Kościół Notre-Dame de la Chapelle w Brukseli, zwiedzanie

, Tagi , , , ,

Kościół Notre Dame de la Chapelle – Église Notre-Dame de la Chapelle – w Brukseli wyróżnia się romańską architekturą. Uchodzi on za jeden z najładniejszych kościołów w Belgii. W jednej z kaplic znajduje się grobowiec malarza Pietera Breughela i jego żony Marie Coucke. Tablica pamiątkowa w kaplicy Najświętszego Sakramentu przypomina nam, że jest to również miejsce spoczynku François Anneessensa, którego skazano na śmierć i stracono za walkę o wolność Brukseli. Planujesz zwiedzić Kościół Notre-Dame w Brukseli? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje  dotyczące zwiedzania tej świątyni. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Kościół Notre-Dame de la Chapelle w Brukseli?

Stojący na północnym krańcu dzielnicy Marolles Notre-Dame de la Chapelle, z charakterystycznym czarnym dachem łatwo widocznym z różnych części miasta. Znajduje się pod adresem: Pl. de la Chapelle, 1000 Bruksela, Belgia.

Jak dojechać do Église Notre-Dame w Brukseli?

Do Kościoła Notre Dame de la Chapelle bez problemu dojedziesz komunikacją publiczną. W pobliżu znajduje się przystanek Chapelle, na którym zatrzymują się autobusy nr.: 33, 48, 52 oraz N12. 

Historia i ciekawostki na temat Kościoła Notre-Dame de la Chapelle w Brukseli

Chapel Church (Église Notre-Dame de la Chapelle), a catholic temple in Brussels, Belgium.
Detale Église Notre-Dame, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By juangarciahinojosa

Église Notre-Dame de la Chapelle ma złożoną historię. Obecny kościół ma swoje początki w 1134 roku. W miejscu, w którym obecnie znajduje się świątynia, znajdowała się kaplica zbudowana w 1134 roku na polecenie księcia Brabancji. Kościół La Chapelle miał burzliwą historię, z kolejnymi etapami częściowego zniszczenia, pożaru, plądrowania i bombardowania, a także odbudowy, transformacji i restauracji. Czyni to go kluczowym dziełem zbudowanym w stylu romańskim i gotyckim.

Rozbudowa kaplicy rozpoczęła się w 1210 r., gdy nastąpił rozwój Brukseli. Powiększono ją, aby stała się niezależnym kościołem parafialnym, co nie podobało się kapitule Sainte-Gudule, która obawiała się o swoje dochody jako głównego kościoła miasta. Prace budowlane ukończono w XIII wieku. Kościół został splądrowany w 1574 roku przez kalwinów, którzy zniszczyli prawie całkowicie całe jego wyposażenie. W 1654 r. po lewej stronie chóru zbudowano kaplicę Najświętszej Marii Panny, znaną również jako kaplica Najświętszego Sakramentu. W 1695 r. kościół został zbombardowany przez Francuzów. Kościół odrestaurowano w latach 1699-1708. Z czasem zastąpiono także iglicę zachodniej wieży w obecną barokową dzwonnicę zbudowaną z łupków.

Co ciekawe, Kościół Notre – Dame de la Chapell jest miejscem, gdzie spoczywają wielkie rodziny szlacheckie i wybitne postaci. Na przykład Pieter Brueghel Starszy z żoną i François Anneessensa. Mieszkańcy Brukseli byli pierwotnie chowani z boku kościoła, na cmentarzu, który zajmował miejsce dzisiejszego Place de la Chapelle do 1822 roku. W XX wieku pod murami kościoła zbudowano tunel dla węzła kolejowego Nord-Midi, co wzbudziło obawy o jego stabilność. W latach 1989-1996 kościół przeszedł gruntowną renowację. Warto także wiedzieć, że La Chapelle jest kościołem parafialnym Polskiej Wspólnoty Katolickiej w Brukseli. W bocznej kaplicy znajduje się także ikona Matki Boskiej Częstochowskiej.

Brussels / Belgium - June 5, 2019: Lifestyle of the big city in summer day. High resolution photo of Church Notre Dame de la Chapelle. Pleasant journey in downtown.
Odwiedzający Notre Dame de la Chapelle, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By Tatiana1Leger

Zwiedzanie Église Notre-Dame de la Chapelle w Brukseli

Kościół Notre – Dame de la Chapelle w Brukseli  – Église Notre-Dame de la Chapelle można zwiedzać za darmo. Jest on otwarty dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10:00–16:00. W niedzielę i poniedziałek świątyni nie można zwiedzać. 

Poprzedni

Plac Męczenników w Brukseli, historia, ciekawostki, zwiedzanie

 Z wizytą w Dzielnicy Marolles w Brukseli

Następny

Dodaj komentarz