Kiedy jechać do Luksemburga?

Tagi , ,

Tygiel kulturowy – tak chyba najkrócej można określić Luksemburg. Ten kraj, położony pomiędzy znacznie większymi państwami (Belgią, Francją i Niemcami), przenikany jest przez rozmaite niuanse o charakterze językowym, kulinarnym i obyczajowym. Na szczęście jest to wysoce zharmonizowana mieszanka kultur i nie ma tutaj mowy o żadnej zawiści pomiędzy reprezentantami różnych nacji – większość mieszkańców i tak płynnie mówi po angielsku, tej nowoczesnej „lingua latina”. Odwiedzając Luksemburg liczyć też można na urokliwe widoki, historyczne trasy edukacyjne i mnóstwo wiekowych zabytków, ze starożytnymi fortecami na czele. Pozostaje pytanie kiedy wybrać się na zwiedzanie tego małego aczkolwiek pięknego państewka. W poniższym artykule podpowiemy kiedy jechać do Luksemburga. Wskazujemy również jakie atrakcje czekają na turystę w danej porze roku.      

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wiosna w Luksemburgu 

Marzec, kwiecień i maj są uważane za najlepsze miesiące na wizytę w Luksemburgu. Soczyste krajobrazy tego kraju, nudząca się do życia przyroda i piękne kwiaty pokrywające okoliczne pagórki sprawiają, że nasza podróż w tym właśnie czasie będzie naprawdę niezapomniana. Optymalna jest pogoda – średnie temperatury w okresie pomiędzy marcem a majem oscylują od 6 d o14 stopni Celsjusza, zahaczają zatem o komfort termiczny. Jest po prostu bardzo przyjemnie! Nie ma również nadmiernych tłumów, trochę czasu jeszcze upłynie zanim pojawią się letni urlopowicze. Wszystko to sprawia, że w miłych warunkach i w spokoju można zwiedzać liczne atrakcje turystyczne.   

Ponieważ pogoda wręcz zaprasza do dłuższych spacerów, dlaczego by wiosną nie wybrać się na rodzinną wycieczkę do parku rozrywki Parc Merveilleux, na południe od stolicy kraju. Niezapomniany dzień wypełnią tutaj wizyty w ogrodzie zoologicznym, gdzie podziwiać można egzotyczne ptaki i inne zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Wesoło spędzić można czas na ranczu kucyków, przejechać się miniaturową kolejką czy małymi samochodzikami. W parku działa kilka placów zabaw, jest też restauracja. W tym samym czasie miłośnicy przeszłości zapewne zapragną zwiedzić zamki Larouchette i Beaufort, naznaczone bogatą historią. Wiosna to także idealny czas na spędzenie dnia w Butterfly Garden, położonym w słynącym z przedniego wina mieście Grevenmacher – w tym tropikalnym ogrodzie można podziwiać setki egzotycznych motyli.  

Kiedy jechać do Luksemburga? Lato w Luksemburgu 

Chociaż możesz podróżować do Luksemburga w dowolnym miesiącu, dobrze jest raczej unikać miesięcy letnich. Dlaczego? Co prawda jest bardzo ciepło (choć bez przesady) i klimat jest naprawdę przyjemny, ale to pełnia sezonu wakacyjnego i co za tym idzie turystycznego w Luksemburgu. Przygotowani zatem musimy być na zatłoczone i zarezerwowane już zwykle hotele, a do wszystkich atrakcji potrafią się ciągnąć całkiem spore kolejki zainteresowanych. W szczycie sezonu liczyć się też trzeba ze znacznie wyższymi wydatkami, a nasz portfel niespecjalnie to lubi.    

Oczywiście plusem w sezonie letnim jest zawsze możliwość kąpieli. I tutaj akurat mamy dobrą wiadomość dla spragnionych orzeźwiającego pluskania się w falach turystów. Od czerwca do sierpnia temperatura wody jest naprawdę komfortowa i mieści się pomiędzy 16 a 18 stopniami. Luksemburg to kraina bogata w dobrze utrzymane kąpieliska, nie brakuje rzek i jezior. Uwaga, bo latem zdarzają się całkiem upalne dni – średnia temperatura to 33 stopnie Celsjusza!  

Jesień w Luksemburgu 

Warto odwiedzić Luksemburg gdy „mimozami jesień się zaczyna”. Temperatura za dnia jest komfortowa (pomiędzy 15 a 20 stopni – całkiem ciepło), choć nocami może już całkiem mocno spadać. Do największych atrakcji kraju i stolicy nie ma już takich kolejek, wokół panuje błoga cisza. Nadal jednak warto zarezerwować miejsce w hotelu ze znacznym wyprzedzeniem – okresowe festiwale wina i uroczystości dożynkowe jesienią, to czas gdy chwilowo znowu może przybyć turystów. 

Ponad 30% powierzchni kraju zajmują lasy, głównie mieszane. Nic tak nie odpręża jak długi spacer po pomarańczowym i czerwono-listnym lesie, podziwiać można dostojne dęby i graby, a na stokach Ardenów majestatyczne buki. W samej stolicy jest wtedy sporo do robienia. Poza wspomnianymi festiwalami wina, zachęca do spaceru deptak Corniche, biegnący wzdłuż rzeki Alzete. Podziwiając widoki z tego miejsca luksemburska poetka Betty Weber skreśliła słowa o „najpiękniejszym balkonie w Europie”. Prawdziwym hitem turystycznym jesieni na głównym rynku stolicy Luksemburgu są zaś… pieczone kasztany, podobno lepsze niż na osławionym Placu Pigalle. 

Kiedy jechać do Luksemburga? Zima w Luksemburgu 

Niestety zima w Luksemburgu nie rozpieszcza. Temperatury często spadają poniżej zera, choć o mrozach znanych z innych terenów Europy można raczej zapomnieć. Mało jest dni słonecznych, bywa wręcz ponuro… Jeśli już decydujemy się na zimową wyprawę to warto celować w te późniejsze miesiące. Przykładowo, luty może okazać się idealna porą dla  osób podróżujących z ograniczonym budżetem. Mniej jest turystów, raczej kierują się oni na narty do Arden, w Luksemburgu odnotowuje się zatem znaczny spadek cen. 

To czym słynie Luksemburg o tej porze roku to z pewnością Festiwal Winter Lights, znany na całym świecie. Mają wtedy miejsce pokazy ulicznej rozrywki, wystawy regionalne i koncerty. Samo miasto zmienia się w zimową krainę czarów…   

Kiedy najlepiej udać się do Luksemburga? 

Powyższe informacje wskazują, że najlepszy czas do odwiedzenia tego pięknego kraju to okres wiosny i jesieni.  Miesiące od maja do września są bowiem świadkami szczytu turystów. Choć i wtedy jest sporo atrakcyjnych rzeczy do robienia, ale z pewnością zapłacimy za nie więcej i możemy być skazani na stanie w dłuższych kolejkach. Ryzykownym wyborem mogą okazać się także miesiące zimowe, no chyba że będzie to koniec lutego. Pagórki północy skrywa wtedy głęboka czapa śniegu, przez co obserwacja urokliwej w tym miejscu przyrody może być wymiernie utrudniona. Niektórzy to lubią, ale chyba lepiej sprawdzić Luksemburg kolorową wiosną lub rozmarzoną jesienią.  

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Komunikacja miejska w Luksemburgu – co musisz wiedzieć?

Temperatury i pogoda w Holandii na wiosnę

Następny

Dodaj komentarz