Hofje van Gratie, zwiedzanie, atrakcje

Tagi , , ,

Zdawać by się mogło, że Delft to jedno z wielu zwykłych miasteczek Holandii. A jednak, miejsce to zdumiewa ilością atrakcji turystycznych, także tych o charakterze historycznym. Jedną z nich jest Hofje van Gratie. W poniższym artykule znajdziesz wszystko na ten właśnie temat – gdzie się znajduje atrakcja, jak do niej dojechać i co zobaczyć na miejscu. Oczywiście będzie również niezbędny rys historyczny.  

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Hofje van Gratie w Delft – co to jest i gdzie się znajduje

Hofje van Gratie znajduje się na jednym z czterech historycznych dziedzińców w mieście Delft, w holenderskiej prowincji Holandia Południowa. Samo słowo „hofje” oznacza stare domy – przytułki, które budowane były zazwyczaj wokół podwórka z ogrodem pośrodku. Z czasem stały się symbolem Holandii. Dokładny adres tej atrakcji turystycznej to: Van der Mastenstraat 24. 2611NZ Delft.

Jak dotrzeć na miejsce? 

Do miasteczka Delft najłatwiej dotrzeć z dworca centralnego w Amsterdamie (Amsterdam-Centraal), korzystając z dobrze zorganizowanej linii połączeń kolejowych. To kwestia 55 kilometrów i niecałej godziny drogi. Aby dojść do samej atrakcji na ulicy van der Mastenstraat wystarczy 20-minutowy spacer z dworca kolejowego w Delft. 

Kilka słów o historii Hofje van Gratie 

Zespół przytułków Hofje van Gratie został założony w 1571 roku na polecenie burmistrza Pietera Sasbouta. Początkowo znajdował się przy ulicy Korte Geer, a całość tworzyło sześć domów charytatywnych. Jednak ze względu na rozbudowę miejscowego magazynu artyleryjskiego oraz mającą tam miejsce niekontrolowaną eksplozją amunicji w połowie XVII wieku, przytułek musiał zostać przeniesiony w inną lokalizację. Bezpieczeństwo przede wszystkim! 

Ta obecna miejscówka, znajdująca się przy ulicy van der Mastenstraat składa się z siedmiu sąsiadujących ze sobą domów zbudowanych około 1660 roku. Projektantem i głównym wykonawcą nowego założenia w przestrzeni miejskiej Delft był miejscowy stolarz Wijnant Thijsse van Boshuijsen. Domki były pierwotnie przeznaczone dla biednych kobiet w starszym wieku – powyżej 50 lat (wówczas uważano to już za wiek sędziwy). Mieszkanki Hofje tworzyły swoistą, lokalną mini-społeczność.

Ostatnią renowację tych budynków przeprowadzono w latach 60-tych XX wieku. W roku 1968 przywrócono elewację do stanu pierwotnego, po XIX-wiecznej fuszerce mającej miejsce przy nieudanej wymianie okien i drzwi. Dzisiaj przytułek posiada wspólny ogród i odnowioną galerię na tyłach budynku.

Zwiedzanie Hofje van Gratie w Delft

To typowe holenderskie „hofje”, czyli zbiór pięknych monumentalnych budynków pochodzących z XVII wieku. W każdym domu znajduje się wiele autentycznych elementów, a do dyspozycji turystów jest również piękny wspólny ogród. Hofje van Gratie składa się w sumie z siedmiu domów pokrytych ciągłym dachem dwuspadowym. Ich drzwi wychodzą bezpośrednio na ulicę. 

W wewnętrznych salonach znajduje się kominek, szafa i spore łóżko skrzyniowe. Wzdłuż tylnych elewacji budynków biegnie wspólna galeria, w której mieściły się niegdyś kuchnie, pokoje prywatne i umywalnia. Nad oknami podziwiać można natomiast historyczne herby założycieli i hasła fundacyjne.

Dodajmy, że tuż za rogiem znajduje się kolejna atrakcja turystyczna tego rodzaju – Hofje van Pauw zbudowany w początkach XVIII wieku.

Dlaczego warto odwiedzić Hofje van Gratie?

Przede wszystkim dlatego, że jest to jeden z historycznych symboli Holandii, na pewno tych mniej znanych i popularnych. Pierwsze hofjes powstawały już w średniowieczu i do dzisiaj zachowało się ich całkiem sporo. Jednak te w Delft są szczególnie piękne. Czuć tutaj prawdziwy powiew historii, a miejsce to jest przy okazji prawdziwą oazą spokoju w gwarnym mieście. 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!

Poprzedni

Brama miejska Oostpoort w Delft, zwiedzanie, historia

Gdzie dobrze zjeść w Delft, najlepsze miejsca

Następny

Dodaj komentarz