Katedra Notre Dame w Luksemburgu, historia i zwiedzanie

Tagi , , , ,

Katedra Notre-Dame w Luksemburgu – Kathedral Notre-Dame to rzymskokatolicka katedra leżąca w mieście Luksemburg. Pierwotnie był to kościół jezuicki, którego kamień węgielny położono w 1613 roku. Co ciekawe, jest to jedyna katedra w Luksemburgu. Kościół jest godnym uwagi przykładem architektury późnogotyckiej, jednak posiada również wiele renesansowych elementów i zdobień. Planujesz zwiedzić Katedrę Notre Dame w Luksemburgu? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wizyty w tym miejscu. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Katedra Notre Dame w Luksemburgu?

Dokładny adres Katedry to Rue Notre Dame, 2240 Ville-Haute Luxembourg, Luksemburg.

Jak dojechać do Katedry Notre Dame w Luksemburgu?

Do Katedry Notre-Dame w Luksemburgu można dojechać autobusem. W pobliżu Katedry znajduje się przystanek autobusowy Cathédrale, na którym zatrzymują się autobus nr. 19 i 31. Nieco dalej znajduje się inny przystanek Um Bock / Casemates Quai 1, na którym zatrzymują się autobusy linii: 9, 15 i 93.

Historia i ciekawostki na temat Katedry Notre Dame w Luksemburgu

Pierwszy kamień pod budowę kościoła położono 7 maja 1613 r. pod przewodnictwem ojca François Aldenarda. Konstruktorem budynku był Ulrich Job z Lucerny. Pod jego kierownictwem wykonano również dekorację kolumn. Kościół konsekrowano i pierwotnie poświęcono Niepokalanemu Poczęciu 17 października 1621 r. Dekoracje z alabastru, ulubionego materiału holenderskich rzeźbiarzy renesansowych, przedstawiają wczesnobarokowe anioły, które grają muzykę między liśćmi i dekoracjami kwiatowymi.

Po opuszczeniu miasta przez jezuitów w 1773 r., cesarzowa Maria Teresa podarowała kościół miastu Luksemburg w 1778 r. i stał się on nowym kościołem parafialnym pod nazwą „Saint Nicolas et Sainte Thérèse”. Nazwę „Notre-Dame” otrzymał 31 marca 1848 r. za czasów wikariusza apostolskiego Jeana-Théodore’a Laurenta. Jego następca, w 1854 r. odnowił barokowe wnętrze w stylu neogotyckim. W 1870 r. Luksemburg został podniesiony do rangi biskupstwa przez papieża Piusa IX, dlatego też kościół stał się katedrą Notre-Dame.

Katedra Notre-Dame w Luksemburgu ma trzy wieże: wieżę zachodnią (w której znajdują się dzwony), wieżę wschodnią i wieżę centralną. Wieża centralna, która ma tylko jedną trzecią wysokości pozostałych wież, składa się z szerokiej podstawy w kształcie piramidy i wąskiego szczytu pokrytego miedzią. Sam dach jest podtrzymywany przez stalową ramę. W Wielki Piątek, 5 kwietnia 1985 r., około południa, prace na dachu spowodowały pożar zachodniej wieży. W wyniku pożaru zniszczeniu uległy dzwony kościelne, tj. dzwon Maria Panna, dzwon Willibrord, dzwon Piotr i dzwon Cunigunde. Kiedy zawaliła się wieża, częściowo uszkodzony został również dach nawy głównej. Naprawa wieży trwała do 17 października 1985 roku.

Zwiedzanie Katedry Notre Dame w Luksemburgu

Licząca ponad 400 lat Katedra Notre-Dame jest jednym z najbardziej zabytkowych miejsc do zobaczenia w Luksemburgu. Jej krypta jest ponadto miejscem spoczynku niektórych członków rodziny królewskiej. Pochowani są tu m.in.:

  • Marie-Adélaïde I, wielka księżna Luksemburga (1894-1924);
  • Maria Anna, wielka księżna Luksemburga, infantka Portugalii (1861-1942) – małżonka Wilhelma IV
  • Charlotta I, wielka księżna Luksemburga (1896-1985)
  • Feliks, książę małżonek, urodzony jako książę Burbon-Parma (1893-1970) – małżonek Charlotty I:
  • Książę Karol (1927-1977);
  • Joséphine Charlotte, wielka księżna Luksemburga, urodzona jako księżniczka Belgii (1927-2005) – małżonka Jeana I;
  • Jean I, wielki książę Luksemburga (1921-2019). 

Dlaczego warto odwiedzić Katedrę Notre Dame w Luksemburgu?

Zbudowana w latach 1613-1621 i rozbudowana w latach 1935-1938, luksemburska katedra słynie z charakterystycznych wydłużonych iglic, ozdobnego rzeźbionego portalu znajdującego się wewnątrz głównych drzwi oraz XIX- i XX-wiecznych witraży. Wewnątrz katedry znajduje się skarbiec rodziny królewskiej i ogromny sarkofag hrabiego Luksemburga – Jana I z Czech („Jana Ślepego” 1296-1346), kryptę, a także niezwykły skarbiec.

Godziny otwarcia Katedry Notre Dame w Luksemburgu

Katedrę Notre Dame w Luksemburgu można zwiedzać codziennie poza niedzielami, w godzinach 8:00 – 18:00.

Bilety i ceny do Katedry Notre Dame w Luksemburgu

Wejście do Katedry Notre-Dame w Luksemburgu jest całkowicie darmowe.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Plac Guillaume II w Luksemburgu, historia i zwiedzanie

Pałac Wielkich Książąt w Luksemburgu, historia i zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz