Kościół Notre-Dame du Sablon w Brukseli, zwiedzanie, bilety

, Tagi , , ,

Notre Dame du Sablon, nazwany również Église Notre-Dame des Victoires, to XIV-wieczny gotycki kościół, leżący na placu Grand Sablon, w stolicy Belgii – Brukseli. Kościół słynie z pięknej architektury, imponujących witraży i roli, jaką odegrał w historii miasta. Wewnątrz kościoła znajdują się posągi hrabiów, których stracono na Grand Place w XVI wieku. Planujesz zwiedzić Kościół Notre-Dame du Sablon w Brukseli? W naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje dotyczące zwiedzania tej świątyni.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Notre-Dame du Sablon w Brukseli?

Na południe od Grand-Place znajduje się imponujący kościół Église Notre-Dame du Sablon, którego początki sięgają XIV wieku. Dokładny adres to: Rue des Sablons, 1000 Bruksela, Belgia.

Jak dojechać do Kościoła Notre-Dame du Sablon w Brukseli?

Do Kościoła Notre – Dame du Sablon najlepiej dojechać środkami transportu publicznego. W pobliżu znajduje się przystanek Petit Sablon, na którym zatrzymują się  linie tramwajowe: 92 i 94 oraz autobusowe: 27 i 95.

Historia i ciekawostki na temat Kościoła Notre-Dame du Sablon w Brukseli

BRUSSELS, BELGIUM - JULY 07, 2016 : Notre Dame du Sablon's Cathedral in Brussels, Belgium and the European Union's capital.
Kościół Notre Dame du Sablon, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By word_landmarks

Z powstaniem tego wyjątkowego kościoła wiąże się ciekawa legenda. Młoda dziewczyna z Antwerpii miała wizję, w której Dziewica Maryja poprosiła ją o zabranie jej wizerunku do Brukseli. Dziewczyna popłynęła łodzią do stolicy i przekazała figurkę Matki Boskiej do cechu kuszników. Kaplica szybko stała się miejscem pielgrzymek i została znacznie rozbudowana. Z Kościołem Notre – Dame du Sablon związanych jest wiele postaci historycznych:

  • Maria Węgierska miała tu chrzciny.
  • Lamoral z Egmontu i Filip z Hoorne byli wiernymi parafianami, zanim ścięto ich w 1568 r. na Grand Place.
  • Voltaire pokłócił się tutaj podczas mszy z Jeanem-Baptiste Rousseau, nazywanym Wielkim Rousseau.
  • Pisarz Paul Claudel, francuski ambasador, przychodził tu codziennie na modlitwę.

Zwiedzanie Kościoła Notre-Dame du Sablon w Brukseli

Wnętrze Kościoła Notre – Dame du Sablon jest proste i nieco surowe. Wyglądem bardzo przypomina katedrę Świętego Michała i Świętej Gudul, ale Kościół jest nieco mniejszy. Jedną z głównych atrakcji świątyni Notre – Dame du Sablon jest drewniana ambona z 1697 roku. Centralna nawa jest piękne oświetlana przez naturalne światło, które przechodzi przez jedenaście witraży. Każdy z witraży ma około 15 metrów wysokości. To właśnie liczne witraże, które otaczają i oświetlają ołtarz, przyciągają uwagę odwiedzających ten kościół. Jeśli lubisz architekturę sakralną, warto odwiedzić niektóre ze świątyń belgijskiej stolicy, w tym l’église Notre Dame du Sablon, która jest jedną z najlepszych w mieście wraz z brukselską katedrą i Narodową Bazyliką Najświętszego Serca.

Dlaczego warto odwiedzić Kościół w Brukseli? 

Church of notre dame du Sablon in Brussels, Belgium
Church of notre dame du Sablon in Brussels, Belgium, licencja: shutterstock/By pavel+dudek

L’église Notre Dame du Sablon to niezwykły, późnogotycki kościół, zbudowany w XIV wieku. Co ciekawe, w miejscu, w którym obecnie stoi kościół, znajdowała się kiedyś mała kaplica zbudowana w 1304 roku i zamówiona przez cech kuszników. Kościół zbudowano w tym samym stylu co katedrę św. Michała i św. Guduli i jest jednym z najpiękniejszych w Belgii.

Godziny otwarcia Kościoła Notre-Dame du Sablon w Brukseli

Kościół jest otwarty od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00, a w soboty i niedziele od 9:00 do 18:00. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej https://en.fondsamiseglisesablon.be/ 

Bilety do Kościoła w Brukseli

Kościół Notre – Dame du Sablon jest otwarty przez 365 dni w roku i przyciąga rocznie około 500 000 odwiedzających. Pomimo darmowego wstępu warto zapłacić symboliczną donację, która pomoże w utrzymaniu tego wyjątkowego zabytku. 

Poprzedni

Wieża Tour D’angle (Tour Anneessenstoren) w Brukseli, historia, ciekawostki

Namur w Belgii, co warto zobaczyć, przewodnik, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz