Ile kosztują wakacje w Belgii, co warto wiedzieć?

Tagi , ,

Belgia – kraj tysiąca różnorodności i smacznej czekolady. Choć wielu podróżnych rzadko kiedy traktowało Belgię jako idealne miejsce na wakacje, to obecnie tendencja ta uległa znacznej zmianie. Okazuje się, że coraz więcej osób docenia walory poznawcze tego kraju i coraz chętniej spędza tam swój ulrop. Nie da się bowiem ukryć, że wakacje w Belgii mogą być świetnym sposobem na zmianę otoczenia, wypoczynek oraz zaznajomienie się z całkiem innym stylem życia. Jeśli jednak planujesz swój wyjazd właśnie tam, to pewnie zastanawiasz się, ile kosztują wakacje w Belgii?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ile kosztują wakacje w Belgii? Koszt dojazdu do Belgii z Polski

W pierwszej kolejności musisz znaleźć sposób na to, by się do Belgii dostać. W tym wypadku jednak możliwości masz niezwykle wiele. Możesz zdecydować się zarówno na podróż swoim samochodem, zorganizowanym środkiem transportu, ale możesz także skorzystać z samolotów. Zastanawiasz się pewnie, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza? Otóż jeśli chodzi o szybkość i wygodę, to z pewnością zagwarantuje Ci ją przelot. Jeśli jednak mieszkasz nieco dalej od lotniska, to możesz zdecydować się na podróż zorganizowanym środkiem transportu. Okazuje się, że podróż własnym samochodem, może być dla Ciebie najdroższa i najbardziej wyczerpująca. Szacunkowo, na samo paliwo będziesz musiał wydać powyżej tysiąca złotych – w zależności od tego, czy tankujesz olej napędowy czy zwykłą benzynę. Znacznie taniej prezentują się bilety na taki przejazd. Ceny oscylują obecnie w okolicach od 350 do 500 złotych. Wszystko w tym wypadku uzależnione jest od przewoźnika, a także od terminu Twojego wyjazdu. Pamiętaj, że podróżując busem nie musisz martwić sie o ewentualny nadbagaż oraz surowe kontrole. Jeśli z kolei zdecydujesz się na podróż samolotem, to z Warszawy do Brukseli możesz lecieć już za 182 złote w obie strony. Pamiętaj jednak, że cena ta nie obejmuje bagażu rejestrowanego. Jego koszt uzależniony jest od konkretnych linii lotniczych.

Ceny hoteli w Belgii?

Kolejną kwestią, którą musisz rozważyć podczas planowania wakacji w Belgii, to koszt noclegów. Jak wiadomo, to od Ciebie zależy, na jaki standard się zdecydujesz. Zwykle najtańszym rozwiązaniem są hostele, gdzie możesz zatrzymać się nawet za 30 złotych za noc. Większość z nich znajduje się na obrzeżach większych i mniejszych miast. Jednak w hostelach nie możesz liczyć na zbyt wysoki standard. Będziesz miał dostęp jedynie do łóżka oraz do prysznica – ewentualnie wspólnej kuchni. W Belgii znajdziesz jednak wyjątkowo dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Wobec tego, jak prezentują się ceny w różnych hotelach? Otóż:

  • za nocleg w hotelu jedno- lub dwugwiazdkowym zapłacisz od 80 złotych lub więcej;
  • za nocleg w hotelu trzygwiazdkowym zapłacisz od 120 złotych;
  • za nocleg w hotelu czterogwiazdkowym zapłacisz od 180 złotych;
  • za nocleg w hotelu butikowym, pięciogwiazdkowym zapłacisz od 200 i więcej złotych.

Pamiętaj jednak, że powyżej zostały podane mocno uśrednione ceny noclegów w Belgii. Wiele zależy od tego, do jakiego miasta się udajesz i gdzie dokładnie szukasz swojego hotelu. Dla przykładu, hotele w stolicy – Brukseli będą znacznie droższe niż w przypadku Antwerpii czy jeszcze mniejszych miast. Z kolei jeśli decydujesz się na wynajęcie pokoju w ścisłym centrum miasta, to również musisz mieć na uwadze to, że będą one droższe niż w przypadku wynajęcia go na obrzeżach. Pamiętaj również, że ceny hoteli w sezonie turystycznym również są znacznie droższe, niż poza sezonem. Wobec tego, jak sam możesz się przekonać, na cenę pokoju ma wpływ wiele czynników. Jeśli jednak zdecydujesz się na dokonanie rezerwacji nawet z miesięcznym wyprzedzeniem, wówczas będziesz mógł liczyć na wyjątkowo atrakcyjną cenę. Zwykle oferty noclegów typu „last – minute” są znacznie droższe. 

Ile kosztują wakacje w Belgii? Ceny jedzenia

Kolejnym aspektem Twojej podróży do Belgii będzie jedzenie – zarówno to, które dostaniesz w restauracjach jak i to, które kupisz samodzielnie w jednym z marketów spożywczych. Teoretycznie musisz wiedzieć, że w Belgii ceny w restauracjach nie są aż tak wygórowane, jak może Ci się to wydawać. Niemniej jednak im wyższy standard lokalu gastronomicznego wybierzesz, tym wyższe będą obowiązujące w nich ceny. Z kolei jeśli chodzi o koszt zakupów spożywczych, to ceny niektórych produktów będą wyższe niż te, do których mogłeś przyzwyczaić się w rodzimym kraju. Dla przykładu musisz wiedzieć, że:

  • za kilogram bananów w Belgii zapłacisz około 7,50 złotych;
  • za kilogram jabłek w Belgii zapłacisz około 11,70 złotych;
  • za kilograqm ziemniaków w Belgii zapłacisz około 6,50 złotych;
  • za 500 gramów pieczarek w Belgii zapłacisz około 4,30 złotych;
  • za chleb tostowy w Belgii zapłacisz około 11 złotych;
  • za kilogram dobrej jakości żółtego sera w Belgii zapłacisz około 56 złotych;
  • za litr mleka w Belgii zapłacisz około 4,60 złotych;
  • za butelkę wody mineralnej niegazowanej zapłacisz w Belgii około 3,70 złotych;
  • za pakiet piwa dobrej jakości (6×330 mililitrów) zapłacisz w Belgii około 30 złotych.

Z kolei jeśli chodzi o ceny w restauracjach, nie powinny być one dla Ciebie aż tak dużym zaskoczeniem. Dla przykładu:

  • za posiłek dla jednej osoby w taniej restauracji zapłacisz około 68 złotych;
  • za posiłek dla dwóch osób w średniej klasie restauracji zapłacisz około 318 złotych;
  • za McZestaw w McDonlds zapłacisz około 41 złotych;
  • za butelkę lokalnego piwa w restauracji zapłacisz około 18 złotych;
  • za butelkę piwa importowanego również zapłacisz około 18 złotych.

Jak więc widzisz, ceny w restauracjach nie są aż tak wygórowane, jak mogłoby się to wydawać.

Ceny atrakcji w Belgii

Finalnie, w swoim kosztorysie na wakacje w Belgii musisz uwzględnić ceny atrakcji. Okazuje się, że nie będą one dla Ciebie największym wydatkiem. Okazuje sie, że za wejście do np. Belgijskiego Muzeum Sztuk Pięknych będziesz musiał zapłacić od 6 do 8 euro czyli około 23 złote, w zależności od rodzaju wystawy i wydarzenia. Jeśli zaś będzie Cię interesowało np. zobaczenie na żywo Formuły 1, wówczas bilet na to wydarzenie może Cię kosztować już 820 złotych.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Zima w Belgii, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Pogoda w Brukseli jesienią – temperatury we wrześniu, październiku i listopadzie

Następny

Dodaj komentarz