Dzielnica Żydowska (Jodenbuurt) w Amsterdamie, zwiedzanie

Tagi , , , , ,

W wielu miastach Europy po Holokauście znacznie zmniejszyła się liczebność ludności żydowskiej. Ale do dzisiejszych czasów zachowały się niektóre zabytki architektoniczne, które są częścią żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Są one pieczołowicie restaurowane przez różne organizacje i dzięki temu możliwe jest kultywowanie żydowskiego życia religijnego. W Amsterdamie zachowała się historyczna dzielnica żydowska, która jest udostępniana dla turystów odwiedzających to miasto.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Dzielnica Żydowska (Jodenbuurt) w Amsterdamie?

Jodenbuurt znajduje się na terenach zamieszkiwanych przed II wojną światową przez ludność żydowską. Usytuowana jest w pobliżu centrum miasta, pomiędzy dzielnicami Nieuwmarkt i Plantage. Graniczy z ogrodem botanicznym i terenem zielonym, na którym postawiono monument upamiętniający ofiary żydowskie zgładzone w Auschwitz. Adres siedziby muzealnych obiektów to Nieuwe Amstelstraat 1.

Atrakcje Dzielnicy Żydowskiej w Amsterdamie

Na terenie tej dzielnicy znajduje się wiele zabytków sakralnej architektury żydowskiej, są też pomniki i zbiory muzealne.

Muzeum Historii Żydów

Obiekt ten charakteryzuje się wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami z wykorzystaniem multimediów. Historyczne zdjęcia i filmy ukazują wydarzenia z czasów Holokaustu. Wcześniejsze dzieje Żydów przypominane są poprzez zbiory osobistych pamiątek z różnych okresów. Muzeum Historii Żydów jest zespołem czterech XVII – wiecznych aszkenazyjskich synagog. Ciekawie zaprojektowane wystawy przedstawiają historię Żydów od XII wieku aż do czasów współczesnych.

Muzeum Holocaustu

Jest to miejsce najbardziej poruszające wyobraźnię i serca zwiedzających. A to za sprawą przedstawienia życiorysów Żydów prześladowanych w czasie, gdy naziści okupowali holenderskie miasta. Dzieje tych osób zilustrowane są archiwalnymi fotografiami.

Pomnik Holocaustu

W swojej dzielnicy Żydzi mieli teatr. Budynek ten ma też tragiczną historię. W czasie okupacji stał się poczekalnią dla Żydów, którzy mieli być przewiezieni do obozów koncentracyjnych. Obecnie w tym budynku ustawiono pomnik upamiętniający ofiary Zagłady.

Synagoga Portugalska

Przy placu Mr. Visserplein  znajduje się sefardyjska synagoga pochodząca z XVII wieku. Nosi nazwę Synagoga Portugalska, ponieważ z tego kraju przybywało do Niderlandów wielu Żydów. Jest ona nadal czynna dla kultu religijnego. Odbywają się tam obrzędy, więc dla zwiedzających synagoga jest dostępna tylko w dniach, kiedy nie ma żydowskich świąt.

Historia i ciekawostki na temat Dzielnicy Żydowskiej w Amsterdamie

Przed II wojną światową dzielnica żydowska tętniła życiem. Mieszkańcy mieli tam sklepy z koszerną żywnością, szkoły, kina, teatr. W czasie okupacji Żydzi mieli drastycznie ograniczone prawa. Po dwóch latach okupacji żydowska dzielnica opustoszała. Jej mieszkańcy byli wywożeni do obozów koncentracyjnych. Zachowały się jednak zabytkowe budynki, umożliwiające kontynuację żydowskiego życia. Na przykład Synagoga Portugalska nie jest reliktem przeszłości. Odbywają się tam nabożeństwa, działa żydowska gmina wyznaniowa i biblioteka. W roku 1665 kiedy powstała, była najwyższym budynkiem w Amsterdamie i największą synagogą na świecie.

Jak dojechać do Dzielnicy Żydowskiej w Amsterdamie?

Podróż można odbyć na wiele sposobów. Z centrum Amsterdamu do Nieuwmarkt dojeżdża metro. Drogę do miejsca docelowego można też przebyć innymi środkami transportu – autobusem linii 22, tramwajem nr 14, taksówką (jazda trwa 7 minut). Można też skorzystać z rowerów, które są w Amsterdamie bardzo popularne i ogólnodostępne.

Podczas pobytu w Holandii warto wybrać się do Dzielnicy Żydowskiej w Amsterdamie, zwiedzanie tego miejsca jest prawdziwą lekcją historii dla młodego pokolenia.

Poprzedni

Amsterdam Śladami Rembrandta, historia, ciekawostki

Amsterdam Północny (Amsterdam Noord), zwiedzanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz