Katedra św. Bawona w Haarlem, zwiedzanie, bilety

Tagi , , , ,

Jednym z najbardziej urokliwych miast Holandii jest niewątpliwie Haarlem. Położone nad rzeką Spaarne, zachwyca tulipanami i typową niderlandzką architekturą – historycznym ratuszem, muzeami oraz swoją perłą: bazyliką katedralną św. Bawona. Świątynię niewątpliwie warto zobaczyć na własne oczy. Jak wygląda zwiedzanie i gdzie zdobyć bilety? Więcej informacji w dalszej części artykułu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Katedra św. Bawona – gdzie się znajduje?

Zwiedzanie tego wyjątkowo pięknego kościoła zaczynamy niemalże w centrum Haarlemu. Katedra św. Bawona położna jest nad malowniczym kanałem wodnym Leidsevaart, jednym z najstarszych tego typu kanałów w Holandii. Wejście do bazyliki znajduje się od strony ulicy Bisschop Bottemanneplein. Budowli nie można przeoczyć – jej masywna bryła góruje nad okolicą.

Kim był święty Bawo dla mieszkańców Haarlemu?

Rzymskokatolicka katedra św. Bawona to ważny element historii i krajobrazu architektonicznego tego holenderskiego miasta. Święty Bawo jest jego patronem. Według źródeł historycznych, kiedy w 1268 roku Haarlem było oblężone, obrońcom miasta na niebie ukazał się właśnie święty Bawo. Najeźdźcy w popłochu uciekli, przerażeni tym cudownym objawieniem, a święty został obrany na patrona Haarlemu. To właśnie jemu w akcie wdzięczności poświęcono kościół katedralny, który wybudowano w latach 1895-1898. 

Katedra św. Bawona i jej architektura

W 1893 roku architekt Joseph Cuypers (1861-1949) otrzymał zlecenie na budowę tej majestatycznej katedry. Cuypers był synem Pierre’a J.H. Cuypersa, architekta odpowiedzialnego za projekt światowej sławy Rijksmuseum i Dworca Centralnego w Amsterdamie, który z racji podeszłego wieku zrezygnował z prac nad katolicką świątynią w Haarlemie.

Z założenia Katedra św. Bawona miała być utrzymana w stylu neogotyckim – ma potężną bryłę, strzeliste wieże i jest wybudowana na planie krzyża, a jej szczyt wieńczy kopuła. Jej budowa przeciągała się jednak w czasie ze względu na brak funduszy, a początkowe założenia były na bieżąco weryfikowane przez architekta Cuypersa juniora. W efekcie każdy, kto wybierze się na zwiedzanie Katedry św. Bawona, dostrzeże elementy secesyjne (w Holandii styl ten określa się mianem jugendstil), neoromańskie i bizantyjskie. Budowę ostatnich elementów bazyliki ukończono ostatecznie w 1930 roku, a świątynie poświęcono dopiero w 1948 roku. Jej wnętrze słynie z ogromnych witraży i mozaik, które przez cały dzień odbijają światło słoneczne. Symboliczne elementy zostały dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Zwiedzanie – informacje praktyczne

Wybierając się na zwiedzanie bazyliki, weźmy pod uwagę, że jest to przede wszystkim katedra Kościoła Rzymskokatolickiego. Wciąż odprawiane są tam Msze Święte – niedzielna o 10 rano, a także w różnych godzinach w dni powszednie. Zwyczajowo Katedra św. Bawona jest też otwarta dla zwiedzających od środy do niedzieli w godzinach 13-17. Godziny otwarcia mogą ulegać zmianom, dlatego warto je sprawdzić tuż przed planowaną wizytą.

Katedra św. Bawona – bilety wstępu

Odwiedzających bazylikę w celach turystycznych obowiązuje wstęp biletowany. Koszt biletu to 4,50 euro dla osoby dorosłej, 3 euro dla dzieci w wieku 5-12 lat. Wstęp dla młodszych dzieci jest bezpłatny. Bilety obejmujące wstęp do świątyni oraz na kopułę katedry są droższe – kosztują odpowiednio 7,50 euro i 4 euro. Jest to jednak atrakcja, z której warto skorzystać. Wejście na bogato zdobioną kopułę to gratka sama w sobie, a dodatkowo można podziwiać z niej panoramę miasta. Warto jednak wziąć pod uwagę, że ta wizyta wiąże się z pokonaniem licznych schodów. 

Bilety na zwiedzanie Katedry św. Bawona można kupić przez Internet (opłata transakcyjna za zakup online wynosi 1,50 euro) lub na miejscu. W katedrze funkcjonuje także kawiarenka oraz sklepik katedralny, z których również warto skorzystać przy okazji wizyty w tej majestatycznej świątyni. 

Poprzedni

Wiatrak Molen De Adriaan w Haarlem, zwiedzanie

Proveniershuis, zwiedzanie, co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz