Kanały w Utrechcie, rejsy kanałami, co warto wiedzieć, ceny

Tagi , , ,

Utrecht leży około 30 kilometrów na południe od Amsterdamu i jest często nazywany „ukrytym klejnotem Holandii” ze względu na swoją bogatą historię, szeroką gamę atrakcji kulturalnych i mniejszą liczbę turystów. Istnieje jednak setki niesamowitych rzeczy do zobaczenia i zrobienia w Utrechcie, w tym piękne kanały, które są całkowicie unikalne i warte uwagi. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co sprawia, że Kanały w Utrechcie są tak wyjątkowe?

Kanały Utrechtu pochodzą z czasów średniowiecza i powstały w celu połączenia Renu z rzeką Vecht. Te urocze drogi wodne są dość niskie w porównaniu z innymi sieciami kanałów w Holandii i leżą kilka metrów poniżej ulic Utrechtu. Wiele firm organizuje wycieczki łodzią po tych kanałach, ale w mieście dostępne są również wypożyczalnie kajaków.

Jedną z cech, które wyróżniają Kanały w Utrechcie są słynne piwnice nabrzeżne. Ale dlaczego są one tak wyjątkowe? Pierwsze piwnice nabrzeżne powstały w 1150 roku. Koncepcję piwnic wymyślił nieznany „średniowieczny biznesmen”, który początkowo chciał stworzyć tunel ze swojej domowej piwnicy prowadzącej do kanałów Utrechtu. Inni przejęli jego pomysł, a tunele stały się szerokie i w ten sposób piwnice przekształciły się w magazyny. Piwnice te były przestronne i oszczędzały wiele dźwigania oraz podnoszenia. Obecnie w Utrechcie znajduje się ich 732, które przekształcono w restauracje, sklepy i apartamenty.

Ewolucja kanałów i nabrzeży – ciekawostki

Poziom wody w Utrechcie jest wyjątkowo niski, z powodu tamy na rzece Rijn w pobliżu Wijk van Duurstede (dzielnicy Utrechtu). Do końca XIX wieku nabrzeża w Utrechcie były niezwykle ważne, ale kiedy ruch lądowy stał się bardziej powszechny, nabrzeża nie były już przydatne i zostały zaniedbane. Było to spowodowane mnogością właścicieli piwnic, którzy nie mogli lub nie chcieli płacić za kosztowne renowacje, które obejmowałyby renowacje nabrzeży.  Po drugiej wojnie światowej w 1948 r., miasto Utrecht stało się właścicielem nabrzeży i rozpoczęło ich renowację, co sprawiło, że właściciele byli znacznie bardziej skłonni do uporządkowania piwnic. W ten sposób kanały Utrechtu stały się najpiękniejszymi na świecie.

Rejsy po Kanałach Utrechtu

Oprócz mniejszej ilości turystów, tym, co odróżnia Utrecht od Amsterdamu i kanałów na całym świecie, są nabrzeża i piwnice nabrzeżne. Niegdyś miejsce, w którym łodzie cumowały, rozładowywały i przeładowywały swoje łupy zostały przekształcone w przestrzenie dla odwiedzających, zachowując jednocześnie swoje historyczne korzenie. Kanały Utrechtu składają się z trzech głównych dróg wodnych: Oudegracht, Stadsbuitengract oraz Nieuwegracht. Oudegracht ma dwa kilometry długości i ponad 1000 lat. Dzięki zabytkowym budynkom wzdłuż kanału, uroczym restauracjom i wysadzanym drzewami trasom z 200-letnimi drzewami jest najpopularniejszym wyborem na rejs po kanałach Utrechtu. Kiedy budowano Kanały Utrechtu w XII i XIII wieku, wzdłuż dróg wodnych istniały już duże zamki i rezydencje. Do dziś historyczne fasady tych fascynujących budynków można podziwiać z poziomu kanałów. Dzięki temu możesz podziwiać perspektywę, którą prawie tysiąc lat temu cieszyli się tylko żeglarze i mieszkańcy.

Ile kosztuje rejs po Kanałach Utrechtu?

Z pewnością nie jest to tania atrakcja, szczególnie jeśli podróżujesz z rodziną, ale i tak jest to bardziej budżetowa opcja niż rejs po kanałach Amsterdamu czy Wenecji. Zazwyczaj do wyboru masz rejsy 1 h i 1,5 h. Rejs godzinny kosztuje około 16.50 €/osoba dorosła i 11,50 € /dzieci. Dłuższy rejs kosztuje około 19.95 €/osoba dorosła i 14.95 € /dzieci. Ceny te mogą różnić się od siebie w zależności od wybranego przewoźnika. 

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Katedra Świętego Marcina w Utrechcie, zwiedzanie

Kościół św. Willibrorda (Sint Willibrordkerk) w Utrechcie, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz