Kościół św. Jakuba (Sint-Jacobskerk) w Hadze, zwiedzanie

Tagi , , ,

Z czego słynie Haga? Na pewno z tego, że to właśnie tutaj znajduje się Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, ale swoją siedzibę ma także rząd holenderski i rezyduje w mieście królewska rodzina. Haga to również liczne zabytki turystyczne, a jednym z nich jest Kościół św. Jakuba (Sint-Jacobskerk). Oto krótki przewodnik po tej monumentalnej budowli. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Kościół św. Jakuba Większego (Sint-Jacobskerk) w Hadze

Ta zabytkowa świątynia znajduje się w środkowej części miasta, czyli w dzielnicy Centrum, nieopodal ulicy Torenstraat. Dokładny adres to: Rond de Grote Kerk 12, 2513 AM Den Haag, Holandia. 

Jak dojechać do Kościoła św. Jakuba Większego

Jako, że zabytek stoi w samym niemalże centrum Hagi, całkiem łatwo tam dojechać środkami transportu publicznego, lub własnym samochodem. Parkingi Torengarage i City Parking znajdują się w odległości krótkiego spaceru od Kościoła. Na miejsce wiedzie również linia tramwajowa prowadząca z głównego dworca kolejowego miasta. To krótka, 5-minutowa przejażdżka. 

Historia i ciekawostki na temat Kościoła św. Jakuba Większego

Początki budowli sięgają XIII wieku, ale swą obecna formę nabrał Kościół dopiero w końcach wieku XV – dopiero w 1420 dobudowano charakterystyczną sześciokątną wieżę o wysokości 92 metrów. Do ogólnego wyglądu budowli przyczyniły się sakiewki kilku hrabiów Holandii, na czele z  Albrechtem van Beieren i Filipsem de Goede z Burgundii.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć sprawę pewnego historycznego spotkania w tej świątyni. Otóż w 1456 roku doszło tutaj do spotkania organizacyjnego rycerzy Zakonu Złotego Runa, którzy pozostawili w kościele własne oznaczenia herbowe. Można je nadal oglądać. A sami rycerze, no cóż – należeli tak naprawdę do bardzo zblazowanego towarzystwa arystokratów lubujących się w udawaniu baśniowych herosów. To temat na inną opowieść… 

Zwiedzanie Kościoła św. Jakuba Większego

Elementami bardzo wyróżniającymi tą świątynie na tle innych są drewniane sklepienia kolebkowe z transeptami o tej samej wysokości co nawa budynku. Podczas zwiedzania nie można pominąć oczywiście wyniosłej wieży, na którą można się zresztą wspiąć ale tylko z przewodnikiem. To nie lada wspinaczka, do pokonania jest (bagatela) 288 schodów. Z góry można podziwiać piękny, panoramiczny widok na cała Hagę.  

Poza wieżą z kurantem, będącą faktycznym ewenementem w skali Holandii, równie duże wrażenie robi samo wnętrze świątyni. Turystów zachwyca przede wszystkim zdobiona ambona i historyczne organy, nadal zresztą wykorzystywane do koncertów muzyki sakralnej. Cechą charakterystyczną są także klęczniki dla wiernych, znajdujące się w każdym rzędzie ławek – to typowe dla budowli protestanckich. Znaleźć tutaj można również pomniki i nagrobki, na czele z monumentalnym grobowcem admirała Jacoba van Wassenaera Obdama, bohatera wojny z Anglikami w XVII wieku.    

Dlaczego warto odwiedzić Kościół św. Jakuba Większego

Każdy kto lubi podziwiać budowle świątynne i sztukę sakralną, powinien zaznaczyć Kościół św. Jakuba Większego w Hadze na swojej turystycznej mapce.  

Godziny otwarcia Kościoła św. Jakuba Większego

Drzwi kościoła są otwarte codziennie na wszelkiego rodzaju wydarzenia, w tym wystawy, jarmarki, wydarzenia kulturalne i turystyczne. Odwiedzający i wierni mogą cieszyć się ogromem budynku i wyjątkowym efektem wizualnym, związanym ze światłem wpadającym przez kolorowe witraże.

Jeżeli chodzi o wejście na wieżę kościelną to zwiedzanie odbywa się w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 13 i 15. W jednej wycieczce bierze udział maksymalnie 15 uczestników. Chodzi oczywiście o względy bezpieczeństwa. 

Bilety i ceny do Kościoła św. Jakuba Większego

Wejście na wieżę kosztuje 6 Euro dla dorosłych i 4 Euro dla dzieci. Zwiedzanie całej świątyni z przewodnikiem trwa średnio 1,5 godziny.

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!

Poprzedni

Muzeum Eschera w Hadze, zwiedzanie, bilety, godziny

Pałac Pokoju (Vredespaleis) w Hadze, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz