Komunikacja miejska w Luksemburgu – co musisz wiedzieć?

Tagi , , ,

Podróżowanie po Wielkim Księstwie Luksemburgu nie nakłada na Ciebie praktycznie żadnych ograniczeń. To niewielkie państwo jest świetnie zorganizowane pod względem infrastruktury drogowej oraz komunikacji miejskiej. Z uwagi na dośc skromne rozmiary, nawet zwiedzenie całego kraju w dwa dni jest możliwe. Jeśli nie zdecydujesz się na wynajęcie samochodu, wówczas będziesz musiał liczyć na publiczne środki transportu. Jak działa komunikacja miejska w Luksemburgu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Komunikacja miejska w Luksemburgu – z czego możesz skorzystać?

Wielkie Księstwo Luksemburga może pochwalić się świetnie skoordynowaną komunikacją miejską. Tak naprawdę, dzięki niej dojedziesz praktycznie w każdy zakamarek kraju. W kraju działa zarówno sieć autobusów, pociągów jak i taksówek. Podróżowanie autobusami jest jednym z najpopularniejszych sposobów na poruszanie się po Luksemburgu. W tym momencie, obowiązująca zasada jest wyjątkowo prosta. Autobusy oznaczone numerami od 100 wzwyż kursują poza granicami stoicy kraju i dowiozą Cię do innych, mniejszych miejscowości. Z kolei autobusy oznaczone niskimi numerami – do 24, jeżdżą wyłącznie w granicach miasta Luksemburg oraz na jego obrzeżach.

W przypadku kiedy zdecydujesz się na skorzystanie z pociągów, również nie będziesz mieć większych problemów z poruszaniem się po kraju oraz poza jego granicami. Połączenia kolejowe pozwalają Ci na podróżowanie do krajów sąsiadujących z Wielkim Księstwem Luksemburga, a także do podróżowania pomiędzy miejscowościami w jego obrębie. Jednym ze środków komunikacji miejskiej są również taksówki. Musisz jednak mieć świadomość tego, że wiele osób odradza korzystanie z nich, rekomendując poruszanie się autobusami lub pociągami. Dlaczego? Otóż taksówki w Luksemburgu są dość drogie, a kierowcy często naliczają dodatkowe opłaty np. za czas oczekiwania czy trzaśnięcie drzwiami. Dodatkowo kursu nocne są nawet o 35% droższe od kursów dziennych. O wiele wygodniej i taniej będziesz mógł więc poruszać się po kraju przy pomocy pociągów i autobusów.

Autobusy w Luksemburgu – co musisz wiedzieć?

Autobusy w mieście Luksemburg oraz na terenie całego kraju kursują zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy. W samym centrum stolicy znajdują się dwa, duże węzły autobusowe – stacja obok dworca Gare oraz Hamilius. Do tych węzłów dojeżdża praktycznie każdy autobus z przedmieścia oraz z innych miejscowości. Poszukując konkretnego połączenia możesz skorzystać ze strony mobiliteit.lu. Jest to krajowa wyszukiwarka połączeń. Musisz także pamiętać o tym, że autobusy nie zatrzymują się na żądanie – szczególnie jeśli na przystanku nie ma oczekującego pasażera. W tym przypadku, jeśli będziesz chciał wysiąść, musisz nacisnąć przycisk „STOP” w autobusie, czym zasygnalizujesz kierowcy, że powinien się zatrzymać. Jeśli znasz nazwę docelowego przystanku,to podróżowanie autobusami nie będzie dla Ciebie problemem. Posiadają one monitory, na których wyświetlane są trasy oraz nazwy przystanków. Oprócz tradycyjnych, miejskich autobusów w Luksemburgu kursują również:

  • Nightbus – dodatkowe połączenia oferowane przez gminy na czas świąt, weekendów oraz późnych godzin wieczornych;
  • City Bus – to klasyczne autobusy pozwalające na podróżowanie pomiędzy gminami;
  • Flexibus – działa na takiej samej zasadzie jak City Bus;
  • Bummelbus – oferuje połączenia typu door-to-door w północnej części kraju;
  • Night Rider – to autobus kursujący jedynie pomiędzy godziną 18:00 a 5:00;
  • Adapto – to płatne busy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak więc widzisz, podróżowanie komunikacją miejską po Luksemburgu jest proste i świetnie zorganizowane.

Pociągi w Luksemburgu – jak działają?

Pociągi w Luksemburgu zwykle realizują połączenia na trasach między Wielkim Księstwem Luksemburga oraz krajami sąsiadującymi. Pozwalają one również na sprawne przemieszczanie się ze stolicy, do innych regionów kraju. Obowiązuje tu taka sama zasada jak w przypadku autobusów. Również na tej samej stronie będziesz mógł sprawdzić siatkę połączeń oraz rozkład jazdy. 

Komunikacja miejska w Luksemburgu – Ceny biletów i karnetów

Od 2020 roku Luksemburg jest pierwszym krajem w Europie i na świecie, który wprowadził darmową komunikację miejską. Nie musisz więc martwić się kupowaniem biletu. Jednocześnie darmowe przejazdy są możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie zdecydujesz się na podróżowanie pierwszą klasą. W takim wypadku będziesz musiał zakupić bilet – na przystanku lub u kierowcy, który kosztuje od 3 do 5,5 euro. Bilet ten następnie należy skasować w kasowniku. Dokładnie taka sama zasada obowiązuje w przypadku podróżowania pociągiem. Pamiętaj jednak, że podróżując koleją do krajów sąsiednich, tuż po przekroczeniu granicy Luksemburga, będzie obowiązywał Cię bilet właściwy dla danego kraju. W Luksemburgu nie obowiązują żadne karnety biletów – nie zależnie od tego, czy poruszasz się w obrębie stolicy kraju, czy zdecydowałeś się na skorzystanie z autobusów dalekobieżnych. Tak długo, jak nie podróżujesz pierwszą klasą, możesz robić to za darmo.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Wynajęcie samochodu w Luksemburgu – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Kiedy jechać do Luksemburga?

Następny

Dodaj komentarz