdzie się znajduje, jak do niej dotrzeć – o tym można przeczytać w dalszej części artykułu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Kościół św. Willibrorda w Utrechcie

Utrecht to jedno z „czterech wielkich miast” Holandii, które może poszczycić się wieloma zakamarkami godnymi zwiedzenia. Jednym z nich jest Kościół św. Willibrorda – rzymskokatolicka świątynia usytuowana nieco na uboczu centralnej części miasta. Kościół mieści się przy ulicy Minrebroederstraat 21 w Utrechcie – jednej z wielu uroczych tras wiodących przez śródmieście.

Dlaczego warto odwiedzić Kościół św. Willibrorda w Utrechcie

To jedyna z nielicznych neogotyckich świątyń rzymskokatolickich w Utrechcie. Kościół powstał w latach 1875-77, więc jest stosunkowo „młody”, ale finezyjne wykończenie i unikatowa architektura czynią go prawdziwą perełką miasta. Z zewnątrz surowy, w środku zachwyca feerią barw i ornamentów, co zaskakuje wielu odwiedzających. Ściany wypełnione starannie wykonanymi malowidłami, wyjątkowo zdobny chór, drewniane płaskorzeźby i bajecznie kolorowe witraże to tylko kilka z powodów, dla których wnętrze Kościoła św. Willibrorda w Utrechcie zapiera dech w piersiach.

Jak dojechać do Kościoła św. Willibrorda w Utrechcie

Dotrzeć do Kościoła św. Willibrorda w Utrechcie można na wiele sposobów. Świątynia mieści się zaledwie kilometr od stacji kolejowej Utrecht Centraal, skąd łatwo można trafić do niej pieszo. Utrecht posiada także rozbudowany system transportu miejskiego, w którego skład wchodzą autobusy i tramwaje. Niedaleko Kościoła św. Willibrorda znajduje się przystanek autobusowy pod nazwą Janskerkhof. Odwiedzającym Holandię poleca się korzystanie z karty zbliżeniowej OV, która pozwala uiszczać opłaty za przejazdy transportem publicznym: pociągami, tramwajami, autobusami itp. Warto pamiętać, że dojazd samochodem może być mniej opłacalny. Parkowanie w centrum Utrechtu jest dość drogie, dlatego korzystniej jest skorzystać ze spaceru czy miejskich środków transportu.

Historia i ciekawostki na temat Kościoła św. Willibrorda w Utrechcie

Kościół św. Willibrorda w Utrechcie o mały włos nie dotrwałby do naszych czasów. Kilkadziesiąt lat temu holenderska diecezja miała plan sprzedaży i wyburzenia świątyni. Kościół został uratowany głównie dzięki osobom świeckim, które nie chciały, by ta wyjątkowa neogotycka budowla zniknęła z mapy Utrechtu. Obecnie, aby zarobić na swoje utrzymanie, w tygodniu w Sint Willibrordkerk odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Budynek jest też otwarty dla zwiedzających. Oczywiście nadal jest też miejscem kultu – katolicka parafia prowadzona jest przez Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X, co oznacza, że w kościele odbywają się regularnie nabożeństwa w tzw. rycie trydenckim. Różnią się od aktualnej liturgii katolickiej, nawiązując do przedsoborowego sposobu odprawiania Mszy Świętej – po łacinie, z kapłanem stojącym przodem do ołtarza. Dla osób wierzących może być to wyjątkowe przeżycie.

Zwiedzanie Kościoła św. Willibrorda w Utrechcie

Nie brakuje chętnych do zwiedzania Kościoła św. Willibrorda w Utrechcie. Wizyty są możliwe od wtorku do soboty w godzinach 13:00-17:00. Wejście jest bezpłatne, ale możliwe jest złożenie ofiary do specjalnej skarbony dla odwiedzających. Chętni na szczegółowe oprowadzanie po Kościele św. Willibrorda w Utrechcie mogą skontaktować się z parafią mailowo: mail@sintwillibrordkerk.nl.

Godziny otwarcia Kościoła św. Willibrorda w Utrechcie

Dla turystów wyznaczone są godziny otwarcia Kościoła św. Willibrorda w Utrechcie: 13:00-17:00, od wtorku do soboty. Warto też pamiętać, że wierni Kościoła Katolickiego mogą odwiedzić Sint Willibrordkerk podczas Mszy Świętej: uroczystej, łacińskiej w niedzielę o 10:30 z niezwykłą oprawą muzyczną, a także o 9:00 w sobotę i o 18:30 w piątek.

Poprzedni

Kanały w Utrechcie, rejsy kanałami, co warto wiedzieć, ceny

Muzeum konwentu św. Katarzyny w Utrechcie, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz